Co robić w Warszawie? Sposoby na spędzenie wolnego czasu w stolicy

Spędzasz urlop w mieście? Nie udało Ci się w tym roku ruszyć z Warszawy? Zastanawiasz się, co w wolnym czasie można robić w stolicy? To wielkie miasto, zatem bez problemu można tu znaleźć wiele ciekawych zajęć. Oczywiście ktoś powie, że trawa zawsze wydaje się zieleńsza po drugiej stronie płotu, wobec czego odczuwa zazdrość, że komuś udało się wyrwać na wieś, w góry czy nad morze. Bez obaw, w Warszawie też można spędzić miło czas.

1. Przespaceruj się po Łazienkach

To tu najchętniej spacerują mieszkańcy Warszawy i nie tylko. Trudno się temu dziwić skoro to doskonałe miejsce, by nieco odetchnąć od atmosfery wielkiego miasta. Kojąca zmysły przyroda, piękne ogrody i dostojne pałace w klasycystycznym stylu potrafią wypełnić spokojem. Człowiek po spacerze po tymmiejscu, czuje się rozluźniony, spokojny i bardzo zrelaksowany.

park Łazienki

2. Stare Miasto

Tzw. starówka to kolejne miejsce, które warto zobaczyć. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku zakorkowanego i ruchliwego centrum miasta. To zupełnie inne oblicze stolicy. Łagodniejsze, spokojniejsze i zdecydowanie ładniejsze. Stylowe kamieniczki, średniowieczny układ tej części miasta i oczywiście symboliczna Syrenka. To wszystko razem sprawia, że ma się wrażenie jakby się przebywało w zupełnie innym świecie. Mała kropla dawnego świata, wrzucona w ocean Naszej hałaśliwej i stale zagonionej codzienności.

Warszawa Stare Miasto

3. Biblioteka Uniwersytecka

Dlaczego akurat ta biblioteka znalazła się na tej liście? Dlatego, że to nie tylko miejsce gdzie można wypożyczyć książkę. Ta jest zupełnie inna niż wszystkie, choćby dlatego że można wyjść na dach. w dodatku, taka atrakcja jest całkowicie darmowa. Naprawdę wart gdyż znajduje się tam piękny ogród. Nie bez powodu uważany za jeden z ładniejszych w Europie. Prawdziwy zielony labirynt zajmujący pięć tysięcy metrów kwadratowych. Można więc prespacerować się wśród zieleni, ale nie tylko. Jest tu też taras widokowy o przezroczystej podłodze, z którego roztacza się widok na nadwiślańską część Warszawy.

4. Wycieczka promem

A może wodna wycieczka? Czyż może być coś przyjemniejszego w upalny dzień, niż spokojny rejs? W tym zakresie miasto ma do zaoferowania podróż promem albo tramwajem wodnym. To doskonała okazja, by podziwiać widoki, takie jak choćby panorama Starego Miasta. To idealna opcja dla rodzin z dziećmi dla których będzie to niezwykła atrakcja.

5. Spotkanie ze sztuką i historią

Dla miłośników sztuki Warszawa to wymarzone miejsce. Można tu cały dzień chodzić od muzeum do muzeum i obejrzeć wiele ciekawych rzeczy. Co ciekawe, wiele z tych świątyń sztuki przynajmniej raz na tydzień udostępnia swoje zbiory zwiedzającym bezpłatne. Które muzea są zatem szczególnie warte polecenia?

Na pewno trzeba odwiedzić Muzeum Narodowe. Jest to największe i cieszące się największym prestiżem muzeum w mieście. Znajdziemy tu wspaniały zbiór polskiego malarstwa, którego eksponaty sięgają swoją historią aż do XIII wieku. Są tutaj również zabytki sztuki starożytnej z Egiptu, Grecji i Rzymu.

Dla pasjonatów historii II Wojny Światowej idealnym miejscem jest Muzeum Powstania Warszawskiego. To pozycja obowiązkowa w planie zwiedzania miasta. Ponad tysiąc eksponatów, tysiąc pięćset filmów i fotografii, prezentacje multimedialne, a nawet replika samolotu Liberator. To wszystko pozwala poczuć atmosferę tamtego burzliwego okresu.

Warto również odwiedzić Muzeum Historii Żydów Polskich. Budynek zaprojektowany przez fińskich architektów zdobył nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt wybudowany za środki publiczne. Rzecz jasna, nie o budynek se tutaj rozchodzi ale o ekspozycje, które roztaczają przed Naszymi oczami, przedstawiając przegląd historii Żydów na ziemiach polskich.

Wnętrze historii żydów Polskich

Miłośnicy sztuki współczesnej powinni wstąpić do Zachęty Narodowej Galerii Sztuki. To Narodowa Galeria Sztuki która zajmuje się popularyzacją sztuki współczesnej. To miejsce, gdzie prezentowane są najciekawsze zjawiska w sztuce XX i XXI wieku. Galeria organizuje również wystawy czasowe. Przygotowywane są też często wystawy, po których prowadzone są dyskusje na temat sztuki.

Z kolei poszukiwaczy niecodziennych wrażeń z pewnością zainteresuje Fotoplastikon Warszawski, w którym udostępniane jest ponad siedem tysięcy trójwymiarowych zdjęć, przedstawiających m.in. dawną Warszawę.

pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach

6. Czas z muzyką

Warszawa to miejsce, gdzie zawsze się coś dzieje, nawet w sferze muzycznej. Dla miłośników muzyki klasycznej w Łazienkach pod pomnikiem Chopina, odbywają się co niedzielę występy znakomitych pianistów.

W lipcowe i sierpniowe soboty na Rynku Starego Miasta nawet cztery tysiące osób gromadzi się na festiwalu Jazz na Starówce. Natomiast pod koniec sierpnia ma miejsce Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”. Tu spotkamy się już nie tylko z muzyką, która stanowi najistotniejszy element ale także z żydowskim filmem, teatrem, tańcem czy nawet kuchnią.

Jak widać, Warszawa ma bardo wiele do zaoferowania. To miasto zarówno o bogatej historii i tętniące życiem. Dzieje się tu bardzo wiele, trzeba tylko mieć chęć, by w życiu stolicy brać czynny udział.

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...

3 komentarze dla “Co robić w Warszawie? Sposoby na spędzenie wolnego czasu w stolicy

  1. Emily_Rose says:

    Ja z moim mężem byłam jakieś 3 tygodnie temu w Warszawie i naszym głównym celem było Muzeum Powstania Warszawskiego. Obok Muzeum księdza Popiełuszki, to jedno z niewielu tak poruszającego i ściskającego za serce muzeum. Polecam wszystkim pasjonatom historii.

  2. Grzegorz says:

    Nie można się nudzić, jeden dzien to za mało na zwiedzanie.

  3. Warszawianka says:

    Polecam odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego. Naprawdę ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu,

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *