Jak transportować sprzęt budowlany?

Budowa wiąże się z dużą ilością specjalistycznych maszyn i pojazdów. Część z nich może pojawić się tam w sposób bezpośredni np. kierowana przez odpowiednią osobę. Bywają jednak sytuacje, gdy tego typu sprzęty muszą być na budowę przywiezione. Nie jest to łatwe, a transport maszyn budowlanych musi odbyć się we właściwy sposób. Jaki?

Jak wygląda transport maszyn budowlanych?

Część z maszyn budowlanych może być kierowana przez wyspecjalizowane osoby i w ten sposób znajdzie się na miejscu budowy, jednak znacznie częściej, tego typu sprzęt jest po prostu przywożony z wykorzystaniem odpowiedniego wcześniej przygotowanego transportu. To nierzadko o wiele korzystniejsze rozwiązanie, zwłaszcza gdy na plac budowy jest daleko, a jak każdy wie, takie maszyny nie poruszają się zbyt szybko. Jakich środków transportu się do tego celu wykorzystuje? Są to przede wszystkim specjalnie przygotowane pojazdy do transportu ponadgabarytowego, który wymaga także specjalnych zezwoleń, ale daje znacznie więcej możliwości.

Jak przeprowadza się transport ponadgabarytowy sprzętu budowlanego?

Do wyboru mamy kilka możliwości, choć najczęściej wykorzystuje się do tego celu naczepy niskopodwoziowe lub platformy. Mogą one mieć różną długość, szerokość, a także maksymalny udźwig. Transport ponadgabarytowy wymaga niezwykłej staranności, ponieważ konieczne jest nie tylko uzyskanie niezbędnych pozwoleń, ale i dokładne zaplanowanie trasy przejazdu. Nierzadko konieczne jest powiadomienie odpowiednich służb porządkowych, czasem zapewnia się dodatkową eskortę. Rzecz jasna specyfika transportu będzie w znacznej mierze uzależniona od tego, z jakim konkretnie towarem będzie się miało do czynienia.

Jak przewożone są maszyny budowlane?

Jak zostało wspomniane, są do tego celu wykorzystywane specjalne naczepy i platformy, jednak w jaki sposób transportowane tam maszyny są zabezpieczane? Sam sprzęt bardzo łatwo załadować, ale warto pamiętać, że wyspecjalizowane do tego środki transportu posiadają szereg dodatkowych zabezpieczeń. Chodzi o to, że gdy maszyna wyląduje już na naczepie, jest ona dodatkowo zamocowana do podłoża za pomocą specjalnych pasów i łańcuchów. Wykorzystuje się także kliny pod koła czy blokady, które uniemożliwiają przesuwanie się maszyn w trakcie jazdy. Najczęściej sprzęt jest przewożony w całości, jednak zdarzają się sytuacje, gdy musi być rozmontowany na mniejsze części.

W jaki sposób zająć się transportem ponadgabarytowym?

Wiele firm budowlanych jest na tego typu sytuacje przygotowanych i posiadają one niezbędny sprzęt, pozwalający na przetransportowanie maszyn budowlanych. Bardzo często spotyka się tutaj także z wynajmem firm transportowych, które w swojej ofercie posiadają możliwość przewozu ponadgabarytowego. Korzystając z tego typu transportu, można liczyć na pełną fachowość, a także znacznie lepsze dostosowanie pojazdy do realnych potrzeb. Zazwyczaj firmy takie przygotowują wszystko od początku do końca, czyli dostosowują pojazd, zabezpieczają go, ustalają trasę przejazdu i zajmują się całą logistyką.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

jeden komentarz dla “Jak transportować sprzęt budowlany?

  1. Raczek123 says:

    Ja w mojej firmie przeważnie transportuję gabaryty tirami, ale firma przewozowa musi być sprawdzona. Zgodzę się, że staranność i dobre zaplanowanie trasy to podstawa. Moje ładunki raz się zgubiły i od tej pory uważniej dobieram firmy transportowe.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *