Od Twojego wychowania zależy czy Twoje dziecko będzie siedziało w kącie i udawało, że go nie ma, czy wejdzie śmiało do grupy rówieśników. Spraw, by Twoja pociecha miała wysoką samoocenę i radziła sobie w życiu z porażkami. Zobacz, jak w 5 krokach wzmocnić pewność siebie dziecka.
1. Okazuj, że kochasz
2. Poświęcaj uwagę
3. Dotrzymuj słowa i doceniaj
4. Podkreślaj postępy
5. Nie rań słowami
1. Okazuj, że kochasz
Brak okazanej miłości jest najgorszą rzeczą, którą Twoje dziecko może od Ciebie dostać. Miłość, jaką mu okażesz powinna być bezwarunkowa i bezinteresowna. Niezależnie od tego czy przyniesie do domu złą ocenę, czy jest chore, czy było niegrzeczne to miłość powinna być niezmienną rzeczą, którą Twoja pociecha zawsze będzie od Ciebie czuła. Bez Twojej akceptacji, maluch wyrośnie na osobę o obniżonym poczuciu własnej wartości, na człowieka sfrustrowanego, pełnego lęku.
2. Poświęcaj uwagę
Dziecku, by czuło się pewnie, należy cały czas poświęcać swoja uwagę. W przeciwnym razie zacznie myśleć, że jest już niekochane i uświadomi sobie błędnie, że mama ma ważniejsze sprawy na głowie niż zajmowanie się nim.
Nie ignoruj pragnień i potrzeb swojego dziecka, nawet jeśli są one pragnieniami niemożliwymi do spełnienia. Wciąż motywuj swoją pociechę do poznawania świata, pokazuj mu jego piękno. Ciesz się razem z dzieckiem z jego sukcesów, nie stawiając mu zbyt wysoko poprzeczki. Owszem, dobre stopnie są ważne ale ważniejsze od tego jest też to, jak się czuje Twoja pociecha. W razie niepowodzeń dodawaj dziecku otuchy i zagrzewaj je do walki. Niech wie, że ma w Tobie wiernego fana.
3. Dotrzymuj słowa i doceniaj
Jeśli coś obiecasz swojemu dziecku, postaraj się to spełnić. Niech Twoja pociecha wie, że nie rzucasz słów na wiatr. Jeśli z jakichś powodów nie możesz wywiązać się z danej obietnicy, wytłumacz dziecku dlaczego tak się stało. Pochwal swoje dziecko za namalowaną dla Ciebie laurkę (nie krytykuj, że coś jest na niej źle przyklejone) lub za to, że samo próbuje się ubrać. Doceniaj jego przejawy samodzielności, a nawet jeśli coś mu nie wyjdzie powiedz mu dobre słowo i zmotywuj do dalszego działania. Mówiąc „następnym razem będzie lepiej” dodajesz dziecku otuchy i wzmacniasz jego pewność siebie.
4. Podkreślaj postępy
Kiedy Twoje dziecko zaczyna wątpić w swoje możliwości, pokaż mu że zrobiło postępy, tłumacz że nic nie przychodzi w życiu od razu. Powiedz dziecku, że masz świadomość jego talentów i chwilowa niedyspozycja nie wpłynie na Twoje zdanie. Jedną z najgorszych rzeczy, które możesz zrobić, jest porównywanie swojego dziecka do innych dzieci. Sprawisz, że Twoja pociecha poczuje się bezwartościowa. Podkreślaj zawsze zalety i zdolności, nie skupiaj się na tym, co wychodzi Twojemu dziecku nie najlepiej.
5. Nie rań słowami
Być może w chwili złości powiesz swojemu dziecku coś, czego nie powinnaś mówić. Weź pod uwagę, że określenie które Ci się nieopatrznie wymknie, może zaowocować brakiem pewności siebie u Twojego dziecka. Nie krytykuj w chwili złości, nie wypominaj dziecku jego wad. Możecie wymyślić wspólne określenia dla danej sytuacji lub zachowania. Dzięki temu Twoja pociecha nabierze zdrowego dystansu do siebie.
Bez Twojej cierpliwości i zrozumienia dziecko nie będzie się prawidłowo rozwijało. Doceniaj, akceptuj i kochaj swoją małą istotę, która kiedyś (dzięki Tobie) ma szansę stać się pewnym swojej wartości człowiekiem.
Wymienione wyżej porady są cenne, ale należy również pamiętać, żeby z tym nie przesadzać, bo albo dziecko wyrośnie na zadufanego w siebie dorosłego człowieka, albo w późniejszych latach okaże się, że wcale jak dobrze, jak mówi mama i to je jeszcze bardziej podłamie. Trzeba to jednak zrównoważyć.