Jak podnieść poczucie własnej wartości? Poznaj 4 skuteczne sposoby

Każdy chce czuć się potrzebny i ważny. Często jednak zdarza się tak, że zaniżamy własną wartość, za czym dodatkowo idzie smutek, zawstydzenie, brak pewności siebie, negatywne porównania z innymi ludźmi, nierealne wymagania wobec siebie, zaniżona samoocena oraz depresja. Jest to szereg negatywnych cech, które blokują Nasze szczęście i psują relacje psychospołeczne. W jaki sposób można podnieść poczucie własnej wartości? Dowiecie się tego z poniższego artykułu.

1. Samoakceptacja

Budowanie wysokiej samooceny zależy przede wszystkim od tego, jak postrzegamy sami siebie oraz tego jak postrzegają Nas inni. Bardzo ważne jest uwierzenie w siebie, swoje możliwości, umiejętności i zdolności do osiągania wymarzonych celów. Zaakceptuj siebie, pokochaj to kim jesteś bo to podstawa w celu podniesienia własnej wartości. Nie uzależniaj swoich opinii od innych ludzi gdyż w ten sposób nigdy nie będziesz szczęśliwy, nawet jeżeli będziesz osiągał w życiu wiele sukcesów. Bezwarunkowa miłość do samego siebie, to akceptacja wszystkich swoich wad i zalet. Zwłaszcza zalet, które często pomijamy i nie dostrzegamy ich, a które w Nas są. Nie przywiązujemy do nich wagi, uznając, że jesteśmy gorsi od innych. Nie! Nie jesteśmy i trzeba to sobie uświadomić!

2. Zmień myślenie

Wszystko zaczyna się w Naszych głowach. Postrzegamy siebie przez pryzmat innych ludzi, budujemy swoją własną wartość, opierając się na zawyżonych standardach, do których nie mamy możliwości dojść. Trzeba to wszystko odrzucić i zacząć od zmiany myślenia. Zamiast negatywnych myśli w stylu „nie jestem wystarczająco dobry”, wyobraź sobie, że robisz coś dobrze, że wykonujesz jakąś czynność i uwierz, że jesteś zdolny to osiągnąć całkiem łatwo. Stawiaj sobie małe cele i je realizuj. Zrezygnuj z dążenia do ideału, bo te nie istnieją. Każdy ma jakiś talent, tylko musi go w sobie odkryć, wydobyć go na światło dzienne. Ciesz się małymi rzeczami i zamiast powtarzać sobie jak bardzo jesteś beznadziejny, przeciwnie, codziennie mów jaki jesteś świetny.

Pozytywny napis z uśmiechem

3. Miej marzenia i nie porównuj się z innymi

Nie patrz na innych ludzi i nie próbuj im dorównywać bo niczego tym nie osiągniesz. Zamiast tego rób swoje, nawet jeżeli nie wychodzi Ci to tak, jakbyś tego chciał. Dąż do poprawy, zdobywaj nowe umiejętności, rozwijaj je, ucz się nowych rzeczy. Jedyną osobą, do której powinieneś się porównywać jesteś Ty sam. Ile już zrobiłeś, jaką przeszedłeś drogę, by dojść do miejsca, w którym się znalazłeś. Miej marzenia i staraj się je realizować, rób co kochasz i co sprawia, że czujesz się lepiej. Angażuj się w coś, co niesie Ci radość, wywołuje pozytywne emocje i wspomnienia.

4. Warto ćwiczyć

Wzmocnienie wiary w siebie, to podstawa do bycia szczęśliwym. Warto mieć przy sobie ludzi, którzy jeszcze dodatkowo będą w stanie wypychać Nas z dołka, w jakim się znajdziemy i dadzą Nam pozytywnego kopa do działania. Trzeba wyrobić w sobie odpowiednie nawyki i je realizować. Codzienna dawka pozytywnych myśli, analiza swoich uczuć i emocji, wypisanie swoich zalet i sukcesów w celu uświadomienia sobie ich istnienia. Praktykuj pozytywne myślenie z codziennym życiu i dąż do zmian, które będą odpowiadać za budowanie twojej samooceny i poczucia własnej wartości.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

2 komentarze dla “Jak podnieść poczucie własnej wartości? Poznaj 4 skuteczne sposoby

  1. nana says:

    Każdy ma jakąś wartość!

  2. Olek says:

    Pracowanie nad sobą przychodzi najtrudniej.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *