Masło czy margaryna? Dowiedz się, co jest zdrowsze

Masło i margaryna to dwa produkty, które najczęściej goszczą na Naszych stołach i najczęściej są używane do smarowania pieczywa. Różnią się źródłem, gdyż masło jest tłuszczem pochodzenia zwierzęcego, a margaryna roślinnego. Używane są oba, co jednak jest lepsze, a przede wszystkim zdrowsze dla Naszego organizmu? Kontrowersji jest sporo, podobnie jak odpowiedzi na to pytanie.

Masło

Jest to tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, posiadający nasycone kwasy tłuszczowe i otrzymuje się go ze śmietany krowiego mleka. Kwasy tłuszczowe w wysokiej zawartości mogą podnosić poziom lipoprotein we krwi, więc nie należy spożywać masła w nadmiarze, jednocześnie kwasy te mogą obniżać ciśnienie i pozytywnie wpływać na Nasze serce. Znajduje się tam także cholesterol, który jest niezbędny przy produkcji licznych hormonów, jak również jest składnikiem błon komórkowych oraz odpowiada za wytwarzanie witaminy D3. Jest to ważne dla Naszego organizmu, jednak w zbyt dużej ilości może zaszkodzić, powodując między innymi chorobę niedokrwienną serca.

Poza tym można również znaleźć w maśle tłuszcze będące niezwykle cenne dla Naszego organizmu, zwane inaczej trans. Nazwane są sprzężonym kwasem linolowym i wykazują działania przeciwmiażdżycowe, przeciwnowotworowe oraz mogą wspomagać odchudzanie. Nie można zapomnieć również o zawartych w maśle witaminach, głównie A, D i E. Masło to także źródło jodu, dzięki któremu nasza tarczyca funkcjonuje prawidłowo, istotne jest również występowanie selenu, jako ważnego przeciwutleniacza oraz specyficznej grupy kwasów tłuszczowych wspomagających przewód pokarmowy.

Kromka smarowana masłem

Margaryna

Powstaje w wyniku utwardzania ciekłych olejów roślinnych, które zmieszane są z wodą, mlekiem lub innymi substancjami, które w dużej mierze odpowiadają za smak. Jest kilka rodzajów margaryny zależnie od tego, do czego jest przeznaczona. Margaryna nie posiada cholesterolu, często są również dodawane do niej witaminy, choć są one gorzej przyswajalne dla organizmu. Dodatkowo w trakcie produkcji dodawane są substancje konserwujące oraz emulgatory i barwniki. Wprawdzie nie zawierają cholesterolu, ale posiadają niekorzystne izomery trans kwasów tłuszczowych, które mogą zwiększyć stężenie tego związku chemicznego występującego w organizmie i tym samym przyczyniać się do miażdżycy. Należy również pamiętać, że w trakcie produkcji margaryny jej utwardzanie zachodzi przy obecności metali ciężkich, takich jak nikiel, chrom, miedź, które mogą działać pro-nowotworowo oraz alergicznie.

Zwycięzca?

Wydaje się, że wybór jest dosyć prosty i oczywisty, a zdecydowanym zwycięzcą tego zestawienia jest masło, które zawiera zdecydowanie więcej argumentów przemawiających „za”. Oczywiście masło również ma swoje wady i spożywane w nadmiarze może zaszkodzić zdrowiu. Duża ilość tłuszczów nasyconych, może powodować podwyższenie „złego” cholesterolu, jednak używany rozsądnie daje więcej korzyści niż sztucznie produkowana margaryna. Jeszcze jedną wadą masła jest również jego cena, która przeważnie jest znacznie wyższa od tanich produktów z tłuszczów roślinnych. Dodatkowo do masła w czasie produkcji jest dodawane znacznie mniej substancji sztucznych i choć jest bardziej kaloryczne niż margaryna, to też jest zdecydowanie zdrowsze.

Rating: 4.7/5. From 3 votes.
Please wait...

4 komentarze dla “Masło czy margaryna? Dowiedz się, co jest zdrowsze

 1. Kama says:

  Ja używam i masła i margaryny naprzemiennie, choć staram się nie przesadzać ani z jednym, ani z drugim.

 2. Butter lovers says:

  Ja zawsze czytam skład i wybieram masło, które ma minimum 82% z Lurpaka lub Finuu.

 3. kati says:

  czas się chwilę nad tym zastanowić. werdykt autor tekstu wydał i moim zdaniem ma rację.

 4. Hanka says:

  Ja używam tylko masła uważam, że jest dużo zdrowsze niż margaryna. W ogóle margaryna mnie jakoś nie przekonuje, ale każdy ma swój gust

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *