Ekspresy przelewowe – klasyka, która kiedyś gościła w wielu domach, obecnie powoli zaczynająca odchodzić do lamusa na rzecz ekspresów ciśnieniowych i innych urządzeń uważanych za lepsze i wygodniejsze. Niesłusznie! Dobry ekspres przelewowy to prawdziwy skarb i doskonała w smaku kawa, warto jest sobie przypomnieć o nich i mieć je na uwadze, gdy zastanawiamy się nad nabyciem ekspresu do kawy.
- Gdzie można kupić ekspres przelewowy?
- Jaki ekspres przelewowy wybrać?
- Z czego składa się ekspres przelewowy?
- Jakie są zalety ekspresów przelewowych?
- Jakie są wady ekspresów przelewowych?
Gdzie można kupić ekspres przelewowy?
Choć tego rodzaju ekspresy nie cieszą się już tak dużą popularnością, jak jeszcze kilka lat temu, to jednak nadal goszczą one na półkach i wystawach wielu sklepów ze sprzętem AGD. Najczęściej przechodzimy obok nich obojętnie, ale mimo wszystko warto jest się nimi zainteresować i przyjrzeć się im bliżej. Ofertę ekspresów przelewowych można znaleźć między innymi w sklepie Zadowolenie.pl, gdzie można zapoznać się bliżej z konkretnymi markami sprzętów. Warto przy tym dodać, że w kwestii wyboru ważna jest jakość takiego urządzenia.
Jaki ekspres przelewowy wybrać?
No właśnie – jeżeli już zdecydujemy się na to, by wybrać ekspres przelewowy, pojawia się pytanie jedno z pierwszych i najbardziej podstawowych: jaki ekspres wybrać? Czym się kierować przy wyborze ekspresu przelewowego? Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że w ekspresie przelewowym ważna jest moc – im większa, tym lepiej dla danego urządzenia i jakości parzonej kawy. Co jeszcze jest ważne? Dysze, trzeba zwrócić uwagę na dysze. Najczęściej występujące modele mają pojedynczą dyszę, a co za tym idzie napój jest nierównomiernie parzony i jednocześnie niezbyt smaczny, dlatego szukając idealnego ekspresu warto patrzeć na ilość dysz i otworów. Warto również zwrócić uwagę na to czy taki ekspres posiada płytę grzewczą.
Z czego składa się ekspres przelewowy?
Budowa ekspresu ma tutaj jednak jakieś znaczenie, poza tym warto wiedzieć, jak on wygląda dokładniej. Przede wszystkim urządzenie to składa się ze zbiornika na wodę oraz zbiornika na kawę. Ich pojemności mogą być różne, w zależności od modelu. Dodatkowo występuje w nim także filtr jednorazowy (który trzeba wymieniać) lub zintegrowany (należy go myć po każdym użyciu). Istotną częścią jest również dzbanek, gdzie ląduje gotowy produkt w postaci kawy, czasem jest on w postaci termosu. I rzecz jasna płyta grzewcza, dzięki której temperatura napoju jest w stanie utrzymać się nawet do kilku godzin.
Jakie są zalety ekspresów przelewowych?
Chyba jedną z najważniejszych zalet jest cena. Są one znacznie tańsze od ekspresów ciśnieniowych, choć warto pamiętać o tym, że kupno najtańszego dostępnego modelu może nie być udaną inwestycją. Jedynym kosztem przy utrzymaniu urządzenia będą wymieniane filtry. Wspomniana płyta grzewcza, jeżeli występuje (powinna), pozwala na dłuższe utrzymanie ciepła w dzbanku, a co za tym idzie, nie trzeba się martwić zbyt szybkim ostygnięciem kawy. Dodatkowo można jednorazowo zaparzyć znacznie więcej kawy, niż w innych ekspresach, a także w wielu modelach oprócz kawy, możliwe jest zaparzania także i herbat i ziół.
Jakie są wady ekspresów przelewowych?
Podobnie w przypadku zalet, te ekspresy mają również i swoje wady, o których warto wspomnieć, żeby wiedzieć, na czym się oprzeć. Przede wszystkim ekspresy przelewowe są stworzone do kaw mielonych, a jako że najlepsze kawy są te ze świeżo zmielonych ziaren, to prawdopodobnie konieczny byłby również młynek (chyba że kupi się od razu kawę mieloną, choć nie będzie aż tak wysokiej jakości). Do tego dochodzi pracochłonność przyrządzania kawy i długość parzenia (ok 15 minut). Ekspresy przelewowe nie mają też dodatkowych funkcji, np. nie przyrządzi się kawy z mlekiem. Nie dla każdego jakość przyrządzonej kawy może być wystarczająca.
Sama taki ekspres mam jeszcze w domu i powiem szczerze, że od czasu do czasu zdarza mi się z niego jeszcze korzystać, choć swoje lata już ma.
Ekspres to ekspres, jak daje dobrą kawę, to nie ma co wybrzydzać, a że klasyka? Uwielbiam klasykę, zresztą nadal dobrze się sprawdza.