Jaki kocioł gazowy do dużego domu?

Wielu z nas zastanawia się jak ogrzać dom tanio i ekologicznie. Wybierając spośród różnych opcji, zastanawiać się możemy, co będzie lepsze – prąd czy gaz? A może piec na pellet czy inne ekologiczne paliwo? Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest kocioł gazowy. Jaki kocioł wybrać do dużego domu? Podpowiadamy.

Jak działa kocioł gazowy?

Kocioł gazowy to rozwiązanie ekologiczne i tanie. Tradycyjne kotły gazowe najczęściej posiadają sprawność maksymalną około 90 procent (w perspektywie średniorocznej wydajność ta spada do około 80 procent). Natomiast kondensacyjne piece gazowe wykazują już dużo wyższą wydajność — może ona wynosić nawet 110 procent, jest to jednak sprzęt innego rodzaju.

Są to urządzenia, które ogrzewają zarówno dom, jak i wodę. Ekonomiczny i ekologiczny kocioł gazowy znajdziesz w ofercie eco-team.pl. Jest to rozwiązanie, które pozwoli Ci sporo zaoszczędzić na rachunkach.

Działają one za pomocą tak zwanej techniki kondensacyjnej, która wykorzystuje do ogrzewania zarówno energię powstałą podczas spalania samego gazu, jak i ciepło utajone. Takie kotły gazowe pobierają energię ze spalin, przekształcając je w ciepło grzewcze dzięki specjalnym wymiennikom ciepła, które schładzają spaliny tak, że znajdująca się w nich para wodna ulega kondensacji.

Jaki kocioł gazowy wybrać do dużego domu?

Kotły gazowe mogą mieć różną moc i kształty. Rozróżniamy między innymi kotły gazowe kompaktowe, czyli tak zwane kotły wiszące, oraz kotły gazowe jednofunkcyjne. W pierwszym przypadku kotły te mogą mieć 100, 130, 170 i 200 litrów pojemności i zajmują mało miejsca. W przypadku większej pojemności i zarazem wydajności warto wybrać kocioł grzewczy, który jest jednocześnie dostosowany do współpracy z kolektorami słonecznymi – energia będzie w tym przypadku jeszcze tańsza. Kotły jednofunkcyjne są natomiast trochę większe, pozwalają również na współpracę z kolektorami słonecznymi i rozbudowę na przykład o pompę ciepła. Wydajność zależy tutaj przede wszystkim od pojemności zbiornika.

W przypadku dużego domu powinniśmy wybrać kocioł gazowy o dużej mocy – na przykład 170 czy 200 litrów. Sam typ nie ma większego znaczenia, jednak warto przed instalacją skontaktować się ze specjalistą.

Zalety kotła gazowego

Kocioł gazowy ma wiele zalet. Kotły mogą być regulowane w różny sposób, między innymi tak, aby kontrolować jakość spalanego gazu. Warto zaznaczyć, że kotły gazowe zostają specjalnie zaprogramowane, adekwatnie do potrzeb użytkowników, a także charakterystyki domu. W przypadku domów energooszczędnych, gazu w okresie zimowym będzie się zużywać jeszcze mniej.

Kotły gazowe to duża oszczędność, zwłaszcza że grzeją one zarówno wodę, jak i pomieszczenie. W klasycznych rozwiązaniach te dwie przestrzenie regulowane są inaczej, co generuje większe rachunki. Używając kotłów gazowych, znacząco zmniejszamy koszty energii.

No votes yet.
Please wait...

jeden komentarz dla “Jaki kocioł gazowy do dużego domu?

  1. Jane says:

    Rozwiązanie tanie? No nie wiem. Sama postawiłam na piec i mam wątpliwości, czy ogrzanie domu będzie takie tanie. Ceny wszystkich paliw idą w górę. A niestety w przypadku gazu to ktoś inny nam dyktuje warunki.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *