Gdzie sprawdzą się duże oczyszczalnie ścieków?

Powodów dla których warto wybrać oczyszczalnię ścieków bardzo wiele. Wystarczy zacząć od niskich kosztów eksploatacji, bezpieczeństwa środowiska, na fakcie, że sprawdza się w trudnych warunkach kończąc. Obecnie na montaż oczyszczalni ścieków decydują się nie tylko właściciele prywatnych posesji, ale także biur, firm i przedsiębiorstw spożywczych. Przeczytaj gdzie jeszcze sprawdzą się duże oczyszczalnie ścieków.

Kiedy i gdzie powinno się inwestować w duże oczyszczalnie ścieków?

Nie tylko przydomowe oczyszczalnie ścieków są coraz bardziej popularne. Często decydują się na nie pensjonaty, a także ośrodki rekreacyjne. Duże oczyszczalnie ścieków montuje się dla np. osiedli, szkół czy hoteli (www.ekodren.pl/oczyszczalnie-lokalne), gdyż takie rozwiązanie pomaga uniknąć sporych kosztów związanych z budową miejskiej kanalizacji.

Problem odprowadzania ścieków przemysłowych czyli takich, które nie pochodzą z gospodarstw domowych jest powszechny. Ustawa prawa wodnego zakłada, że ścieki przemysłowe nie są ściekami bytowymi, tylko ściekami powstałymi poprzez działalność danego zakładu (handlową, przemysłową, składową, transportową lub usługową). Duże oczyszczalnie ścieków sprawdzą się wszędzie tam, gdzie sporą część ścieków stanowią chemikalia, ale także wtedy kiedy ścieków jest bardzo wiele jak na przykład w przypadku osiedli i szkół.

Duże oczyszczalnie ścieków – dlaczego to dobre rozwiązanie?

Duże prywatne oczyszczalnie ścieków doskonale sprawdzą się w sektorach przemysłowych, ale nie tylko. Takim rozwiązaniem powinny zainteresować się zakłady produkujące tekturę, wytwórnie pasz dla zwierząt, drukarnie, szpitale i przychodnie, przemysł mięsny, warzywny i owocowy, przedsiębiorstwa gastronomiczne, stacje benzynowe oraz hotele.

Warto wspomnieć, że w przypadku ścieków przemysłowych stosuje separatory węglowodorowe i separatory tłuszczu. Duże oczyszczalnie ścieków pozwalają zminimalizować ogromne koszty, które są związane z wywożeniem ścieków metodą tradycyjną czyli beczkowozami. Dzięki nim koszty te są minimalne, a ponadto tego typu rozwiązania są opłacalne. Przede wszystkim duże oczyszczalnie są odporne na ogromne ilości ścieków, na częste wahania ładunku ścieków, a także na ilość ścieków związaną z sezonem turystycznym (w przypadku hoteli).

W miejscach, w których oczyszczanie musi być przeprowadzane regularnie stosuje się specjalne technologie oczyszczania ścieków, co wpływa na większą zdolność oczyszczania niż na przykład w budynkach mieszkalnych. Dobrze jest tu także nadmienić o optymalnej wydajności ekologicznej, która jest bardzo ceniona w dobie dbałości o środowisko. Ważne jest także to, że przepustowość oraz sposób działania oczyszczalni można dostosować do potrzeb danego przedsiębiorstwa, hotelu czy osiedla.

Budowa oczyszczalni ścieków

Jak wygląda proces oczyszczania ścieków?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów usunięcia substancji toksycznych na przykład z zakładów chemicznych jest jest proces fermentacji metanowej. To właśnie wtedy następuje wielofazowy rozkład zanieczyszczeń organicznych. Przedsiębiorstwo może wybrać między systemami wykonywanymi seryjnie lub tymi bazującymi na komponentach wykonanych na indywidualne zlecenie fabryki. Dzięki budowie takiej oczyszczalni na terenie zakładu produkcyjnego, osiedla czy hotelu zapewnia się właściwą gospodarkę wodno-ściekową, ale także korzyści ekonomiczne. Ścieki można przetwarzać na energię elektryczną lub ciepła z biogazu.

Od czego zacząć budowę dużej oczyszczalni ścieków?

Przed budową dużej oczyszczalni ścieków należy opracować koncepcje jej wykonania. Warto w tym celu uzyskać dane dotyczące ilości ścieków i przeprowadzić ich badania. Kolejnym krokiem jest ustalenie miejsca odbioru ścieków (kanalizacji i odbiornika), a także porównanie badań laboratoryjnych ścieków z zakładami o podobnym profilu produkcyjnym. Warto także przeanalizować dotychczasowy sposób oczyszczania ścieków i ewentualnie dokonać jego modernizacji. Konieczny jest także bilans ilościowy i jakościowy ścieków oraz opracowanie technologicznego schematu dla danego przedsiębiorstwa, hotelu czy osiedla.

No votes yet.
Please wait...

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *