Nawozy dolistne – na czym polega nawożenie dolistne?

Jednym z rodzajów nawożenia jest metoda dolistna, dzięki której niezbędne do wzrostu składniki trafiają bezpośrednio na liście roślin uprawnych. Dzięki temu szybciej wchłaniane są substancje odżywcze. Na czym polega nawożenie dolistne i dlaczego warto je zastosować?

Czym jest nawożenie dolistne?

Głównym celem nawożenia jest utrzymanie lub zwiększenie zawartości składników odżywczych, które są potrzebne roślinom do prawidłowego wzrostu. Przeważnie są to takie substancje jak fosfor azot lub potas. Nawożenie można wykonywać na różne sposoby. Wymienia się metodę przedsiewną, siewną, donasienną, ale i pogłówną, w której wyróżnia się właśnie nawożenie dolistne.

Nawozy dolistne dostarczają składniki pokarmowe bezpośrednio na liście rośliny (dostępne na: ekoplon.pl), dzięki czemu są one wchłaniane szybciej i efektywniej. To z kolei przekłada się na oszczędności związane z zakupem specjalistycznych środków, nie ma potrzeby częstego nawożenia roślin. Takie nawozy dostępne są w formie płynnej lub stałej. Zarówno jedna, jak i druga metoda jest skuteczna, ponieważ szybko uzupełnia potrzebne makro- i mikroelementy.

Jakie nawozy dolistne wybrać?

Szukając odpowiednich preparatów należy skupić się przede wszystkim na składzie nawozu. Zawarte substancje powinny być dopasowane do gatunku, ale i stopnia rozwoju rośliny. Istotna jest także rozpuszczalność takich środków, która najlepiej by była stuprocentowa. Warto zwrócić uwagę jeszcze na formę składników odżywczych. Chcąc uzupełnić niedobory mikroelementów, należy zdecydować się na chelaty lub kompleksy organiczne, natomiast jeżeli chodzi o makroelementy, najlepiej spiszą się dysocjujące sole. Niektóre nawozy dolistne mają wymienione rośliny, do upraw których można ich używać. Mogą to być preparaty dla takich roślin jak ziemniaki, buraki, kukurydza, rzepak, czy zboża. Warto więc uważnie czytać opis produktu oraz dołączoną instrukcję.

Zalety stosowania nawozów dolistnych

Stosowanie nawozów dolistnych ma sporo zalet, zarówno dla osób, które dbają o uprawy, jak i dla samych roślin. Przede wszystkim nawożenie dolistne jest szybkie i skuteczne. Nie trzeba ciągle go powtarzać, aby wzmocnić rozwój rośliny. Wszystko dzięki formie nawożenia, przez którą niezbędne składniki trafiają bezpośrednio do liści. Preparaty natychmiast usuwają niedobory zarówno mikro-, jak i makroelementów. A spowodowane mogą być one wieloma czynnikami, np. suszą,ogólnym niedoborem składników pokarmowych w glebie czy mineralizacją. Ponadto, nawożenie dolistne jest najskuteczniejszą formą uzupełniania pierwiastków śladowych, takich jak żelazo, bor, mangan, miedź, potas, czy cynk. Nie bez znaczenia jest tutaj metoda wchłaniania takich składników, która odbywa się za pomocą dyfuzji. Zaleca się, by korzystać z nawozów dolistnych szczególnie w przypadku, kiedy wiosna nieco się opóźni i rośliny nie będą rosły w takim tempie, w jakim powinny. Wówczas warto zastosować wysokiej jakości preparaty dolistne.

No votes yet.
Please wait...

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *