Nitownice do nitonakrętek, te proste i profesjonalne – porównanie

Nitownice usprawniają masowy proces łączenia metalowych elementów konstrukcyjnych, dlatego często wykorzystywane są w przemyśle. Korzystają też z nich budowlańcy oraz konstruktorzy-amatorzy. Trzeba jednak wiedzieć, jak wybrać nitownicę i czym mogą różnić się od siebie te narzędzia. Dlatego warto sprawdzić zarówno proste, jak i profesjonalne nitownice do nitonakrętek.

Rodzaje nitownic

Nitownice do nitonakrętek ze względu na sposób działania można podzielić na ręczne, pneumatyczne i akumulatorowe – ich przykłady znajdują się m.in. na http://incop.pl/c11,nitownice. Różnią się budową, zastosowaniem oraz ceną. Nitownice ręczne najczęściej wykorzystywane są do prostych, amatorskich prac, natomiast pneumatyczne usprawniają procesy produkcyjne, przemysłowe. Nitownice akumulatorowe łączą w sobie zalety obu tych rozwiązań. A co jeszcze trzeba o nich wiedzieć?

Nitownice ręczne

Nitownice ręczne to proste narzędzia, które wymagają użycia siły fizycznej. Mogą służyć do łączenia za pomocą nitów lub nitonakrętek – w przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń możliwa jest pracy z wykorzystaniem obu tych elementów. Jakie są zalety nitownic ręcznych? Umożliwiają wykonanie precyzyjnego łączenia w każdych warunkach. Należy jednak każdorazowo przygotować nitownicę do pracy oraz wykorzystać siłę własnych rąk, co przy wykonywaniu kilkudziesięciu/kilkaset połączeń pod rząd jest męczące i czasochłonne.

Ponadto wybierając nitownice ręczną należy zwrócić uwagę na jej właściwości. Niektóre z narzędzi posiadają sprężynę rozpierająca, mechanizm ustawiania skoków czy system szybkiej wymiany trzpieni. Warto też sprawdzić, do jakich nitów/nitonakrętek jest przystosowana.

Nitownice pneumatyczne

Z nitownic pneumatycznych korzystają przede wszystkich fachowcy, profesjonaliści, którzy na co dzień wykonują kilkaset połączeń nitowych. Jak działa to narzędzie? Wystarczy jedynie nacisnąć przycisk, by nitownica „sama” wykonała pracę. Co więcej, w przeciwieństwie do narzędzi ręcznych, nie jest tu wymagane przytrzymywanie nitów, a siła zacisku jest o wiele większa.

Problematyczna może okazać się natomiast konieczność zapewnienia stałego dostępu do sprężonego powietrza, co wiąże się z zastosowaniem dodatkowego osprzętu. Z tego względu praca na wysokościach lub w trudno dostępnych miejscach może być utrudniona. Taki sprzęt jest też o wiele droższy. Ma jednak dodatkowe funkcjonalności, jak np. obrotowy dopływ powietrza umożliwiający pracę zarówno prawo-, jak i leworęcznym osobom, dwufunkcyjny spust oraz pojemnik na zerwane gwoździe.

Nitownice akumulatorowe

Wyjściem pośrednim mogą być nitownice akumulatorowe – nie wymagają użycia siły własnych rąk, są więc wygodniejsze i prostsze w użytkowaniu oraz nie potrzebują dodatkowego osprzętu. Co więcej, nie są podłączone kablami do źródła prądu, dlatego można nimi pracować w każdych warunkach. Ich cena jest jednak bardzo wysoka, dlatego rzadko stosowane są przez amatorów.

Ponadto ze względu na słabszą siłę nacisku, niż w przypadku nitownic pneumatyczne, narzędzie to podczas niektórych prac może się nie sprawdzić.

Jak widać po tym krótkim porównaniu, wybór nitownicy do nitów i nitonakrętek wcale nie jest prostym zadaniem. Wszystko zależy w głównej mierze od tego, do czego i w jaki sposób to narzędzie będzie wykorzystywane. W większości przypadków amatorom wystarczy nitownica ręczna, profesjonaliści wybierają natomiast urządzenia pneumatyczne lub akumulatorowe.

No votes yet.
Please wait...

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *