Urządzanie, wyposażenie łazienki – od czego zacząć?

Aranżacja i urządzanie łazienki nie należy o najłatwiejszych zadań. Jest to jedna z tych części domu, w którym liczy się nie tylko wygląd, ale przede wszystkim funkcjonalność. Do tego dochodzi również spory wkład finansowy związany z zakupem odpowiednich mebli, sprzętu oraz artykułów wykończeniowych. W poniższym artykule podpowiadamy, od czego należy zacząć urządzenie łazienki.

Jaki projekt do aranżacji łazienki?

W pierwszej kolejności musisz określić swoje potrzeby oraz oczekiwania, a następnie, spisać je w formie projektu. Musisz w nim określić, jak zamierzasz zaaranżować całe wnętrze, jakie mają się w nim znaleźć sprzęty oraz jakich materiałów wykończeniowych trzeba użyć. Stwórz projekt na papierze, na którym zaznacz dokładne wymiary dzięki czemu, łatwiej będzie dopasować sprzęt. Wysokiej jakości wyposażenie łazienek można sprawdzić w salonie łazienek, na przykład Bellamica i wybrać to, które w pełni odpowiada twoim oczekiwaniom. Pamiętaj o zachowaniu dodatkowej przestrzeni, ponieważ swoboda ruchu jest potrzebna zwłaszcza w takich miejscach jak przy umywalce, kabinie prysznicowej czy sedesie. Nie zapominaj także o kwestiach bezpieczeństwa, czyli gniazdka i kontakty elektryczne montuj z daleka od umywalki lub wanny.

Jakie wyposażenie do łazienki?

Weź pod uwagę wielkość łazienki i zadecyduj czy zamontujesz w niej wannę, czy prysznic. Jeśli łazienka jest małą lub wąski, wówczas nie ryzykuj i kup kabinę prysznicową. Pozwala to zaoszczędzić miejsce oraz motywuje do szybkich kąpieli. Dzięki temu oszczędzasz czas oraz zużywasz mniej wody niż w przypadku wanny. Jeżeli bardzo zależy ci na wannie, lecz metraż lub układ łazienki ci na nią nie pozwala, może zafundować sobie mały kompromis w postaci parawanu prysznicowego. Pełni on podwójne funkcje prysznica oraz wanny i nie zajmuje przy tym wiele miejsca. Oprócz kabiny prysznicowej oraz wanny kolejnym ważnym elementem wyposażenia łazienki jest umywalka. Nie powinna być zbyt mała, ponieważ jest ona niewygodna w użytkowaniu. Z kolei za duża, będzie niefunkcjonalna. Znaczenie ma również wysokość, na jakiej jest umieszczone i głębokość miski. Należy pamiętać, że im wyżej umieszczona jest umywalka, tym miska powinna być głębsza dla zminimalizowania ryzyko ochlapania. Wybierając meble łazienkowe, zwracaj uwagę na ich odporność na wilgoć, zarysowania i kurz. Szukaj takich mebli, które pozwolą na umieszczenie w nich wszystkich potrzebnych sprzętów oraz akcesoriów.

Jakie wykończenie w łazience?

W kwestii koloru do łazienki trzeba być bardzo ostrożnym. Kolory ścian oraz płytek mogą być wyraziste i zdecydowane, jednak nie można przesadzić. Idąc myślą „co za dużo, to nie zdrowo”, przy nadmiarze mocnych kolorów, można uzyskać efekt przytłaczający i odpychający. Najważniejsze jest zachowanie równowagi, np. zestawiając ze sobą dwa kolory – kolor wyrazisty z kolorem delikatnym, naturalnym. Łączenie różnych odcieni i barw pozwala uzyskać poczucie ładu. Dotyczy to zwłaszcza małych i ciasnych pomieszczeń gdzie jasne kolory, będą optycznie zwiększały powierzchnię pomieszczenia.

Zatem zapamiętaj, że funkcjonalna przestrzeń to efekt twoich przemyślanych decyzji. Przede wszystkim daj sobie trochę czasu. Stwórz projekt i za jakiś czas do niego wróć, spójrz na niego jeszcze raz i zastanów się, co możesz do niego dodać, a co odjąć. Możesz go jeszcze wiele razy zmienić, takie są zalety projektów jednak kiedy zaczniesz już konkretną aranżację łazienki, wówczas nie będzie już odwrotu.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *