Klamki do drzwi – rodzaje, typy, przykłady!

Planując remont musisz spojrzeć na problem z szerszej perspektywy. W zasadzie można pokusić się o stwierdzenie, że remont mieszkania to łańcuch, niekończących się i ściśle ze sobą powiązanych wydatków. Bo przecież nie kupisz sobie farby bez pędzli i pojemnika do mieszania, czy drzwi bez klamek. A jeśli już o klamkach mowa. Czy wiesz na jaką powinieneś się zdecydować? Nie? Przeczytaj nasz artykuł!

Na co powinieneś zwrócić uwagę wybierając klamkę?

Przede wszystkim na jej funkcjonalność. Komfort użytkowania drzwi w dużej mierze zależy przecież od kształtu klamki! Powinna być łatwa w obsłudze nawet w sytuacji, w której masz zajęte ręce. Dobra klamka musi również komponować się z wyglądem drzwi. Na szczęście w dzisiejszych czasach klamki do drzwi to różne rodzaje i typy (zobacz przykład na domator.net.pl), dlatego nie powinieneś mieć problemu z dopasowaniem czegoś do swoich potrzeb.

Z czego powinna być wykonana dobra klamka?

Stalowa, mosiężna czy niklowana? Przed tym dylematem staje każdy kto zastanawia się nad wyborem odpowiedniej klamki. I trzeba uczciwie przyznać: to wcale nie jest łatwy wybór! Nie podpowiemy Ci, z czego powinna zostać zrobiona twoja klamka. Możemy jedynie przedstawić ci dostępne na rynku opcje.

A tych jest dość sporo. Do wyboru masz zarówno te wykonane ze szlachetnych materiałów, ciężkie i oryginalnie zdobione, jak i lekkie aluminiowe. A te, dzięki zastosowaniu nowych technologii, w niczym nie ustępują swoim wyższej jakości odpowiednikom. Dlatego gwarantujemy Ci, że obojętnie na którą się zdecydujesz na pewno będziesz zadowolony. Ale decyzję pozostawiamy Tobie.

drzwi z klamką

Jak dobrać klamkę do rodzaju drzwi?

To bardzo ważna kwestia, jeśli nie najważniejsza, przy wyborze odpowiedniej klamki. Materiał i styl w jakim zostały wykonane drzwi określa w pewien sposób rodzaj klamki jaką należy do nich dokupić. Ciężkie, zdobione klamki nie pasują do drzwi o lekkiej konstrukcji. Całość da dziwny efekt wizualny. Ta zasada sprawdza się także w odwrotnej sytuacji. Drzwi z mocnego drewna muszą zostać podkreślone klamką wykonaną w podobnym stylu. Wszelkie plastiki i aluminium odpadają!

Jaki kolor klamki będzie odpowiedni do twojego mieszkania?

Dotarłeś właśnie do ostatniego etapu w wyborze idealnej klamki do drzwi. Niestety najtrudniejszego. Kolor klamki musi idealnie komponować się z kolorem drzwi, do których ją kupujesz. A jak to zrobić skoro oferty sklepów kuszą cię nieprzeliczoną ilością barw i odcieni? Wystarczy, że zastosujesz się do kilku prostych zasad.

Po pierwsze przed zakupem klamki dokładnie rozejrzyj się po swoim mieszkaniu. Jakie elementy w nim dominują? Aluminiowe, złote, a może jeszcze inne? Jak odpowiesz sobie na to pytanie, nie powinieneś mieć większego problemu z dokupieniem odpowiedniej klamki. Po prostu dopasujesz ją do stylu, który panuje w Twoim mieszkaniu i gotowe! Widzisz, jakie to było proste?

aluminiowa klamka

Pamiętaj również o tym, aby wybierając klamkę nie przysporzyć sobie dodatkowych kłopotów. Niektóre modele niestety ładnie wyglądają tylko na zdjęciach. W praktyce są bardzo trudne w utrzymaniu. Jeśli więc wiesz, że często będziesz ich używać nie kupuj modeli wykonanych z błyszczących materiałów np. chromu. No chyba, że lubisz bez przerwy polerować różne rzeczy. A o to cię akurat nie podejrzewamy.

Rating: 4.7/5. From 3 votes.
Please wait...

4 komentarze dla “Klamki do drzwi – rodzaje, typy, przykłady!

 1. iza says:

  te klamki na zdjęciach to jest klasa w czystej budowlanej postaci, są piękne!

 2. Maslakowski says:

  Co niektóre to dzieła sztuki. Dodają drzwiom ozdoby, charakteru…

 3. Fabryka Klamek says:

  Mi się najbardziej podobają srebrne, proste i nowoczesne klamki. Ta mosiężna jak ta ze zdjęcia to w ogóle nie jest w moim stylu. No i takie srebrne klamki pasują praktycznie do każdych drzwi ;).

 4. Inna says:

  Nie sądziła, że kwestia klamek do drzwi może być tak skomplikowana i jednocześnie tak istotna, jak widać wybór odpowiedniej klamki ma jednak znaczenie.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *