Podziwiasz artystów, ich nowatorskie podejście do sztuki, fascynują Cię odkrycia naukowców i wciąż zastanawiasz się jak oni to robią, że są tak kreatywni? Twórcze myślenie można w sobie rozwinąć. Poznaj 5 sposobów na ćwiczenie elastycznego myślenia.
1. Ćwicz wyobraźnię
2. Odkryj w sobie artystę
3. Nie utrwalaj nawyków
4. Dobierz kreatywnych znajomych
5. Szukaj inspiracji
1. Ćwicz wyobraźnię
Najwięcej do powiedzenia na temat własnej wyobraźni miałaby Ania z Zielonego Wzgórza, bohaterka powieści o tym samym tytule. Potrafiła wyobrazić sobie praktycznie wszystko, nawet to, że jest ciemnowłosą pięknością, a nie rudzielcem.
Weź przykład z Ani z Zielonego Wzgórza i ćwicz wyobraźnię. Najlepiej do tego celu nadaje się słuchanie muzyki instrumentalnej bądź klasycznej czy czytanie książek. Tworząc w wyobraźni wizerunek bohatera lub opisywanych wnętrz, kształtujesz myślenie kreatywne. Jadąc autobusem możesz w wyobraźni modyfikować mijany pejzaż, wizualizować, jak wyglądałby krajobraz gdyby zamiast zimy była wiosna.
2. Odkryj w sobie artystę
Jeśli posiadasz talent plastyczny możesz go wykorzystać tworząc obrazy, natomiast jeśli jesteś uzdolniona muzycznie, komponuj. Talent literacki najlepiej wykorzystasz pisząc opowiadania czy powieść. Chodzi o to, by znaleźć dziedzinę, w której czujesz się dobrze i rozwijać ją. Twoim ulubionym zajęciem może być fotografowanie czy inna forma twórczego spędzania czasu. Każdego dnia stwórz coś nowego – nie zapominaj, że największym wrogiem kreatywnego myślenia jest brak zajęć i nuda.
3. Nie utrwalaj nawyków
Wrogiem kreatywnego myślenia jest rutyna. Wykonując codziennie te same czynności, utrwalasz w głowie pewne schematy. Każdego dnia staraj się coś zmienić zastępując czymś nowym – na przykład wyjdź z psem inną trasą, zmień kolejność wykonywanych czynności. Modyfikując nawyki zaczniesz myśleć o codziennych obowiązkach w inny sposób. Niech twórcze myślenie stanie się Twoją codziennością. Pisarze czy malarze poświęcają wiele godzin na artystyczne zmagania, dlaczego więc Ty masz nie poświecić na nie kilku chwil?
4. Dobierz kreatywnych znajomych
Ludzie, którzy, tak jak Ty, szukają artystycznych doznań, prawdopodobnie mają te same zapatrywania. Spróbuj otaczać się twórcami czy osobami, które potrafią zainspirować do działania. Nie tylko spędzisz z nimi ekscytujący czas, ale także nauczysz się myśleć w nowy, nieznany dotychczas dla Ciebie sposób.
5. Szukaj inspiracji
Pisarz fiński Mika Waltari stwierdził kiedyś w swojej autobiograficznej powieści, że potrafiło go zainspirować piórko unoszące się na wietrze.
Staraj się szukać inspiracji w otaczającym Cię świecie, może to być wizyta w galerii sztuki, przeczytana książka, obejrzany film czy zebrane na spacerze kolorowe liście. Staraj się zadbać o to, by otoczenie, w którym się znajdujesz było przyjemne, pełne rzeczy, które są w stanie pobudzić Twoją wyobraźnię.
Każdy dobry pomysł nie od razu takim się stał, prawdopodobnie poprzedzało go mnóstwo średnich i tych całkiem beznadziejnych. Kreatywność jest procesem twórczym, do którego dochodzi się stopniowo, poprzez wprowadzanie odpowiednich poprawek. Nie przejmuj się, jeśli Twój pierwotny zamysł nie jest doskonały, masz czas, by go oszlifować.
U mnie z kreatywnością raczej kiepsko… muszę poćwiczyć!
Bardzo ładny artykuł, dobrze się go czytało i rzeczywiście zachęca do działania. Najtrudniej mam chyba z punktem 4. Nie umiem za bardzo zahaczyć się w takim towarzystwie kreatywnych ludzi, nie wiem za bardzo gdzie ich szukać.
Mi się zdaje, że bycie kreatywnym wcale nie jest takie proste. Wszyscy o tym mówią i że przydaje się w życiu, no ale… zazwyczaj nikomu nie chce się za bardzo wysilać.