Networking w biznesie, co to jest? Na czym polega networking biznesowy?

Prowadzenie własnego biznesu nie jest prostą sprawą. Trzeba rozpropagować swoją działalność, pozyskać klientów i partnerów. To poważne wyzwanie, któremu nie każdy potrafi podołać. Jednym z narzędzi, które mogą pomóc nam osiągnąć nasz cel, jest networking biznesowy. Ale co to takiego?

Co to jest networking biznesowy?

Networking to strategia, która w biznesie pomaga osiągnąć sukces. Podstawą jest tu zbudowanie dobrze funkcjonującej sieci wzajemnych kontaktów. Nawiązanie relacji z innymi przedsiębiorcami obejmuje wymianę zasobów i informacji, wzajemne polecanie sobie klientów i rekomendowanie klientom swoich usług oraz inne działania, przekładające się na obopólne korzyści. Żeby networking przyniósł pożądane skutki, trzeba postawić na budowanie długotrwałych relacji. To pozwala osiągnąć efekty szybciej i przy mniejszym nakładzie środków.

Wszystko opiera się więc na zasadzie wzajemności. Udzielamy wsparcia i pomocy innym biznesmenom, licząc, że i oni się później zrewanżują. Oczywiście kluczem jest tu stworzenie samej sieci kontaktów. Pomocne w osiągnięciu tego celu są różne organizacje i cykliczne spotkania, na przykład biznes wrocławski spotyka się m.in. na śniadaniach biznesowych – warto spróbować stać się stałym uczestnikiem takich wydarzeń.

Gdzie wdrażać networking?

Jak z tego wynika, założeń networkingu nie można wcielić w życie, siedząc w czterech ścianach. Musimy udać się z nasza ofertą do ludzi. Kontakty biznesowe najłatwiej nawiązać, będąc członkiem którejś z organizacji dedykowanych właśnie takiej działalności. O jakich organizacjach mowa? Jest kilka ich rodzajów.

Przede wszystkim w grę wchodzą kluby gromadzące profesjonalistów w celu doskonalenia zawodowych kompetencji. Następnie mamy też organizacje lobbingowe – na przykład kluby biznesowe czy izby gospodarcze – zrzeszające przedstawicieli firm dla lokalnego i branżowego lobbingu. Wspomnieć trzeba też o organizacjach pozarządowych, w których szeregi wstępują ludzie zainteresowani konkretną sprawą społeczną. Wreszcie sieć kontaktów można też budować dzięki członkostwu w organizacjach charytatywnych.

spotkanie biznesowe

Co zyskujemy dzięki członkostwu w klubie biznesowym?

Członkostwo w takich organizacjach daje nam do rąk nowe narzędzia i możliwości, dzięki którym można wdrożyć idee networkingu szybciej i sprawniej. Jednym z powodów jest cykliczność spotkań. Zależnie od organizacji i typu takiego eventu, mogą się one odbywać na przykład raz w miesiącu, raz na dwa tygodnie, a nawet co tydzień, ale to nie jest najistotniejsze. Ważne tylko, aby były cyklicznie, bo przy spotkaniach, które odbywają się regularnie i w stałym gronie, łatwiej zadzierzgnąć znajomości i nawiązać trwałą współpracę.

Jak zostać członkiem klubu biznesowego?

Niestety nie każdy może liczyć na członkostwo w tego typu organizacjach. Zwykle każda branża może mieć w klubie tylko jednego przedstawiciela – to po to, aby uniknąć niepotrzebnych tarć i konfliktu interesów, który zamiast pomóc się rozwijać biznesowi, mógłby ten rozwój zahamować. Trzeba więc upewnić się, czy branża, w której działamy, nie jest już przez kogoś reprezentowana w organizacji, do której chcielibyśmy wstąpić.

Niektóre organizacje przyjmują też tylko tych przedsiębiorców, którzy mogą już pochwalić się pewnym doświadczeniem, to znaczy prowadzą swój biznes przynajmniej od roku. Chodzi o to, aby przesiać tych biznesmenów, którzy są na tyle nowi na rynku, że nie mają jeszcze przypuszczalnie wiele do zaoferowania innym członkom.

Jak pozyskać klientów i partnerów dzięki networkingowi?

Cykliczne spotkania, takie jak właśnie biznesowe śniadania czy inne eventy organizowane przez kluby biznesowe są podstawą do zaprezentowania swojej oferty i utworzenia sieci kontaktów. Nie chodzi tu bynajmniej o bezpośrednią sprzedaż swoich produktów i usług. Spotkania mają inny charakter. Musimy postarać się poznać jak najwięcej osób i odkryć ich potrzeby. Dopiero po nawiązaniu relacji możemy przejść do interesów.

Podczas spotkania najważniejsze jest to, aby dobrze się zaprezentować i przedstawić w korzystnym świetle nasze zdolności i możliwości, jakie zapewnia prowadzona przez nas działalność. Musimy zainteresować tym rozmówcę, ale także sami powinniśmy okazać zainteresowanie jego sprawami. Dzięki temu poznamy jego potrzeby i będziemy mogli zaproponować jak najlepszą pomoc. W ten sposób może narodzić się długotrwała relacja, która przyniesie korzyści naszemu biznesowi.

No votes yet.
Please wait...

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *