Problemy z kręgosłupem? Nie wiadomo do kogo się udać, by mieć pewność, że zostanie nam zalecona najlepsza terapia? Specjalistów jest wielu, ale którego warto wybrać?
- Gdzie zwrócić się o pomoc z bólami kręgosłupa?
- Jak diagnozuje się problemy z kręgosłupem?
- Jak leczy się kręgosłup?
- Na czym polega sanatoryjne leczenie kręgosłupa?
Gdzie zwrócić się o pomoc z bólami kręgosłupa?
Odpowiedź na to pytanie pozornie wydaje się dość prosta – jeżeli pojawiają się problemy z kręgosłupem, powinniśmy odwiedzić lekarza. Ba, ale jakiego? Dolegliwości kręgosłupa mogą mieć różne źródła, więc do którego specjalisty powinniśmy się udać?
Otóż na początek najlepiej zwrócić się do lekarza podstawowej opieki medycznej, zwanego też lekarzem pierwszego kontaktu lub rodzinnym. To dlatego, że zanim podejmiemy wyspecjalizowane leczenie, trzeba zdiagnozować przyczyny naszych problemów. Dopiero po dokładnych badaniach będzie można skierować nas do specjalisty, który będzie mógł naprawdę nam pomóc.
Oczywiście to, gdzie zostaniemy skierowani, zależy nie tylko od przyczyn problemów, ale również od stanu, w jakim nasz kręgosłup się znajduje. Jeśli bóle są umiarkowane, pomoże nam ortopeda czy lekarz rehabilitacji, natomiast sanatorium na kręgosłup, np. medicalsensus.pl, to dobry pomysł jeśli jest już naprawdę źle – różne są więc sposoby, by poprawić nasz stan.
Jak diagnozuje się problemy z kręgosłupem?
Każdego mogą czasem zaboleć plecy – może po prostu za długo przebywaliśmy w niewygodnej pozycji. Żeby wiedzieć, czy z naszym kręgosłupem powinniśmy udać się do lekarza, należy zwrócić uwagę na dwa czynniki – powtarzalność i intensywność bólu. Inaczej mówiąc, musimy zaobserwować, jak mocny jest ból i jak często nas atakuje.
By poprawnie zdiagnozować, co właściwie niedobrego dzieje się z naszym kręgosłupem, lekarz powinien przeprowadzić w pierwszej kolejności wnikliwy wywiad, a następnie badania fizykalne i obrazowe. W zależności od potrzeb wykonuje się badanie rentgenowskie, tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny.
Jak leczy się kręgosłup?
Badania diagnostyczne powinny wykazać, jakie są przyczyny naszych problemów z kręgosłupem (zwyrodnienie, postrzał lub inne), zależnie więc od ich wyników zostaniemy skierowani do odpowiedniego specjalisty, najczęściej ortopedy bądź fizykoterapeuty.
Do stosowanych metod leczenia należy na przykład termoterapia, a zatem leczenie temperaturą, przede wszystkim za pomocą zimnych i ciepłych okładów. Stosuje się też leczenie farmakologiczne – mogą zostać nam przepisane między innymi leki rozkurczowe, opioidy, kortykosterydy czy niesterydowe leki przeciwzapalne. Wreszcie ważną rolę odgrywa też fizjoterapia, czyli przede wszystkim zabiegi takie jak masaże, ćwiczenia rozciągające i wzmacniające oraz kinezyterapia, czyli leczenie za pomocą ruchu.
Na czym polega sanatoryjne leczenie kręgosłupa?
Leczenie sanatoryjne ma przede wszystkim tę zaletę, że jest kompleksowe. Stosuje się program, który łączy ze sobą elementy wielu różnych metod terapii. Mogą to być lecznicze masaże, ćwiczenia na specjalnych podwieszkach, zabiegi fizykoterapeutyczne, hydroterapeutyczne i balneoterapeutyczne czy terapie w zakresie osteopatii. Stosuje się również kurację pitną, która ma na celu polepszyć stan naszego zdrowia poprzez picie wody zasadowej oraz soków z warzyw i owoców. Leczenie sanatoryjne wyróżnia indywidualne podejście do pacjenta.