Rodzaje wierteł do metalu a materiał, mocowanie wiertła, kształt, rozmiar…

Wiertła do metalu mają szerokie zastosowanie, tylko do wykonywania otworów w stali, ale i w wielu innych materiałach. W zależności od ich rodzaju, materiały wykonania, kształtu wiertła czy rozmiaru, można je jednak wykorzystać w innych sytuacjach. Jakie typy wierteł wyróżniamy?

Rodzaje wierteł do metalu – czy ma to znaczenie?

Jak najbardziej tak, wiertła do metalu, w zależności od swojego rodzaju mogą charakteryzować się różnymi właściwościami, a także wytrzymałością. Dlatego też mają między innymi własny zakres użyteczności, który jasno mówi nam, kiedy można je wykorzystać. Mogą różnić się od siebie materiałem wykonania (stal szybkoschnąca HSS, kobalt, tytan), a także kształtem końcówki, przez co daje inne otwory i nadaje się do innych typów prac.

Materiał wiertła do metalu

Jak zostało wspomniane, wiertła do metalu robi się obecnie z trzech głównych materiałów, czyli ze stali szybkoschnącej HSS, kobaltu oraz tytanu. Większość tanich i nieprofesjonalnych wierteł nadaje się do prac na miękkich metalach, ale gdy praca ma być bardziej wymagająca, potrzebne są jednak porządne i wytrzymałe wiertła. Do prac twardych lepiej wybierać narzędzia wykonane z tytanu lub kobaltu. W tym drugim przypadku mamy do czynienia po prostu z wiertłem ze stali szybkoschnącej pokrytej kobaltem. Na rynku można znaleźć też inne typy wierteł, wykonane ze stali chromowo-wandowej i wandowo-molibdenowej.

Materiał wiertła do metalu

Standardowo wiertła do metalu i nie tylko mogą mieć trzy główne kształty, czyli kręte, płaskie lub spiralne. W przypadku wykonywania prac na metalach bardzo istotna jest tutaj krawędź tnąca, która może być różna w zależności od metalu, na którym się działa i jego twardości. W przypadku wierteł do metali twardych końcówka jest ostrzejsza i bardziej przypomina szpikulec, a przy miękkich jest płaska.

Czy rozmiar wiertła ma znaczenie?

Na uwagę zasługuje także to, jakiej wielkości są dane wiertła. Będzie miało to przede wszystkim wpływ na wielkość tworzonych otworów, a także to, do jakich materiałów będą one wykorzystywane. Rozmiary mogą być naprawdę bardzo różne i wynieść od 3 do nawet 32 mm, jeżeli chodzi o ich grubość, choć spotkać można także i te szersze, a więc i robiące większe otwory. W przypadku długości także mamy do czynienia ze sporym zróżnicowaniem, a niektóre oferowane na rynku wiertła mogą mieć nawet 1 m. To rzecz jasna pozwala na wwiercenie się w materiał na odpowiednią głębokość, zależnie od tego, jaką ma on grubość.

Jaki uchwyt do mocowania wiertła do metalu?

Jak się okazuje, uchwyt, w jakim mocowane jest wiertło do metalu, także ma znaczenie. Najczęściej spotykane i najpowszechniejsze są chwyty wtykowe o wielkości 1/4 cala, ale z powodzeniem znajdzie się też chwyt walcowy, SDS Plus, sześciokątny lub walcowy z trzema płaszczyznami. Wybierając więc wiertła, warto zwrócić na to szczególną uwagę, by były one dobrze dopasowane do narzędzia, jakie będzie się wykorzystywać.

No votes yet.
Please wait...

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *