Czym kierować się, wybierając nowoczesne ogrodzenie ogrodu i posesji?

Ogrodzenie jest bardzo ważne. Nie tylko dla względów bezpieczeństwa – ogrodzenie jest też swego rodzaju wizytówką budynku. A na jakie się zdecydować, jeśli zależy nam na tym, by było nowoczesne?

Jakie powinno być ogrodzenie?

Nowoczesne ogrodzenie powinno spełniać kilka istotnych funkcji. Jedną z nich jest zabezpieczenie naszej posesji przed wtargnięciem. Nie mniej istotny jest fakt, ze ogrodzenie samym swym istnieniem zaznacza, gdzie zaczyna się, a gdzie kończy nasz teren. Pełni też funkcję reprezentacyjną, dlatego istotne jest to, jak się ono prezentuje. Odpowiednio dobrane pozwala podkreślić i wyeksponować estetyczne walory budynku.

Oczywiście różni ludzie mają odmienne potrzeby, dlatego oprócz tych uniwersalnych właściwości ogrodzenia, w określonych przypadkach wymagane mogą być od niego również inne cechy, na przykład skuteczne odgrodzenie ogrodu czy posesji od hałasu bądź zanieczyszczeń.

Na czym polega nowoczesny styl ogrodzeń?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, do jakich budynków pasuje ogrodzenie w nowoczesnym stylu. A oczywiście najlepiej wygląda ono z budynkiem zaprojektowanym tak, by realizować bieżące trendy w budownictwie. Z tradycyjną wiejską chatą nie będzie się tak dobrze komponować – nawet niewprawne oko dostrzeże tu pewien dysonans.

Takie nowoczesne ogrodzenia opisuje kostbet.pl – jeśli interesuje nas ta tematyka, możemy tam znaleźć inspiracje. Generalnie nowoczesne ogrodzenia nie przypominają już tradycyjnych drewnianych płotków. Zamiast tego wykorzystują one elementy betonowe i metalowe. Standardowym zestawem jest betonowy mur i metalowe przęsła, na przykład z profili aluminiowych.

Nie oznacza to, że drewno wyszło już z użycia. Jak najbardziej znajduje swoje zastosowanie nawet w nowoczesnych ogrodzeniach, ponieważ harmonijnie łączy się z kamienną bądź betonową podmurówką. Takie ogrodzenia jednak wyglądają już inaczej niż te tradycyjne – są bardziej kanciaste i surowe, oszczędne pod względem ozdobników. Warto wybierać drewno bardziej egzotyczne. Nie tylko dla ciekawszego efektu wizualnego, ale również ze względu na jego większą odporność na trudne warunki atmosferyczne. Ważne jest zachowanie odpowiednich prześwitów, aby nie powstało wrażenie przesytu drewnianymi elementami.

W nowoczesnych ogrodzeniach stosuje się też gabiony. Te elementy budowlane najczęściej przyjmują formę prostopadłościennego kosza z prętów i stalowej siatki. Wypełnia się je określonym materiałem, najczęściej kamieniami lub żwirem, ale może to być też na przykład kora czy szyszki. Ogrodzenie tego typu dobrze pasuje do budynków o monochromatycznej i stonowanej elewacji.

Czym się kierować w wyborze ogrodzenia?

Oczywiście największe znaczenie ma to, do której z pełnionych przez ogrodzenie funkcji przywiązujemy największą wagę. Reprezentacyjnej? Odgradzającej? Zabezpieczającej? Jeszcze jakiejś innej? Od tego zależeć będzie między innymi wysokość oraz solidność ogrodzenia.

Drugą ważną kwestią jest wygląd ogrodzenia. Nie tylko wtedy gdy reprezentacyjna funkcja jest dla nas na pierwszym miejscu, warto poświęcić mu trochę uwagi. Powinno ono dobrze komponować się z budynkiem.

Duże znaczenie ma oczywiście jakość. Ogrodzenie powinno być trwałe i dobrze znosić nawet niekorzystne warunki. Nie bez znaczenia jest też łatwość montażu.

No votes yet.
Please wait...

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *