Rozmowa kwalifikacyjna to kolejny etap rekrutacji, jaki spotykamy na swojej drodze. Gdy wreszcie uda Nam się zainteresować pracodawcę, a ten zdecyduje się Nas zaprosić do firmy, wówczas pojawia się kolejny problem. Strach i stres bo każdy chce się zaprezentować jak najlepiej i dostać pracę. O czym powinno się pamiętać?
• Przygotuj się!
• Dowiedz się jak najwięcej, ułóż listę przykładowych pytań
• Odpowiednia prezentacja
• W czasie rozmowy
Przygotuj się!
Pamiętaj, że jeżeli pracodawca zdecydował się zaprosić Cię na rozmowę, to należy się na niej pojawić. Powinno się szanować zarówno swój czas, jak innych, a skoro druga osoba zdecydowała się znaleźć go nieco dla Nas, to należy się zjawić i co ważniejsze – zjawić się punktualnie. Spóźnienia mogą Nas zdyskwalifikować już na starcie. Poza tym, zanim pojawimy się w firmie, najlepiej wcześniej się do wszystkiego przygotować. Przede wszystkim osoby rekrutujące zadają pytania w oparciu o CV, należy więc jeszcze raz dokładnie je przestudiować, by być przygotowanym na ewentualne pytania. Więc jeżeli pracodawca zapyta Cię, czym się zajmowałeś w poprzedniej pracy i co z niej wyniosłeś, będziesz musiał na to odpowiedzieć więcej niż jednym zdaniem, a jeżeli zapyta o ostatnio czytaną książkę, warto znać jej tytuł.
Dowiedz się jak najwięcej, ułóż listę przykładowych pytań
Znajdź informacje o firmie i stanowisku, o które się ubiegasz. Możliwe, że osoba rekrutująca zapyta o coś związanego z firmą, jej działalnością albo stanowiskiem. Gdy ma się doświadczenie, nie powinno to być problematyczne, natomiast gdy takiego doświadczenia nie mamy, warto co nieco wiedzieć o tym, co będziemy robić, a to pokaże pracodawcy, że nie jesteśmy przypadkowymi osobami i że naprawdę Nam zależy. Pytania pojawiające się w trakcie rozmowy, mogą być naprawdę różne. Do najbardziej podstawowych należą te dotyczących zarówno mocnych, jak i słabych stron, przy czym, słabe strony można obrócić na własną korzyść, np. „Nie mam doświadczenia, ale chętnie i szybko uczę się nowych rzeczy”. Poruszane kwestie mogą również dotyczyć właśnie doświadczenia, ukończonych szkół, zdobytych umiejętnościach, jak również pytanie o to dlaczego chcesz pracować akurat w tej firmie i na tym stanowisku.
Odpowiednia prezentacja
Dotyczy to zarówno tego, jak będziemy prowadzić rozmowę, jak również tego, jak zaprezentujemy się wizualnie. Strój powinien być przede wszystkim skromny, czysty i nieco bardziej elegancji niż ubranie codzienne. Należy zrezygnować z adidasów, jeansów czy krótkich spodenek. Ma być schludnie, elegancko i na poziomie, w końcu idziemy ubiegać się o pracę, a pierwsze wrażenie to podstawa. Zostało to już wspomniane wyżej, ale warto powtórzyć – punktualność. Spóźnienia są niedopuszczalne, bo skoro spóźniasz się na rozmowę, to co będzie z pracą? Trzeba również pamiętać o odpowiednim zachowaniu, należy być uprzejmym i miłym, już od momentu wejścia do firmy. Trzeba pamiętać o uśmiechu, a na krześle siedzieć prosto, bez garbienia się i krzyżowania rąk. Pamiętaj również, by mieć wyłączony telefon.
W czasie rozmowy
Bądź miły i staraj się rzeczowo i jasno odpowiadać na zadane pytania. Nie rozwlekając zbytnio odpowiedzi i trzymając się ściśle tematu. Bądź pewny siebie, ale nie odnoś się z pychą ani nie zachowuj się arogancko. Staraj się urozmaicić swoje odpowiedzi, by nie brzmiały one zbyt banalnie. Zanim odpowiemy, warto też wcześniej dać sobie chwilę na zastanowienie. Dobrze również samemu zadawać pytania, choć zazwyczaj dochodzi do tego na końcu rozmowy. Można więc zapytać chociażby o to, jakie zadania będą Cię czekać, albo to, kiedy otrzymasz informacje o wynikach rekrutacji. Trzeba również pamiętać o pożegnaniu się i podziękowaniu za poświęcony czas.
Przygotowywać się można, ale jak się już na niej pojawi to najczęściej człowiek o wszystkim zapomina, zupełnie jak na egzaminie 🙂 Ale praktyka czyni mistrza
Są doświadczeni ludzie, kiedy pracy nie mają po kilka lat. Istotne aby na rozmowie nie narzekać na poprzednich pracodawców, to nie jest dobrze widziane.