Urządzanie, wyposażenie łazienki – od czego zacząć?

Aranżacja i urządzanie łazienki nie należy o najłatwiejszych zadań. Jest to jedna z tych części domu, w którym liczy się nie tylko wygląd, ale przede wszystkim funkcjonalność. Do tego dochodzi również spory wkład finansowy związany z zakupem odpowiednich mebli, sprzętu oraz artykułów wykończeniowych. W poniższym artykule podpowiadamy, od czego należy zacząć urządzenie łazienki.

Jaki projekt do aranżacji łazienki?

W pierwszej kolejności musisz określić swoje potrzeby oraz oczekiwania, a następnie, spisać je w formie projektu. Musisz w nim określić, jak zamierzasz zaaranżować całe wnętrze, jakie mają się w nim znaleźć sprzęty oraz jakich materiałów wykończeniowych trzeba użyć. Stwórz projekt na papierze, na którym zaznacz dokładne wymiary dzięki czemu, łatwiej będzie dopasować sprzęt. Wysokiej jakości wyposażenie łazienek można sprawdzić w salonie łazienek, na przykład Bellamica i  wybrać to, które w pełni odpowiada twoim oczekiwaniom. Pamiętaj o zachowaniu dodatkowej przestrzeni, ponieważ swoboda ruchu jest potrzebna zwłaszcza w takich miejscach jak przy umywalce, kabinie prysznicowej czy sedesie. Nie zapominaj także o kwestiach bezpieczeństwa, czyli gniazdka i kontakty elektryczne montuj z daleka od umywalki lub wanny.

Jakie wyposażenie do łazienki?

Weź pod uwagę wielkość łazienki i zadecyduj czy zamontujesz w niej wannę, czy prysznic. Jeśli łazienka jest małą lub wąski, wówczas nie ryzykuj i kup kabinę prysznicową. Pozwala to zaoszczędzić miejsce oraz motywuje do szybkich kąpieli. Dzięki temu oszczędzasz czas oraz zużywasz mniej wody niż w przypadku wanny. Jeżeli bardzo zależy ci na wannie, lecz metraż lub układ łazienki ci na nią nie pozwala, może zafundować sobie mały kompromis w postaci parawanu prysznicowego. Pełni on podwójne funkcje prysznica oraz wanny i nie zajmuje przy tym wiele miejsca. Oprócz kabiny prysznicowej oraz wanny kolejnym ważnym elementem wyposażenia łazienki jest umywalka. Nie powinna być zbyt mała, ponieważ jest ona niewygodna w użytkowaniu. Z kolei za duża, będzie niefunkcjonalna. Znaczenie ma również wysokość, na jakiej jest umieszczone i głębokość miski. Należy pamiętać, że im wyżej umieszczona jest umywalka, tym miska powinna być głębsza dla zminimalizowania ryzyko ochlapania. Wybierając meble łazienkowe, zwracaj uwagę na ich odporność na wilgoć, zarysowania i kurz. Szukaj takich mebli, które pozwolą na umieszczenie w nich wszystkich potrzebnych sprzętów oraz akcesoriów.

Jakie wykończenie w łazience?

W kwestii koloru do łazienki trzeba być bardzo ostrożnym. Kolory ścian oraz płytek mogą być wyraziste i zdecydowane, jednak nie można przesadzić. Idąc myślą „co za dużo, to nie zdrowo”, przy nadmiarze mocnych kolorów, można uzyskać efekt przytłaczający i odpychający. Najważniejsze jest zachowanie równowagi, np. zestawiając ze sobą dwa kolory – kolor wyrazisty z kolorem delikatnym, naturalnym. Łączenie różnych odcieni i barw pozwala uzyskać poczucie ładu. Dotyczy to zwłaszcza małych i ciasnych pomieszczeń gdzie jasne kolory, będą optycznie zwiększały powierzchnię pomieszczenia.

Zatem zapamiętaj, że funkcjonalna przestrzeń to efekt twoich przemyślanych decyzji. Przede wszystkim daj sobie trochę czasu. Stwórz projekt i za jakiś czas do niego wróć, spójrz na niego jeszcze raz i zastanów się, co możesz do niego dodać, a co odjąć. Możesz go jeszcze wiele razy zmienić, takie są zalety projektów jednak kiedy zaczniesz już konkretną aranżację łazienki, wówczas nie będzie już odwrotu.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
podobne tematy:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *