Dlaczego warto dbać o zdrowie? Sposoby, by utrzymać dobrą formę

Znaną prawdą jest, że nie cenimy dobrej formy dopóki ją mamy. Natomiast gdy ją utracimy, zaczynamy zdawać sobie sprawę jak ważne jest zdrowie. Poznaj sposoby na to, by cieszyć się dobrym samopoczuciem i być zawsze w świetnej kondycji.

Istnieją dwa aspekty zdrowia, które wzajemnie wpływają na siebie. Jest to zdrowie psychiczne i fizyczne. System podejścia holistycznego do organizmu zakłada, że należy utrzymać równowagę między ciałem a duchem, a stan owej równowagi nazywa homeostazą.

Sport i dieta Twoimi sprzymierzeńcami

Wszystko to, co stanowi o codziennym funkcjonowaniu, zalicza się do stylu Twojego życia. Jeśli do tej pory Twoim ulubionym zajęciem było siedzenie po pracy przed ekranem komputera, zmień ten nawyk. Niestety tempo życia i przywilej naszych czasów zakłada, że coraz więcej godzin spędzasz przed monitorem. Spróbuj przynajmniej po przyjściu do domu, zmobilizować się do aktywności fizycznej. Ćwicząc możesz częściowo spowolnić proces starzenia, a także przedłużyć sobie życie. To, co dostarczasz organizmowi, ma wpływ na jego całościowe funkcjonowanie. Obecnie istnieje wiele diet, które są bogate w witaminy i minerały. Możesz spróbować skorzystać z jednej z nich (np. z diety zgodnej z grupą krwi) lub wprowadzić do swojego codziennego jadłospisu więcej warzyw i owoców.

Kobieta biegnie deptakiem

Zapobiegaj zamiast leczyć

Być może zabrzmi to banalnie, ale odpowiednia profilaktyka może ustrzec Cię przed poważnymi konsekwencjami spowodowanymi chorobami. W celu złagodzenia bólu, nie nadużywaj tabletek przeciwbólowych. Warto bowiem ustalić jego przyczynę, konsultując się z lekarzem i wykonując odpowiednie badania. Nie lekceważ także pierwszych objawów, które mogą być symptomem np. zbliżającej się infekcji. Profilaktyka jest ważna nie tylko jeśli chodzi o zwykłe przeziębienia, ale także w chorobach takich jak nowotwory, cukrzyca, anemia i w wielu innych zagrażających życiu dolegliwościach.

Szanuj ciało i umysł

Porzuć palenie papierosów i picie alkoholu. Dbając o swoje ciało, zapewniasz mu komfort funkcjonowania na długie lata. Jeśli podobają Ci się tatuaże czy przekłuwanie różnych części ciała, lepiej z nich zrezygnuj, mogą prowadzić do infekcji i zakażeń. Nie obciążaj też nadmiernie organizmu pracą ponad siły, staraj się wypoczywać i relaksować. Dodatkowy zarobek nie jest wart stałej utraty zdrowia. Wiedz że to, co będziesz zaniedbywać przez długie lata, bardzo trudno jest przywrócić do dobrego stanu.

Dziewczyna ćwiczy jogę na tle zachodzącego słońca

Wysypiaj się i relaksuj

Nie zapominaj jak ważnym aspektem zdrowia jest sen. Dbaj o jego higienę, nie zapominając przy tym o zdrowych nawykach. Nie jedz zbyt późno posiłku (na 3 godziny przed pójściem spać). Twoje pomieszczenie sypialne powinno być przewietrzone i osłonięte od źródeł światła. Po przebudzeniu nie wyleguj się w łóżku, wykorzystaj ten czas na krótką gimnastykę lub relaksację. Wypoczynek jest bardzo ważną kwestią w walce o zachowanie dobrego zdrowia. Nie przemęczaj się i staraj się pozbywać napięć, nagromadzonych w ciągu całego dnia.

Pamiętaj, że poszczególne części Twojego organizmu wpływają na siebie wzajemnie, dlatego zawsze próbuj dążyć do homeostazy czyli równowagi między nimi. Nie bez kozery, jak mantrę powtarza się stwierdzenie, że „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Weź więc odpowiedzialność za swoje życie i zacznij szanować zdrowie. Twój organizm na pewno Ci się odwdzięczy.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

jeden komentarz dla “Dlaczego warto dbać o zdrowie? Sposoby, by utrzymać dobrą formę

  1. conan barbarzyńca says:

    O tym, że warto dbać o zdrowie to chyba wie każdy, albo prawie każdy, ale co innego zdawać sobie z tego sprawę, a co innego jest realizować założenia zdrowego stylu życia. Z tym drugim jest już nieco gorzej.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *