W okresie letnim osy i szerszenie bardzo często stają się uciążliwym problemem. Już samo latanie owadów wokół nas jest dość denerwujące, a gdy do tego dochodzi niebezpieczeństwo użądlenia, to nie ma na co czekać i trzeba pozbyć się zagrożenia. Jak walczyć z osami? Co zrobić, gdy na swoim ogródku zlokalizujemy gniazdo? Mamy dla Was parę sprawdzonych sposobów na walkę z osami.
- O co tyle szumu, czyli co nam grozi ze strony os?
- Jak poradzić sobie z natrętnymi osami?
- Pułapka na osy własnej roboty
- Jak pozbyć się gniazda os?
O co tyle szumu, czyli co nam grozi ze strony os?
Z punktu widzenia ekologii, osy są pożytecznymi stworzeniami, jednak w konfrontacji z ludźmi bywają agresywne i niebezpieczne. Ukąszenie osy jest bardzo nieprzyjemnym i bolesnym doświadczeniem, a dla osób uczulonych na ich jad może skończyć się tragicznie. Jeszcze bardziej niebezpieczne są szerszenie, wystarczy około 3 użądleń (nawet w przypadku osób, które nie są alergikami), żeby zabić dorosłego człowieka.
Jak poradzić sobie z natrętnymi osami?
Na pewno wiele razy byliście w sytuacji, kiedy to siedząc sami lub ze znajomi w ogrodzie, musieliście odganiać od siebie osy. Zwłaszcza, gdy towarzyszy nam jedzenie, owady pojawiają się dosłownie znikąd i nie dają nam spokoju. Wszelkie próby odgonienia ich rękami lub gazetą wzmagają jedynie agresję i zagrożenie z ich strony. Dobrze być przygotowanym na tego typu sytuację i mieć w zanadrzu jakiś środek owadobójczy. Skuteczny może się okazać środek w aerozolu (np. PIF-PAF) lub łapka na osy (np. Osołapka z płynem Ecoloc). O tego typu artykułu należy pytać w sklepach ogrodniczych, są przyjazne zarówno dla zwierząt, ludzi, jak i środowiska.
Pułapka na osy własnej roboty
Bywa i tak, że jesteśmy na biwaku, czy nad wodą i zwyczajnie nie posiadamy żadnego środka owadobójczego, w związku z czym musimy poradzić sobie sami. Najprostszym sposobem na własnej roboty pułapkę na osy jest wykorzystanie plastikowej butelki. Wystarczy odciąć jej górną część, nalać do środka jakiś słodki napój, a odciętą część włożyć z powrotem, górą w dół. Chodzi o to, by górna część butelki pełniła funkcję lejka, którym będą wchodziły do środka owady. Tak przygotowaną pułapkę należy postawić parę metrów od miejsc, w którym przebywamy.
Jak pozbyć się gniazda os?
Gniazdo os w bliskim otoczeniu stanowi poważny problem. Najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie tego faktu straży pożarnej, która powinna zainterweniować w takiej sytuacji. Strażacy są zaopatrzeni w specjalny sprzęt do usuwania gniazd oraz stroje, które zapewniają im bezpieczeństwo. Jeśli mimo wszystko chcecie sami zmierzyć się z problemem, to musicie podejść do niego bardzo rozważnie. Przede wszystkim należy zlokalizować gniazdo, najlepiej poprzez obserwację os-robotnic, które do niego co jakiś czas wracają. Jeśli gniazdo zbudowane jest w ziemi, wtedy można zalać je wrzącą wodą lub opryskiwać preparatami owadobójczymi. W przypadku, gdy gniazdo znajduje się na drzewie, na ścianie budynku lub wewnątrz (np. na poddaszu) można próbować je zadymić specjalnymi świecami dymnymi lub opylić preparatem owadobójczym.
Niezależnie od tego, który sposób wybierzecie, pamiętajcie, by zająć się likwidacją gniazda wczesnym rankiem, gdy owady są jeszcze uśpione i mało aktywne. Do tego warto zadbać o szczelne ubranie, które zminimalizuje szansę na użądlenie.
A co zrobić jeśli straż pożarna nie chce przyjechać? Jestem uczulony na jad os i wolałbym nie zabierać się za gniazdo sam.