Kupno mieszkania, to jedno z najważniejszych inwestycji życiowych. Każdy, kto się tym zajmował wie, że kwestie związane z zakupem nie są wcale takie łatwe i proste, jak mogłoby się wydawać. Jak każda inwestycja wymaga sporego przemyślenia oraz sprawdzenia najważniejszych rzeczy, by w przyszłości nie musieć potem tego żałować. Dotyczy to mieszkań zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.
1. Od kogo kupujemy
2. Prawa rzeczowe i obciążenia finansowe
3. Zagospodarowanie przestrzenne i kondycja wspólnoty/spółdzielni
4. Oględziny mieszkania i okolicy
1. Od kogo kupujemy
Bardzo istotne jest to, od kogo kupujemy i czy dana osoba jest rzeczywiście właścicielem mieszkania. Niezależnie od tego czy rozmawiamy z deweloperem czy zwykłym Kowalskim, koniecznie należy zajrzeć do księgi wieczystej, gdzie podane są informacje o właścicielu lokalu. Kto nim jest, od kiedy, jak również to, kto był nim wcześniej. Sprawdzenie stanu prawnego jest podstawą, o której powinno się pamiętać ponieważ wszelkie niedopatrzenia czy niewiedza na pewne tematy, mogą potem przynieść wiele kłopotów. Istotne jest również sprawdzenie czy mieszkanie nie jest częścią współwłasności bo może się okazać, że współwłaściciel nie zgadza się na sprzedanie mieszkania. Zaświadczenie o stanie zameldowania także może się przydać.
2. Prawa rzeczowe i obciążenia finansowe
W księdze wieczystej można uzyskać wiele przydatnych informacji, takie jak ograniczenia rzeczowe, w tym roszczenia członków rodziny do użytkowania z mieszkania w określonym czasie bądź prawa osobiste. Należy również sprawdzić czy mieszkanie nie jest obciążone hipoteką, a jeżeli tak to na jaką kwotę. Powinien być wpisany kredyt hipoteczny, który został zaciągnięty przez właściciela. To, o czym również trzeba pamiętać, to sprawdzenie zadłużenia mieszkania czy opłaty były regularnie uiszczane i nie ma żadnych zaległych należności. Można to sprawdzić w spółdzielni, gdzie można także otrzymać odpowiednie zaświadczenie.
3. Zagospodarowanie przestrzenne i kondycja wspólnoty/spółdzielni
Warto skontaktować się z zarządcą nieruchomości lub spółdzielnią mieszkaniową, w celu zdobycia szerszych informacji na temat mieszkania, między innymi czy nie trwają sprawy sądowe, mogące obciążyć spółdzielnie i innych mieszkańców kosztami. Można również dowiedzieć się o stanie technicznym samego budynku bo to nie zawsze jest widoczne na pierwszy rzut oka. Czy są jakieś usterki i czy planuje się remonty. Dobrze się również zorientować w najbliższym otoczeniu, czy gdzieś w pobliżu nie planuje się jakiś inwestycji, a jak tak, to jakie i jaki mogą mieć wpływ na mieszkańców (np. budowa ruchliwej drogi czy wysokiego budynku).
4. Oględziny mieszkania i okolicy
Ważne jest również to, gdzie chcemy zamieszkać, więc należy zwrócić uwagę na to, jak wygląda klatka schodowa, czy jest sprawny domofon i winda. Istotny jest też fakt, w jakim miejscu znajduje się mieszkanie, jak również to w jakim jest stanie. To czy okna są nowe, czy stare, jak wyłożona jest podłoga, gdzie wychodzą okna czy panuje wilgoć i czy nie ma grzyba. Przy starszych zabudowaniach są to rzeczy, na które powinno się zwrócić szczególną uwagę. Wyposażenie mieszkania także jest ważne oraz to, czy pozostaje ono w mieszkaniu, czy właściciel je zabierze i sprzedaje pusty lokal.
Warto również dowiedzieć ile wynoszą koszty utrzymania mieszkania, jak wysoki jest czynsz i fundusz remontowy. Przede wszystkim jednak należy bardzo dobrze wszystko przemyśleć i sprawdzić, a gdy będziemy usatysfakcjonowani, wówczas można przystąpić do podpisania umowy, przy czym trzeba się z nią dokładnie zapoznać.
Przydatne informacje i jak sądzę każdy powinien wiedzieć co i jak, bo kupowanie na ślepo kota w worku może przynieść potem wiele nieciekawych niespodzianek.
Czekają nie lada pułapki. Zdarza się nawet, że mieszkanie jednocześnie sprzedane zostaje 2 właścicielom. Sprawdzenie nieruchomości pod kątem wad prawnych zrobi to najskuteczniej człowiek z biura nieruchomości.