Jak odnaleźć wewnętrzny spokój? 5 sposobów na osiągnięcie harmonii

Będąc w ciągłym biegu, między pracą, domem a codziennymi obowiązkami, nie dostrzegasz często swojego zagubienia i zmęczenia. Niejednokrotnie to ono sprawia, że czujesz przytłoczenie i zniechęcenie, które odbijają się na Twoim braku poczucia wewnętrznej spójności. Poznaj pięć sposobów, dzięki którym odnajdziesz harmonię i zajrzysz w głąb siebie.

1. Jak najczęściej medytuj

Jeśli zbyt szybkie tempo życia sprawia że nie masz już na nic ochoty, czujesz że przytłacza Cię zalew informacji napływających z różnych źródeł, dobrym sposobem na oderwanie się od rzeczywistości jest medytacja. Pozwala ona nie tylko nabrać dystansu do własnych myśli, ale także poznać swoje potrzeby i oczekiwania. Pozwól sobie na chwilę zatrzymać czas. Wykorzystaj do medytacji wiedzę, którą posiedli przodkowie. Możesz skorzystać z uniwersalnych metod, które nie kolidują z żadną religią.

Podczas medytacji dochodzi do eliminowania stresu, spada poziom adrenaliny, poprawia się nastrój, pomaga ona także w myśleniu kreatywnym. Medytacja jest dobrym sposobem na zrównoważenie emocji, na nabranie dystansu do siebie i drugiego człowieka. Dzięki codziennym chwilom oderwania od czasu i świata, wzmocnisz swoje poczucie bezpieczeństwa, nabierzesz pewności siebie, a także staniesz się empatycznym człowiekiem.

Długowłosa dziewczyna leży w trawie

2. Rozglądaj się w poszukiwaniu piękna

Tylko niektórzy są mistrzami w poszukiwaniu piękna we wszystkim. Nie musisz pisać peanów pochwalnych na temat rzeczy zupełnie przeciętnych ale jeśli dostrzeżesz, że dzięki nim masz ułatwione życie, docenisz możliwość korzystania z nich. Rozejrzyj się, być może zachwyci Cię widok zwykłej stokrotki lub polnego maku, uśmiechniętej twarzy dziecka lub promień słońca padający na podłogę. Może dojdziesz do wniosku, że ilość potrzebnych do szczęścia endorfin, znajdujesz każdego dnia. Wewnętrzny spokój nie jest domeną pięknych okoliczności, możesz go osiągnąć w każdej sytuacji.

Kobieta w czarnej sukience siedzi nad brzegiem morza i czyta

3. Porządkuj otoczenie

Żyjąc wśród chaosu nigdy nie osiągniesz pełnej harmonii. Jeśli będzie otaczał Cię wszechobecny bałagan, Twoje myśli prawdopodobnie nigdy się nie uspokoją. Pozbycie się niepotrzebnych rzeczy może być pierwszym krokiem w walce o uzyskanie spokoju. Ważną kwestią jest, by zrobić porządek nie tylko w miejscu w którym przebywasz, ale także wśród znajomych. Spośród grupy otaczających Cię ludzi, na pewno spotykasz takich, przy których czujesz się jakby ubywało Ci energii. Ogranicz takie kontakty do minimum. Tylko wtedy nie będą oni stanowili zagrożenia dla Twojego spokoju ducha.

4. Włóż wysiłek w to, co robisz

Nie da się osiągnąć pełnej harmonii bez odrobiny wysiłku, włożonego w wypełnianie codziennych obowiązków. Życie „w połowie” nikogo nie satysfakcjonuje. Odpoczynek i relaks będą w pełni zasłużone, jeśli Twoje wcześniejsze zaangażowanie będzie pełne. Przypomnij sobie piosenkę Anny Jantar, „Na pół gwizdka nie ma co żyć” i zastosuj się do tej zasady. Jeśli będziesz pewne rzeczy robić tak by wypływały z serca, poczucie że nie żyjesz w pełni nie będzie Cię męczyć.

5. Przestań grać

Postaraj się zrzucić maskę, którą narzuciła Ci grana przez Ciebie rola. Postaw na spontaniczność i zdecydowane działanie. W świecie pozorów trudno jest docenić wartość, jaką jest indywidualizm. Dlatego za wszelką cenę broń siebie. Aby uwolnić się z narzuconej ramy, spróbuj czegoś nowego, czego nigdy nie było dane Ci spróbować – ekstremalny sport czy kurs tańca.

Być może masz własny sposób na osiągnięcie harmonii, nie musisz jednak w tym celu szukać samotni. Twoje szczęście i spokój wewnętrzny, mogą zostać osiągnięte przez Ciebie w Twoim codziennym życiu. Jeśli tylko zmienisz swoje podejście do siebie i świata, zaczniesz bardziej dbać o własne otoczenie, uczucie pustki i beznadziei przestanie Cię prześladować.

Rating: 3.0/5. From 1 vote.
Please wait...

2 komentarze dla “Jak odnaleźć wewnętrzny spokój? 5 sposobów na osiągnięcie harmonii

  1. Ozzi says:

    Przydałoby mi się znalezienie własnego sposobu na odnalezienie spokoju, niestety ostatnio w moim życiu jest zbyt wiele nerwów.

  2. Wyluzowana says:

    Medytacja to jest dobry sposób na osiągnięcie wewnętrznego spokoju, przetestowałam i może z całkowitym przekonaniem polecić 🙂

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *