Zmywarki zużywają coraz mniej prądu i wody – co jeszcze musisz wiedzieć?

Zmywarki niesłusznie wciąż bywają jeszcze uważane za luksus. Jak pokazują badania statystyczne, w zaledwie ośmiu procent gospodarstw domowych znajduje się zmywarka. Być może wielu uważa, że po prostu nie mogą sobie pozwolić na taki dodatkowy wydatek. Prawda jest jednak taka, że kupienie sobie tego urządzenia to wcale nie rozrzutność, a wręcz przeciwnie. Przyniesie duże oszczędności, a wydane pieniądze szybko się zwrócą.

1. Dlaczego warto kupić zmywarkę?

Na pewno ważne jest, ile czasu zaoszczędzisz dzięki zmywarce, ale to nie jedyna oszczędność. Podczas jednego cyklu pracy zmywarka zużywa od dziesięciu do osiemnastu litrów wody, podczas gdy przy ręcznym myciu naczyń dla czteroosobowej rodziny zużywa się nawet sto litrów. Jedną z większych zalet nowszych zmywarek jest też cichy tryb ich działania. Niektóre modele pracują niemal bezgłośnie, co jest prawdziwym dobrodziejstwem. Dlaczego? Bo można wtedy pozwolić zmywarce pracować w nocy i dzięki temu zaoszczędzić już nike tylko na wodzie ale i na prądzie. Ekonomiczność takiego rozwiązania jest nie do przecenienia.

Trzeba przyznać, że w świetle tych faktów trudno się upierać przy ręcznym myciu i nie docenić dobrodziejstw, jakie dla naszego czasu i portfela niesie techniczny postęp. Nietrudno zapoznać się z ofertą sklepów bo zmywarki można porównać dokładniej w internecie, np. www.zadowolenie.pl, ale czym się kierować przy wyborze? I jak właściwie korzystać z tego urządzenia? Czy naprawdę zdejmie nam z barków cały ciężar zmywania?

brudne naczynia

2. Co można myć w zmywarce?

Pytanie, które z pewnością nurtuje wielu wahających się – jakie właściwie naczynia można powierzyć zmywarce? Zasadniczo można w niej myć większość naczyń, ale jest kilka wyjątków. Nie powinno się w zmywarce myć kryształów ani malowanego szkła, chyba że producent zamieścił na produkcie informację, że można. Zdecydowanie odradza się też wkładania do zmywarki naczyń plastikowych i drewnianych, czy też posiadających tylko drewniane elementy, jak niektóre z patelni i sztućców. Takie rzeczy wyjątkowo trzeba myć ręcznie, w przypadku wszelkich pozostałych jednak wyręczy nas już zmywarka.

3. Jak korzystać ze zmywarki?

To oczywiście nie jest żadna filozofia, bo maszyna praktycznie wszystko zrobi za Nas, ale warto wiedzieć, jak ułatwić jej pracę, by uzyskać jak najlepszy efekt. Dobrze jest więc najpierw oczyścić naczynia z tych największych resztek jedzenia – to nie oznacza wstępnego płukania (bo przecież chodzi nam o oszczędność wody), resztki można zgarnąć szczotką.

Garnki i patelnie z zaschniętym jedzeniem dobrze jest jednak uprzednio zamoczyć. W przeciwnym razie podczas pracy zmywarki mogłoby dojść do zatkania filtrów i przewodu odpływowego. Ważny jest też sposób, w jaki ułożymy naczynia w zmywarce. Jeśli zależy Nam na jak najlepszym rezultacie, woda powinna skutecznie dotrzeć do wszystkich miejsc, dlatego trzeba zwrócić uwagę, by nie układać naczyń zbyt ciasno. Jeśli się da, to nie powinny się ze sobą stykać.

Ostatnią ważną rzeczą jest wybór odpowiedniego trybu pracy urządzenia. Jeżeli koszyki zmywarki nie są mocno wypełnione, a także jeśli naczynia nie są bardzo brudne, zaleca się, by wybrać program oszczędny.

stosy czystych naczyń

4. Czym się kierować przy zakupie?

Jeżeli te wszystkie korzyści, jakie oferuje zmywarka, przekonały cię do kupna, z pewnością nurtuje cię to najważniejsze pytanie na jaką zmywarkę się zdecydować? Poszczególne modele nieraz bardzo się różnią, na co więc zwrócić uwagę przy wyborze?

Przede wszystkim powtórzmy jeszcze raz, co najbardziej powinno się tu liczyć, a chodzi oczywiście o oszczędność. Warto zatem wybrać takie urządzenie, które przyniesie nam jak największą. Ważna jest więc klasa energetyczna, którą oznacza się literami od A+++ (najwyższa) do D. Im wyższa klasa energetyczna, tym wyższa jest też wydajność zmywarki w stosunku do zużywanego prądu, a zatem większa oszczędność. Informacja o klasie energetycznej powinna znajdować się na każdym urządzeniu, podobnie zresztą jak informacja o zużyciu wody, która z oczywistych względów również jest dla nas niezwykle istotna.

Warto też przed zakupem zapoznać się z programami zmywania każde urządzenie ma kilka, różniących się temperaturą i ilością wody, a także czasem trwania zmywania. Dobrze byłoby odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego programu najczęściej będziemy używać.

Oczywistością jest, że także rozmiary urządzenia mają swoje znaczenie. Zmywarki dostępne są w dwóch rozmiarach o szerokości 45 oraz 60 centymetrów. Oczywiście, jeżeli warunki panujące w mieszkaniu nie stoją na przeszkodzie, lepiej zdecydować się na większą zmywarkę, która pomieści więcej. To wpłynie korzystnie na ilość cykli mycia, potrzebnych do wyczyszczenia wszystkich naczyń.

Na zakończenie trzeba dodać, że choć wybór właściwego urządzenia może zabrać nam trochę czasu i wymagać nieco wysiłku z naszej strony, to korzyści, jak widać, są ogromne. Koniec stosów naczyń zalegających w zlewie. Koniec długich chwil spędzonych na szorowaniu. Czyż to nie jest miła perspektywa? A jeśli dodać do tego jeszcze mniejsze rachunki, to staje się oczywiste, że wybór zmywarki to coś, co naprawdę warto rozważyć.

Rating: 4.7/5. From 6 votes.
Please wait...

2 komentarze dla “Zmywarki zużywają coraz mniej prądu i wody – co jeszcze musisz wiedzieć?

  1. Prawie Perfekcyjna Pani Domu says:

    Ja nie wyobrażam sobie życia bez zmywarki. Ale też mega musiałam się naszukać zanim znalazłam te idealną. Ja patrzałam na to, żeby miała specjalną szufladkę na sztućce i składane podpórki na talerze. Programy nie były dla mnei tak ważne, tym bardziej, że teraz i tak cały czas korzystam z jednego.

  2. Grażyna says:

    Zmywarka nie powinna zużywać zbyt dużo wody i być energooszczędna. Inaczej to tylko strata kasy bo rachunki za jej eksploatacje będą i tak, tak strasznie wysokie, że używanie zmywarki kompletnie nie będzie się opłacać

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *