Najbardziej jadowite węże na świecie. Top 5 najniebezpieczniejszych gatunków

Wąż to zwierzę, które kojarzy się z podstępem i zagrożeniem. Nawet w Biblii został przedstawiony jako symbol chaosu, zdrady i głupoty. Może stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka. Bliskie spotkanie z nimi najprawdopodobniej zakończy się śmiercią lub poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. I, co gwarantujemy na pewno, nie będzie należało do zbyt przyjemnych. Chcesz wiedzieć jakie gatunki węży są najbardziej niebezpieczne? Przeczytaj Nasz artykuł!

Grzechotnik teksaski – śmiercionośny gatunek z Ameryki Północnej

Pewnie kiedyś słyszałeś o rodzinie węży, która wydaje charakterystyczne dźwięki. Pora, abyś zapoznał się z ich najgroźniejszym przedstawicielem! Grzechotnik teksański, bo o nim mowa, może pochwalić się największą i najgłośniejszą grzechotką. Ale to nie ta cecha pomogła mu wygrać nasz ranking. To co dało mu zaszczytne pierwsze miejsce to śmiercionośny jad. Dzięki niemu uzyskał on również tytuł najgroźniejszego węża Ameryki Północnej.

Nawet mała jego dawka powoduje trudności w oddychaniu, paraliż, ślinotok i krwotok. Może doprowadzić osobę, która miała z nim kontakt do utraty kończyny lub nawet do śmierci. Nie zapobiegnie temu nawet szybka i profesjonalna pomoc. Dlatego wybierając się w rejony zamieszkałe przez ten gatunek warto mieć się na baczności.

Wąż tygrysi – zabójca z Tasmanii

Ten gatunek nie jest uznawany za agresywny, niemniej jednak warto go unikać. A już na pewno nie radzimy Ci go prowokować! Kiedy poczuje zagrożenie może zaatakować i ugryźć. Ukąszenie węża tygrysiego może doprowadzić do zgonu, nawet w pół godziny! Jednak tyczy się to głównie małych gatunków.

Pogryziony człowiek ma z reguły przed sobą jeszcze od 6 do 24 godzin życia. Jakie są objawy ukąszenia węża tygrysiego? Początkowo pojawia się ból w miejscu wstrzyknięcia jadu. Następnie osoba ukąszona zaczyna się skarżyć na bóle stóp, szyi, nadmierną potliwość, mrowienie oraz drętwienie całego ciała. Później następują trudności w oddychaniu i paraliż, co doprowadza do zgonu ofiary.

wąż tygrysi

Czarna Mamba – prawdziwa legenda wśród jadowitych węży

Gatunek zamieszkujący Afrykę cieszy się naprawdę złą sławą wśród ludzi. I słusznie! Czarna mamba znana jest bowiem ze swojego silnie trującego jadu. Już nawet 10-15 mg może spowodować śmierć dorosłego człowieka! A biorąc pod uwagę, że w trakcie jednego ukąszenia, wąż ten wpuszcza do organizmu swojej ofiary około 100 mg jadu, jest się naprawdę czego bać.

Jak działa jad Czarnej Mamby? Początkowo powoduje on jedynie lekki ból w okolicach ugryzienia. Jednak już po chwili zaczynają się mrowienie, zaburzenia wzroku, gorączka, ślinotok i paraliż. Od tego momentu osoba zaatakowana ma jedynie od 7 do 15 godzin na uniknięcie śmierci. Po tym czasie umrze z powodu uduszenia.

Kobra królewska – zwierzę, które uśmierciło Kleopatrę

Pamiętasz z lekcji historii postać królowej Egiptu, Kleopatry? Jeśli tak, to pewnie pamiętasz również jej tragiczną śmierć. Nie? To już ci przypominamy. Królowa popełniła samobójstwo, wykorzystując do tego jad kobry królewskiej. Ten największy jadowity wąż na świecie może osiągnąć nawet do 6 metrów długości! Jego jedno ukąszenie może zabić nawet dorosłego słonia.

Jad kobry królewskiej powoduje porażenie mięśni oddechowych. Dorosły człowiek po ugryzieniu przez kobrę umrze w ciągu 15 minut. Kobra królewska przejawia bardzo dużą napastliwość, dużo większą niż inni przedstawiciele tego gatunku. Jej cechą charakterystyczną jest to, że jest ona w stanie zabić każdego, tylko nie inną kobrę. Wynika to z wrodzonej odporności na swój własny jad, która skutecznie chroni ją przed toksynami w nim zawartymi.

kobra w koszyku

Tajpan pustynny – najbardziej jadowity wąż świata

Zastanawiasz się pewnie dlaczego uznany za najbardziej jadowity gatunek zajmuje ostatnie miejsce w Naszym rankingu? Już wyjaśniamy. Faktycznie jad tajpana pustynnego jest 50 razy silniejszy niż jad wspomnianej wcześniej kobry pustynnej. Jednak gatunek ten nie stanowi on zagrożenia dla człowieka! Przynajmniej do tej pory, nie odnotowano żadnego przypadku ludzkiego zgonu po kontakcie z tym wężem.

A o ten bardzo trudno, ponieważ tajpan pustynny bardzo starannie unika styczności z człowiekiem. Dlatego zagrożone mogą czuć się jedynie gryzonie i ptaki. To one bowiem stanowią głównie jego pożywienie. Choć nie radzimy wyruszać na poszukiwania tego gatunku. Nigdy nie wiadomo, co się może zdarzyć.

Rating: 3.0/5. From 5 votes.
Please wait...

3 komentarze dla “Najbardziej jadowite węże na świecie. Top 5 najniebezpieczniejszych gatunków

  1. Maczu_Pikczu says:

    Mała uwaga dla autora artykułu. Jest grzechotnik TEKSASKI , nie teksański. To tylko taka moja dygresja. Ogólnie fajny artykuł dla osób które lubią takie ciekawostki.

  2. tetris says:

    Brrr aż robi się słabo na ich widok… Ja to nawet w zoo nie lubię oglądać węży, one są dla mnie obrzydliwe…. Znajomy ma węża w domu, niby nie jest jadowity, ale ja wolę dmuchać na zimne i po prostu go nie odwiedzam.

  3. Paweł says:

    A ja chyba gdzieś czytałem, że najbardziej jadowite węże to są jakieś wodne.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *