Na co zwrócić uwagę, przeglądając rodzaje wierteł do metalu? Jak wybrać wiertło do metalu?

Wybór właściwego wiertła jest gwarantem szybkiego i sprawnego przebiegu prac budowlano-remontowych. Wiercenie w metalu może wydawać się trudne, jednak odpowiednio dobrany sprzęt sprawia, że jest to bardzo wygodne. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, przeglądając rodzaje wierteł do metalu, by zapewnić sobie jak najłatwiejsze wykonywanie zadań.

Jakie są rodzaje wierteł do metalu?

Rynek wierteł do metalu jest bardzo rozległy. Do wiercenia w tym materiale możesz użyć uniwersalnego wiertła przeznaczonego do różnych powierzchni. To najprostsze rozwiązanie, jeżeli nie musisz wywiercić wielu otworów. Ten rodzaj dobrze sprawdzi się do drobnych prac remontowo-budowlanych w Twoim domu. Nie gwarantują one jednak otworów o gładkich brzegach. W profesjonalnej pracy lepszym wyborem będzie wiertło ze stali szybkotnącej HSS. Umożliwia ono dużo precyzyjniejsze wiercenie w twardszych metalach. Bardzo popularnym, często wykorzystywanym jest spiralny model Hawera HSS-R. Na rynku znajdują się dużo trwalsze od stalowych wiertła kobaltowe. Dzięki swojej wysokiej wytrzymałości umożliwią wiercenie w bardzo twardych metalach np. stali szlachetnej. Ich niewątpliwą zaletą jest samocentrowanie ostrza wiertła, które pozwoli nie tylko na wiercenie, ale i nawiercenie powierzchni praktycznie każdego metalu. Umożliwia dokładne wykonanie otworu wielkości podanej na wiertle. Ostatnim z rodzajów wierteł, na które możesz natknąć się, przeglądając ofertę dostępną na rynku, są wiertła tytanowe. Warstwa tytanu pozwala na przyspieszenie wiercenia, poprzez zmniejszenie tarcia pomiędzy wiertłem a powierzchnią. Cechuje je największa wydajność spośród wymienionych powyżej.

Jak wybrać wiertło do metalu?

Jak widzisz, wybór odpowiedniego wiertła nie jest łatwą sprawą. Warto wiedzieć, na jakie aspekty zwrócić uwagę wybierając odpowiedni dla siebie model. Pierwszym, bardzo ważnym kryterium jest materiał, z którego wykonano wiertło. Wyżej posiadasz przekrój możliwości, by móc jak najlepiej dopasować model wiertła do swoich potrzeb. Koleją istotną kwestią jest mocowanie wiertła. Nie ma wierteł uniwersalnych w tym aspekcie – należy dokładnie zapoznać się ze specyfiką wiertarki, by mieć pewność, że wiertło będzie do niej pasować. Ważny jest także rozmiar wiertła. Standardowo na rynku możesz znaleźć przyrządy pozwalające na wywiercenie otworu o średnicy 3-32 mm. Istotna jest także jego długość. Zastanawiając się nad wyborem właściwego wiertła, należy także zwrócić uwagę na jego kształt. Z reguły powinny mieć ostrą końcówkę, która ułatwia wwiercenie się w twardą powierzchnię. Warto jednak zaznaczyć, że kształt wiertła do metalu różni się w zależności od materiału – końcówka przeznaczonego do metali miękkich jest bardziej płaska.

Gdzie kupić wiertło do metalu?

Wiertła do metalu każdego rodzaju są bardzo łatwo dostępne. Sprzedawane są większości marketów budowlanych w Polsce. Dostępne są także w sklepach z profesjonalnymi narzędziami budowlanymi. W tych miejscach można nie tylko zakupić wiertło do metalu, ale i skorzystać z porady profesjonalisty. Jeżeli nie masz możliwości udania się do sklepu stacjonarnego, możesz kupić wiertła do metalu w Internecie. Najczęściej istnieje możliwość zakupu pojedynczego wiertła, jak i zestawu.

No votes yet.
Please wait...

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *