Jak stać się dobrym mówcą?

Chociaż o wystąpieniach publicznych napisano już wiele, warto zatrzymać się przy tej kwestii na dłużej. W gruncie rzeczy mało jest osób, które są dobrymi mówcami i potrafią zapanować nad tremą. Jeśli więc chcesz stać się dobrym mówcą, koniecznie przeczytaj nasz podręcznik.

Co jest kluczem do zostania dobrym mówcą?

Nie ma na to super technik, największym Twoim sprzymierzeńcem może stać się po prostu próba. Jeśli chcesz występować publicznie musisz jak najczęściej wypowiadać się na forum. Zapomnij o tym, że tylko od czasu do czasu wypowiesz jakąś wyuczoną kwestię do większej ilości osób – nie jest też to czymś czego wyuczysz się w 5 minut. Jak więc do tego podejść? Zabieraj głos na spotkaniach u znajomych, na uczelni zgłaszaj się do wszystkich możliwych prezentacji, w pracy bierz udział w dyskusjach. Szukaj możliwości wystąpień publicznych, gdyż tylko one pomogą Ci pokonać strach przed przemawianiem.

Wykład w sali

Jak przygotować się do przemówienia?

Przede wszystkim starannie. Nierzadko podziwiasz doskonałych mówców za to jak mówią, ale także i za to, co mówią. Uwierz, ale ich doskonała pod każdym względem wypowiedź była z pietyzmem przygotowywana. Im dysponujesz mniejszym doświadczeniem w kwestii przemówień publicznych, tym lepiej powinieneś przygotować się do wystąpienia. Twoje przygotowanie dotyczy zarówno sfery merytorycznej jak i emocjonalnej.

O czym należy pamiętać przygotowując przemówienie?

Przede wszystkim weź pod uwagę sytuacje nieprzewidziane, takie jak na przykład konieczność skrócenia czasu wypowiedzi, pytanie zadane przez słuchacza. Twój komunikat powinien być czytelny i jasny dla odbiorcy. Nie szafuj więc niezrozumiałym słownictwem, wyrażaj się prosto i precyzyjnie. Przygotowując przemówienie dokładnie przeanalizuj cel swojej wypowiedzi i ustal do jakiej grupy ludzi będziesz się zwracać. To ważne, by dostosować język do danej społeczności. Inaczej bowiem będziesz przemawiać do młodzieży, a inaczej do seniorów. Im lepiej przygotowane przemówienie, tym mniejsza będzie Twoja trema i stres.

kobieta-mowi-przez-megafon

Jak zapanować nad emocjami podczas przemowy?

I tu przechodzimy do najtrudniejszej kwestii. Przed mającym nadejść dniem przemowy, postaraj się opanować emocje i pokonać paraliżujący strach. Przestań budować w myślach katastroficzne scenariusze, odrzuć negatywne przewidywania dotyczące tego, co ewentualnie może Ci nie wyjść. Pamiętaj, że pozytywne nastawienie to już połowa sukcesu – niekoniecznie przygotowując się do wystąpienia musisz myśleć o sukcesie, wystarczy, że przestaniesz myśleć o porażce. Jeżeli podczas (lub po skończeniu) Twojej przemowy zaistnieje jakaś nieprzewidziana sytuacja, postaraj się potraktować ją z humorem. Od tej przemowy przecież nic tak naprawdę nie zależy, nie rób więc z niej koszmaru. Przyjmij też do wiadomości, że słuchacz może mieć odmienne zdanie od Twojego – uszanuj to, a nie traktuj jako ataku na własną osobę.

Tym, co może Ci pomóc podczas przemówień jest uważne obserwowanie reakcji publiczności. Jej poparcie może dodać ci energii, z kolei sprawdzanie godziny na zegarku może sugerować, że słuchacze są znudzeni. Postaraj się wtedy zaangażować odbiorców w dyskusję zadając pytania na temat własnej przemowy i pytając czy wszystko jest dla nich zrozumiałe.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

jeden komentarz dla “Jak stać się dobrym mówcą?

  1. Aiki says:

    Miałem kiedyś zajęcia z retoryki, bycie dobrym mówcą nie jest łatwe, trzeba mieć jednak „to coś”.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *