Rodzaje wierteł do metalu a materiał, mocowanie wiertła, kształt, rozmiar…

Wiertła do metalu mają szerokie zastosowanie, tylko do wykonywania otworów w stali, ale i w wielu innych materiałach. W zależności od ich rodzaju, materiały wykonania, kształtu wiertła czy rozmiaru, można je jednak wykorzystać w innych sytuacjach. Jakie typy wierteł wyróżniamy?

Rodzaje wierteł do metalu – czy ma to znaczenie?

Jak najbardziej tak, wiertła do metalu, w zależności od swojego rodzaju mogą charakteryzować się różnymi właściwościami, a także wytrzymałością. Dlatego też mają między innymi własny zakres użyteczności, który jasno mówi nam, kiedy można je wykorzystać. Mogą różnić się od siebie materiałem wykonania (stal szybkoschnąca HSS, kobalt, tytan), a także kształtem końcówki, przez co daje inne otwory i nadaje się do innych typów prac.

Materiał wiertła do metalu

Jak zostało wspomniane, wiertła do metalu robi się obecnie z trzech głównych materiałów, czyli ze stali szybkoschnącej HSS, kobaltu oraz tytanu. Większość tanich i nieprofesjonalnych wierteł nadaje się do prac na miękkich metalach, ale gdy praca ma być bardziej wymagająca, potrzebne są jednak porządne i wytrzymałe wiertła. Do prac twardych lepiej wybierać narzędzia wykonane z tytanu lub kobaltu. W tym drugim przypadku mamy do czynienia po prostu z wiertłem ze stali szybkoschnącej pokrytej kobaltem. Na rynku można znaleźć też inne typy wierteł, wykonane ze stali chromowo-wandowej i wandowo-molibdenowej.

Materiał wiertła do metalu

Standardowo wiertła do metalu i nie tylko mogą mieć trzy główne kształty, czyli kręte, płaskie lub spiralne. W przypadku wykonywania prac na metalach bardzo istotna jest tutaj krawędź tnąca, która może być różna w zależności od metalu, na którym się działa i jego twardości. W przypadku wierteł do metali twardych końcówka jest ostrzejsza i bardziej przypomina szpikulec, a przy miękkich jest płaska.

Czy rozmiar wiertła ma znaczenie?

Na uwagę zasługuje także to, jakiej wielkości są dane wiertła. Będzie miało to przede wszystkim wpływ na wielkość tworzonych otworów, a także to, do jakich materiałów będą one wykorzystywane. Rozmiary mogą być naprawdę bardzo różne i wynieść od 3 do nawet 32 mm, jeżeli chodzi o ich grubość, choć spotkać można także i te szersze, a więc i robiące większe otwory. W przypadku długości także mamy do czynienia ze sporym zróżnicowaniem, a niektóre oferowane na rynku wiertła mogą mieć nawet 1 m. To rzecz jasna pozwala na wwiercenie się w materiał na odpowiednią głębokość, zależnie od tego, jaką ma on grubość.

Jaki uchwyt do mocowania wiertła do metalu?

Jak się okazuje, uchwyt, w jakim mocowane jest wiertło do metalu, także ma znaczenie. Najczęściej spotykane i najpowszechniejsze są chwyty wtykowe o wielkości 1/4 cala, ale z powodzeniem znajdzie się też chwyt walcowy, SDS Plus, sześciokątny lub walcowy z trzema płaszczyznami. Wybierając więc wiertła, warto zwrócić na to szczególną uwagę, by były one dobrze dopasowane do narzędzia, jakie będzie się wykorzystywać.

No votes yet.
Please wait...
podobne tematy: , , , , , , , ,

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *