Rodzaje wierteł do metalu dla profesjonalistów. Które wiertła do metalu są najlepsze?

Na rynku można znaleźć wiele typów wierteł, przeznaczonych do różnych powierzchni. Sprawdź jakie rodzaje wierteł do metalu dla profesjonalistów będą najlepsze. Specjalne dla Ciebie przygotowaliśmy krótki przewodnik, byś mógł dowiedzieć się, które wiertła do metalu są najlepsze. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje wierteł do metalu dla profesjonalistów

Rynek wierteł do metalu jest bardzo duży. Jednym z częściej kupowanych typów jest wiertło uniwersalne, które można wykorzystać nie tylko wiercenia w metalu, ale i kamieniu, cegle, płytkach, dachówce, tworzywie sztucznym, drewnie czy metalu. Najczęściej wykorzystywane jest przez amatorów. Kolejnym z wierteł, które mogą być wykorzystane do metalu jest wiertło ze stali szybkotnącej HSS. Dzięki niemu możliwe jest wykonanie bardzo precyzyjnego otworu o gładkich brzegach. Sprawdzi się do profesjonalnych wierceń. Warto zaznaczyć, że wiertła do metalu nie muszą być wykonane z jedno stopu metalu – stali nierdzewnej. Dzięki domieszce innych substancji są one dużo bardziej wytrzymałe oraz umożliwiają obróbkę twardszych metali. Na uwagę zasługuje wiertło kobaltowe lub tytanowe.

Które wiertła do metalu są najlepsze?

Decydując się na zakup wiertła dla profesjonalistów, trzeba brać pod uwagę jego precyzyjność oraz wydajność. Z tego powodu odradzamy wiertła uniwersalne – nie zagwarantują one zadowolenia w tych dwóch aspektach. Lepszym rozwiązaniem będzie wybór wierteł ze stali szybkotnącej HSS. Umożliwiają one wiercenie w twardszym metalu takim jak: żeliwo czy stal, ale i tworzywach sztucznych. Dzięki nim możliwe jest wykonanie bardzo precyzyjnych otworów. Płynniejszy posuw niż w przypadku wiertła uniwersalnego gwarantuje wyższą prędkość wiercenia, a co za tym idzie, przyspiesza pracę. Wiertła kobaltowe są bardzo uniwersalne – można ich używać zarówno do twardszych, jak i miękkich metali. Dzięki powłoce z kobaltu są nawet sześciokrotnie bardziej wytrzymałe na eksploatację niż wiertła ze stali nierdzewnej. Najbardziej wytrzymałym wiertłem do metalu jest wiertło tytanowe. Powleczone zostało azotem tytanu. Umożliwia wykonanie otworów w bardzo twardych metalach – np. brązie oraz żeliwie. Oprócz wierteł o klasycznym kształcie, na rynku można znaleźć także wiertła stożkowe. Można wykorzystać je do nawiercania i centrowania we wszystkich rodzajach blach. Wiele z nich posiada stopniowanie, umożliwiające wykonanie nawiertu o odpowiedniej głębokości. Warto zdecydować się model z tytanową powłoką.

Zestaw czy pojedyncze wiertła?

Rozważając tę kwestię, warto zaznaczyć, że istnieją rozwiązania dobre dla osób rozpoczynających swoją działalność, jak i bardziej zaawansowanych profesjonalistów. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z profesjonalnym majsterkowaniem, zdecyduj się na zestaw wierteł do metalu. Będzie to bardzo dobra baza, dzięki której nie będziesz musiał obawiać się, że zabraknie Ci jakiegoś wiertła podczas pracy. Warto zaznaczyć, że bardzo często zestawy wierteł składają się nie tylko z wierteł, ale i narzędzi, które będą mogły znacząco ułatwić Ci pracę. Jeżeli wiercisz w metalu od dawna i poznałeś specyfikę pracy oraz poszczególnych narzędzi możesz zdecydować się na kupowanie pojedynczych wierteł, które są Ci potrzebne w danym czasie, a nie posiadasz ich w swoim zestawie, bądź wyeksploatowały się podczas pracy.

No votes yet.
Please wait...

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *