Co to jest domek grillowy i z czego powinien się składać?

Każdy kto posiada własny ogród, chce go jak najlepiej zagospodarować. Pomysłów jest wiele, grządki z warzywami i owocami, piękne kwiaty, altana, plac zabaw dla maluchów i oczywiście grill. A że nie zawsze możemy mieć to wszystko, trzeba się na coś zdecydować. Dlatego sprawdźmy, czy warto kupić domek grillowy?

Co to jest domek grillowy?

Domek grillowy, to najczęściej drewniana, zamknięta konstrukcja w środku której znajduje się grill. Dzięki niemu przez cały rok można cieszyć się smakiem grillowanej kiełbaski, karczku czy warzyw. Jest to o wiele bardziej praktyczne rozwiązanie, niż grill tradycyjny lub murowany ponieważ we wspólnych spotkaniach w ogrodzie nie przeszkadza nawet pogoda. Taki ogrodowy budyneczek można wykonać samemu, choć jest to praco i czasochłonne, a do tego bardzo kosztowne. Dlatego domek grillowy najlepiej zlecić doświadczonej firmie (Drewnolandia.pl), która może zająć się również jego montażem. Wtedy mamy pewność, że wszystko jest wykonane w sposób stabilny oraz bezpieczny.

Front domku grillowego

Jak wygląda domek grillowy?

Najczęściej można spotkać sześciokątne lub ośmiokątne domki grillowe. Optymalna wysokość to 3,5 m, natomiast średnica zależy już od naszych potrzeb do niedużego ogrodu idealny będzie domek o średnicy 3,5-3,7 m. Jeśli jednak możemy pozwolić sobie na większą konstrukcję i często organizujemy różne spotkania z rodziną i przyjaciółmi, to warto postawić na konstrukcję o średnicy 4,5 m. W centralnym punkcie domku grillowego powinno znaleźć się palenisko oraz okap. A dookoła niego można postawić drewniane ławeczki oraz stoliki. I oczywiście jest on zaopatrzony w otwierane okienka, które zazwyczaj znajdują się na każdej ze ścian. Nie musimy się również obawiać o wentylację, ponieważ jest już w odpowiedni sposób zaprojektowana.

Dlaczego warto kupić domek grillowy?

Koszt takiego domku grillowego jest dużo wyższy, niż przenośnego lub murowanego grilla, więc można by mieć wątpliwości, czy warto się na niego decydować. Jednak aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zastanowić się jakie są korzyści z jego posiadania. Przede wszystkim, z domku grillowego można korzystać przez cały rok, nie tylko w okresie letnim. Zimą, gdy rozpali się palenisko, wnętrze domku nagrzewa się do temperatury ok. +20°C, więc nawet podczas mrozów można sobie pozwolić na grillowanie w ogrodzie.

Teraz wyobraźmy sobie taką sytuację: organizujemy w weekend spotkanie dla rodziny lub przyjaciół, wszystko jest zaplanowane, a mięso od kilkunastu godzin się już marynuje, żeby było idealnie kruche i aromatyczne. A potem, na godzinę lub dwie przed umówionym spotkaniem, zaczyna się chmurzyć i jest więcej niż prawdopodobne, że zaraz rozpada się na dobre. Niestety, deszcz zepsuł już niejedną taką imprezę. Dlatego największą zaletą domku grillowego jest to, że posiada zadaszenie. A więc gdy pogoda nie będzie nam sprzyjać, zawsze możemy przesiadywać wspólnie w środku – w końcu jest tam gdzie usiąść.

Domek grillowy to świetne rozwiązanie do dużych ogrodów lub na działki o rekreacyjnym charakterze. Pozwala cieszyć się grillem przez cały rok, a podobno grillowanie to narodowy sport Polaków.

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...

5 komentarze dla “Co to jest domek grillowy i z czego powinien się składać?

 1. wedzasz says:

  Narobiło mi smaku, w przyszłym sezonie zaczynam z żoną budowę, albo po prostu kupimy taki domek i urządzimy w naszym ogrodzie.

 2. pytajnik says:

  Zastanawiałam się kiedyś, czy w takim domki grillowym nie jest zbyt mocno zadymione? Jak tam wygląda dokładnie system wentylacji? I czy trzeba go jakoś regularnie czyścić?

 3. Drewnolandia.pl says:

  Jeśli w domku są dobrze rozprowadzone kanały doprowadzające świeże powietrze z zewnątrz, to w domku powstanie tzw „cug” i cały dym będzie uchodził przez okap nad grillem.

 4. Anna says:

  Niestety w domku drewnolandii dymu jest tyle że nie da się w nim przebywać…

 5. Kenia says:

  Całkiem ładnie może to wyglądać, jak widzę 😀

  dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *