Każdy miłośnik potraw z grilla oraz samego grillowania z niecierpliwością czeka na pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny. Lecz póki jest jeszcze na to czas, warto dobrze zastanowić się nad tym, jaki grill ogrodowy będzie najlepszy. Oferta na rynku jest naprawdę szeroka, dlatego zapoznaj się z dostępnymi możliwościami.
• Czym kierować się przy zakupie grilla?
• Grill ogrodowy – jakie są rodzaje?
• Budowa grilla – co wybrać?
Czym kierować się przy zakupie grilla?
Mogłoby się wydawać, że wystarczy przejrzeć ofertę różnych sklepów i bez większego zastanowienia kupić grill – w końcu wszędzie sprzedawane jest to samo. Nic bardziej mylnego! Podczas wyboru grilla ogrodowego trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, które wpływają na jego funkcjonalność.
Zanim jednak zaczniesz sprawdzać parametry tego sprzętu ogrodowego, weź pod uwagę, że grill warto dopasować także ceną (przykłady cen grillów: https://www.stukpuk.pl/ogrod/wyposazenie-ogrodu/grille-i-akcesoria/grille). Najlepiej określić sobie budżet i w jego ramach szukać najlepszego dostępnego sprzętu. Pamiętaj też, że kupując w internecie możesz znaleźć lepszy sprzęt za niższą cenę, niż w sklepie stacjonarnym. Dlatego nie przepłacaj i rozpocznij poszukiwania idealnego grilla w sieci.
A teraz zobacz, co oprócz ceny, jest najważniejsze podczas wyboru grilla ogrodowego.
Grill ogrodowy – jakie są rodzaje?
Obecnie dostępne są cztery rodzaje grilla, chociaż tylko jeden jest niekwestionowanym faworytem – grill węglowy. Pomijając praktyczność tego rozwiązania (wystarczy worek węgla i rozpałka, więc można grillować w każdych warunkach, nawet nad jeziorem podczas weekendowego wypadu), wiele osób uważa, że smak potraw przygotowanych na grillu węglowym jest o wiele lepszy.
A co oprócz tego? Są jeszcze grille gazowe, elektryczne oraz opalane drewnem. Grill gazowy najczęściej zasilany jest gazem z butli, rzadziej gazem ziemnym, gdyż do tego konieczna jest odpowiednia instalacja.
Największą zaletą grilla elektrycznego jest to, że można grillować nawet na balkonie, czy na niedużym tarasie.
Grill opalany drewnem jest największy i pozwala również na wędzenie mięsa, czy ryb. Jednak ze względu na swoje gabaryty, nie jest mobilny.
Budowa grilla – co wybrać?
Grille można podzielić również ze względu na budowę. Dzielą się one na przenośne oraz stacjonarne.
Na wycieczkach oraz podczas krótkich wypadów najlepszy jest grill blaszany przenośny, który po złożeniu ma postać niedużej walizki. Jego rozłożenie i składanie jest błyskawiczne, nie wymaga też intensywnego czyszczenia grilla od razu.
Dużą popularnością cieszą się grille blaszane na podstawie lub na kołach. To lekki i stosunkowo niedrogi rodzaj grilla przenośnego, który nie jest jednak tak wygodny w podróży, jak grill walizkowy. Do ogrodu sprawdzi się jednak idealnie, ponieważ w szybki sposób można go schować, np. do garażu.
W przypadku tego rodzaju grilla, bardzo ważna jest jakość materiałów, z których jest wykonany. Kupując najtańszy model musisz liczyć się z tym, że przy intensywnym grillowaniu posłuży Ci przez jeden, maksymalnie dwa sezony.
Bardziej wytrzymałym sprzętem jest grill żeliwny. Jest on co prawda ciężki, jednak pozwala na równomierne grillowanie potraw, jest też odporny na działanie wysokich temperatur.
Grill stacjonarny może być murowany lub wykonany z betonu. Jest dobrym rozwiązaniem, jeśli często grillujesz i zapraszasz całą rodzinę lub znajomych. Ale oprócz niego, przyda Ci się jeszcze nieduży grill przenośny na wakacyjne wypady.
Musisz jeszcze zwrócić uwagę na dodatkowe elementy wyposażenia, takie jak ruszt, czy rożen obrotowy. I pamiętaj, że nie zawsze opłaca się oszczędzać na grillu – kupując lepszy sprzęt masz gwarancję, że posłuży Ci przez kilka lat i nie będzie konieczna jego wymiana po jednym sezonie.
Sezon grillowy coraz bliżej:) nareszczee bedzie mozna psiedziec w ogrodzie i zjeśc coś pyszengo.