Jak szybko sprzedać mieszkanie? Sprzedaż mieszania samemu czy z pośrednikiem?

Planujesz sprzedać mieszkanie? Zastanawiasz się jak najszybciej sprzedać mieszkanie? Czy bardziej opłaca się sprzedaż na własną rękę, czy z pośrednikiem? W tym artykule powiemy ci, jak wygląda samodzielna sprzedaż mieszkania, a jak z pomocą biura nieruchomości.

Jak przygotować się do szybkiej sprzedaży mieszkania?

Najważniejszy krok na początek to wycena mieszkania. Możesz to zrobić sam lub skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego, lub doradcy mieszkaniowego. Druga opcja może okazać się korzystniejsza dla ciebie. Czemu? Ponieważ masz wtedy pewność, że cena mieszkania nie będzie wygórowana, a co za tym idzie — mieszkanie sprzeda się szybciej. Pamiętaj, wysoka cena może sprawić, że mieszkanie będzie czekać latami na nowego właściciela.

Dokumenty do sprzedaży mieszkania

Kiedy wycenę masz już za sobą, możesz zająć się dokumentami, które są niezbędne przy procesie sprzedaży. Będziesz potrzebował:

 • akt notarialny przeniesienia własności,
 • zaświadczenie potwierdzające brak zaległych opłat czynszowych,
 • zaświadczenie o wymeldowaniu,

Nie są to jednak wszystkie potrzebne papiery. Jeśli nieruchomość, którą planujesz sprzedać, posiadasz z otrzymanej darowizny lub w spadku, będziesz potrzebował dodatkowych dokumentów, takich jak

 • dokument potwierdzający darowiznę,
 • pismo sądowe o nabyciu spadku,
 • akt poświadczający dziedziczenie

Ponadto konieczne może być okazanie odpisu z księgi wieczystej czy zaświadczenie z Urzędu Skarbowego dotyczącego rozliczenia podatku od spadku i darowizn. Lepiej jest mieć przygotowane te dokumenty. Więcej informacji o kolejności czynności przy sprzedaży mieszkania możecie przeczytać w innym naszym artykule.

Sprzedaż mieszkania z pomocą pośrednika

Sprzedając mieszkanie samodzielnie, możemy zaoszczędzić pieniądze. Jednak często stos potrzebnych dokumentów i organizacja sprzedaży może okazać się przytłaczająca. Warto wtedy skorzystać z pomocy agencji nieruchomości, która tak naprawdę, zajmie się wszystkimi formalnościami za ciebie.

Przy sprzedaży mieszkania najbardziej pomocna okazuje się wiedza. Dzięki niej pośrednicy wiedzą, jak przygotować mieszkanie, gdzie je wystawić i jak je opisać, by sprzedać je szybko. Ponadto zdjęcia mieszkania, które udostępnia się na różnych serwisach aukcyjnych, są robione przez profesjonalnych fotografów, a to wszystko po to, by jak najbardziej zachęcić potencjalnego kupca. Klient może chętniej sięgnąć po daną ofertę, jeśli będzie wizualnie schludniejsza od pozostałych. Diabeł tkwi w szczegółach i to dzięki temu sprzedaż z pośrednikiem bywa skuteczniejsza niż na własną rękę.

Czy warto samemu sprzedać mieszkanie?

Możesz sprzedać mieszkanie sam i równie mocno przywiązywać wagę do szczegółów, ale musisz liczyć się z tym, że będzie to wymagało od ciebie dużo czasu, chęci, różnych umiejętności np. graficznych czy pisarskich i przede wszystkim ogrom cierpliwości. Warto więc zapytać siebie, czy jesteśmy gotowi na takie wyrzeczenia, czy może lepiej sprzedać mieszkanie z pomocą profesjonalnej agencji nieruchomości?

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

2 komentarze dla “Jak szybko sprzedać mieszkanie? Sprzedaż mieszania samemu czy z pośrednikiem?

 1. Andrzej says:

  Jak dla mnie tylko z pośrednikiem… Za dużo kruczków prawnych i spore ryzyko kosztownych pomyłek, żeby ryzykować samodzielnie.

 2. Danka says:

  Zgadzam się, przez ponad rok nie mogłam sprzedać domu, z pośrednikiem dom poszedł w trzy miesiące.

  dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *