Czym są kryptowaluty inflacyjne, deflacyjne?

Inflacja i deflacja to jedne z podstawowych pojęć klasycznej ekonomii. Miały i mają one zastosowanie w większości rynków. Biorąc pod lupę aktywa alternatywne, łatwo zauważyć, że instrumenty te mają również zastosowanie w kontekście kryptowalut. Poniżej przedstawiamy więc krótki opis tego, czym są kryptowaluty inflacyjne i deflacyjne.

Czy inflacja i deflacja ma wpływ na kryptowaluty?

Szukając najkrótszej definicji inflacji czy deflacji, można je określić jako spadek i wzrost wartości waluty. Inflacja oznacza, że podaż danej waluty przewyższa popyt na nią. W przypadku kryptowaluty może to oznaczać zbyt dużą ilość danego krypto w obiegu. Jeśli na daną walutę kryptograficzną będzie „mało chętnych”, zacznie ona tracić na wartości.

Deflacja oznacza natomiast, że w danym przypadku popyt przewyższa podaż krypto. Przedstawiając to na przykładzie praktycznym, nagłe zmniejszenie dostępności kryptowaluty szybko może doprowadzić, do wzrostu jej ceny. Dojdzie do tego jednak wyłącznie, kiedy użytkownicy będą zainteresowani korzystaniem z niej oraz jej zakupem. W taki sposób wysoki popyt będzie miał bezpośredni wpływ na wzrost wartości.

Warto jednak pamiętać, że wahania cen kryptowalut są naturalne i nie definiują od razu tego, czy krypto jest deflacyjne, czy inflacyjne. Aby mieć dokładny wgląd w najnowsze zmiany kursów kryptowalut, warto skorzystać z kantorbitcoin.pl, gdzie udostępniane są bieżące kursy i zmiany na rynku.

Czym są kryptowaluty inflacyjne?

Kryptowaluty inflacyjne to szczególny rodzaj aktywów, które z samego swojego założenia posiadają predyspozycje do spadku wartości. Aktywa te nie mają bowiem z góry określonej ilości i mogą być pomnażane bez ograniczeń. Proces ten może przypominać nawet masowy dodruk pieniędzy przez banki tradycyjne.

Zbyt duża ilość kryptowaluty wprowadzona do obiegu może spowodować momentalny spadek jej ceny. Jeśli w jakimkolwiek momencie dojdzie do tego, że na podaż na rynku przewyższy popyt, aktywa te zaczną tracić na wartości. Jest to oczywiście bardzo prawdopodobne ze względu na to, że możliwość produkcji kryptowalut inflacyjnych jest nieograniczona, podobnie jak dodrukowywanie pieniędzy.

Czym są kryptowaluty deflacyjne?

W kontraście stoją kryptowaluty deflacyjne, których podaż jest albo ograniczona, albo regulowana. Ograniczona ilość krypto nie powinna wymagać dodatkowego komentarza. Zatrzymanie produkcji może spowodować, że popyt na tę walutę kryptograficzną wzrośnie. Ten deficyt na rynku może doprowadzić do utrzymywania się wysokiej ceny lub do jej ciągłego wzrostu przy ciągle rosnącym popycie.

Regulowanie podaży krypto jest natomiast praktyką stosowaną, w celu utrzymania jej określonej wartości na rynku. Jednym z najprostszych sposobów ograniczenia podaży danej kryptowaluty, jest na przykład zwykłe niszczenie obecnych w obiegu tokenów. Okresowa regulacja ilości aktywów dostępnych w obiegu przy stałym popycie może dać większą szansę na utrzymanie określonego kursu, a prognozy kryptowaluty mogą być bardziej klarowne.

Tłumacząc to, czym są kryptowaluty inflacyjne i deflacyjne, najpierw należy dobrze zrozumieć same mechanizmy inflacji i deflacji. To założona relacja popytu do podaży danego krypto będzie określała jej charakter. Wiedząc, że zbyt duża podaż prowadzi do inflacji łatwo więc stwierdzić, że kryptowaluty inflacyjne to takie, których produkcja jest nieograniczona i nieregulowana. W opozycji stoją natomiast kryptowaluty deflacyjne, ponieważ ich ilość albo jest skończona, albo sukcesywnie regulowana.

No votes yet.
Please wait...

2 komentarze dla “Czym są kryptowaluty inflacyjne, deflacyjne?

  1. adam says:

    Kryptowaluty to trudny temat. Próbowałem zrozumieć, czytać, dowiadywać się ale nic do głowy nei wchodzi 🙁

  2. Zdzisław says:

    Ło paaniee, nie wiedziałem, że to taka różnica. Jednak przed pierwszym zakupem powinienem więcej poczytać

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *