Zdrowy styl życia dotyczy nie tylko zasad odżywiania. Eko rewolucji możesz dokonać także aranżując swoje wnętrze. Planując wystrój swojego mieszkania, weź pod uwagę energooszczędność ale również zastanów się, jak połączyć przestronny design z klasycznym wystrojem. Wszelkie nawiązania do natury są kwintesencją ekostylu.
• Aranżacja metodą DIY
• W otoczeniu natury
• Kolorystyka w stylu eko
• Pamiątki z podróży jako dodatki
• Energooszczędne rozwiązania
Aranżacja metodą DIY
Zamiast wyrzucać niepotrzebne rzeczy na śmietnik, spróbuj wykorzystać je do zrobienia czegoś nowego. Pomysłów na meble metodą DIY nie znajdziesz w sklepie meblowym, gdyż wykorzystując zużytą rzecz, tworzy się coś zupełnie unikatowego. Posłuż się swoją wyobraźnią i zadziałaj. Wybierając meble które zrobisz sam, nie musisz kierować się zasadą viantage. Aranżacja wnętrza nie będzie przestarzała, jeśli wniesiesz do niej coś nowoczesnego np. artystyczne grafiki, które przeniesiesz na meble metodą transferu. Nie tylko szafki czy regały, ale także krzesła i stoły mogą nosić ślady Twojej twórczości. Tak naprawdę, metoda DIY nie ma żadnych ograniczeń. Możesz przeprowadzić metamorfozę mebli lub stworzyć je od początku do końca samodzielnie.
W otoczeniu natury
Styl eko jest pewną odmianą stylu rustykalnego, dużo w nim dodatków związanych z przyrodą takich jak kwiaty, drewno, kamienie naturalne zastępujące beton. Ekozasady są bardzo proste, ale wymagają także pewnej umiejętności zestawienia ze sobą materiałów i deseni. Łącz drogie z tanim, a wyszukane z prostym. Jeśli pragniesz przekształcić swój dom lub mieszkanie w ekooazę, możesz np. zamiast paneli położyć płytę wiórową. Dekoracyjną podstawą może stać się nawet kawałek pnia, przyniesiony do domu ze spaceru w lesie. Bardzo dobrym uzupełnieniem drewnianych mebli, będzie wykorzystanie wełnianych dodatków lub futrzanych narzut. Sprawdzi się tu również ocieplanie domu za pomocą świec, położenie na podłodze dywanu z trawy morskiej lub juty.
Kolorystyka w stylu eko
Wszelkie kolory nawiązujące swoimi odcieniami do natury, będą działały kojąco i sprawiały wrażenie że mieszkasz w leśnej chatce. Zielony, szary, bladożółty, beż, delikatny brąz, muszą mieć stonowane tonacje. Tak, by wnętrze sprawiało wrażenie pełnego światła i łagodności. Jeśli chcesz posłużyć się kontrastem, możesz zestawić meble w kolorze hebanu ze ścianami w kolorze świetlistego beżu lub jasnej żółci.
Pamiątki z podróży jako dodatki
Jeśli podróżowałaś po świecie i przywiozłaś z nich egzotyczne bibeloty, nie chowaj ich do szafy, niech ożywią Twoje wnętrze. Za pomocą japońskiego parawanu, oddzielisz od siebie części pokoju, nie stawiając w tym celu wolno stojącej ścianki. Możesz wykorzystać także bardziej orientalne dodatki, takie jak malowane drewniane maski, czy figurki inspirowane religią Wschodu.
Energooszczędne rozwiązania
Wykorzystując energię, staraj się robić to świadomie. Energooszczędność jest jednym z wyznaczników stylu eko. Energia pochodząca ze źródeł odnawialnych jest bardzo droga, a często koszt działań proekologicznych jest wyższy niż sam zysk dla przyrody. Korzystając jednak z energooszczędnych żarówek i wdrażając w życie dobre praktyki użytkowania urządzeń, jesteś w stanie zrobić coś dla środowiska. Zamiast włączać światło, zapal świece, które dodatkowo dodadzą nastroju wnętrzu. Wybierając sprzęt AGD, również kieruj się zasadą energooszczędności. Producenci wychodzą dziś naprzeciw i stosują ekorozwiązania.
Styl eko zakłada kierowanie się zasadą minimalizmu, co nie znaczy że musisz uprościć swoje wnętrze. Świadomie dobierając dodatki i wykorzystując „zużyte” już rzeczy, jesteś w stanie nadać mieszkaniu niepowtarzalnego klimatu. Urządzając wnętrze możesz zainspirować się kulturami różnych narodów, skorzystać ze stylu ludowego lub po prostu przenieść do domu skarby natury, które znajdziesz w lesie. Każdy przejaw Twojej kreatywności, będzie tu jak najbardziej na miejscu.
Teraz panuje moda na naturę i dotyczy to zarówno jedzenia, ubierania się, jak i wszystkiego innego, jak widać dotyka to także aranżacji wnętrz. Popieram!