„Carpe diem” czyli „chwytaj dzień”, „ciesz się dniem” głosi filozofia epikurejczyków. Czy rzeczywiście korzystanie z każdej chwili jest możliwe, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w których liczy się każda sekunda? Ludzie starożytni mieli swoje sposoby na osiągnięcie harmonii, a co za tym idzie – szczęścia. Dużo medytowali, poświęcali się nauce. Filozofia, jaką się kierowali, pomagała im przetrwać trudne czasy, była częścią religii która zakładała, że bez poczucia szczęścia nie da się żyć dobrze i godnie. Podpowiadamy jak możesz zmienić swoje podejście do świata, tak by Twoja egzystencja była bardziej satysfakcjonująca, a każdy dzień dawał Ci radość.
1. Myśl pozytywnie i zarażaj tym innych
2. Akcentuj swoje mocne strony
3. Dziękuj za to, co masz
4. Ogranicz ilość posiadanych rzeczy
5. Zatroszcz się o siebie, odpuść perfekcjonizm
1. Myśl pozytywnie i zarażaj tym innych
Staraj się dostrzegać w świecie dobro, nie myśl o rzeczach złych ani nie słuchaj ludzi, którzy mówią, że swoje życie przegrali. W Twoim sposobie mówienia, o przebytych wydarzeniach, powinny dominować pozytywne aspekty. Pamiętasz małą bohaterkę książki „Polyanna”? Dziewczynka, w chwilach smutku grała w zadowolenie. Spróbuj pobawić się tak samo. Twój mózg działa jak komputer, im więcej dobrych rzeczy mu zakodujesz, tym będzie Ci łatwiej stawić czoła codzienności. Staraj się także wyeliminować, w miarę możliwości, negatywne informacje docierające do Ciebie z mediów. Otaczaj się ludźmi, którzy mają w sobie dużo energii do działania i wierzą, że wszystko dobrze się ułoży. Gdziekolwiek się znajdziesz, wprowadzaj atmosferę życzliwości i szacunku. Pamiętaj, że dobre relacje z innymi ludźmi również wpłyną na Twoje odczucie szczęścia. Postaraj się codziennie uśmiechnąć. Nawet jeśli na początku będzie wydawało Ci się to wymuszone, z czasem stanie się Twoim stałym elementem bycia.
2. Akcentuj swoje mocne strony
Analiza swoich atutów często jest bardzo trudnym zajęciem ponieważ częściej niż się spodziewasz, odkrywasz w sobie negatywne cechy. Jeśli jednak chcesz aktywnie zająć się poszukiwaniem swoich mocnych stron, masz w obecnych czasach do tego doskonałe warunki. Specjaliści od coachingu, pomogą Ci zweryfikować Twoje talenty zawodowe tak pomocne przy wyborze odpowiedniej pracy. W życiu osobistym wystarczy, że zastanowisz się za co ceni Cię rodzina, znajomi, a nie będziesz mieć problemów z określeniem swoich pozytywnych cech. Jeśli np. lubisz gotować, malować, śpiewać, czytać staraj się poświęcić temu zajęciu najwięcej wolnego czasu. Wiedz, że posiadanie pasji wzbogaca człowieka wewnętrznie, sprawia, że nie czuje się „wtłoczony” w tylko i wyłącznie w codzienne obowiązki.
3. Dziękuj za to, co masz
Każdego dnia wyrabiaj w sobie poczucie wdzięczności za to, co posiadasz. Wyraź je np. głośną myślą„dziękuję za dar kolejnego dnia”. Pozytywne patrzenie na życie wiąże się z dziękowaniem za to, co już osiągnąłeś, za ludzi, których poznałeś, za przeżycia, których doznałeś. Możesz napisać list dziękczynny, a przekonasz się ile dobra istnieje w Twoim życiu.
4. Ogranicz ilość posiadanych rzeczy
Wbrew pozorom nadmiar rzeczy, które Cię otaczają może być przytłaczający, tym bardziej, że posiadanie jednej może wzbudzać chęć posiadania kolejnych. Uwierz, że to co wydaje Ci się niezbędne do funkcjonowania, wcale takie nie jest. Przed kupnem danej rzeczy zadawaj sobie zawsze pytanie, czy naprawdę jej potrzebujesz. Minimalizm posiadania pomoże Ci odciąć się od konsumpcjonizmu świata, od hałasu reklam, od chaosu w sklepach wywołanego coraz nowymi produktami na półkach. Wieczne niezadowolenie, wywołane chęcią posiadania powoduje, że życie przestaje mieć urok. Jeśli jednak postarasz się ograniczyć ilość rzeczy które masz, możesz szybko poczuć że jesteś wolny w świecie nieustannej pogoni za dobrami materialnymi.
5. Zatroszcz się o siebie, odpuść perfekcjonizm
Staraj się dbać o ciało codziennie, nie tylko od święta. Pamiętaj, że od Twojego samopoczucia fizycznego będzie zależało też zdrowie psychiczne. Nie musisz jednak używać drogich kosmetyków, by dobrze pielęgnować ciało. Postaw nacisk na zdrową dietę i ruch, a poczujesz przypływ energii. Znajdź też czas na drobne przyjemności, które pozwolą Ci się zrelaksować. Twoje zdrowie psychiczne zależy także od tego, czy zbytnio nie obciążasz się perfekcyjnym wykonywaniem swoich obowiązków. Pamiętaj, że nie musisz wszystkiego robić doskonale, wystarczy, że pewne rzeczy zrobisz dobrze. Znane są przypadki, że dążenie do perfekcjonizmu było powodem wielu frustracji i kończyło się depresją. Samotność również nie sprzyja poczuciu szczęścia, więc staraj się spotykać ze znajomymi, angażować w jakąś działalność, zapisać się do klubu związanego z Twoimi zainteresowaniami.
Dla każdego człowieka poczucie szczęścia będzie oznaczało coś innego, dla jednych będzie to osiągnięcie harmonii, dla innych pogodzenie życia zawodowego i rodzinnego, lub znalezienie czasu na własne pasje. Jeśli chcesz osiągnąć szczęście, które uczyni Cię lepszym człowiekiem, bardziej zadowolonym z życia, powinieneś nauczyć się czerpać radość z działania i poznawać samego siebie. Uczucie spełnienia przyjdzie wtedy samo i zaczniesz cieszyć się chwilą. Zatem „carpe diem”!
Oj bycie szczęśliwym w dzisiejszych czasach to prawie jak bycie szalonym i w domu dla wariatów. Pokaż, że jesteś szczęśliwy, a ludzie zaczną cię podejrzewać nie wiadomo o co.
To tak się mówi, ale życie pisze tak rożne scenariusze, że czasem ciężko w praktyce zastosować takie sugestie.
Szczęście to zdrowie, rodzina, pieniądze. W takiej kolejności.
Ja coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że żeby być naprawdę szczęśliwym, trzeba wszystko mieć gdzieś. Ale to tak kompletnie wszystko.
Hmm, trochę racja, ale to bardzo smutne… Ja nie umiem być takim człowiekiem, raczej wszystkim się przejmuję. Są plusy i minusy każdej z tych postaw.