Nasza zima zła czyli jak nie dać się zimie?

Zima, zimno, wiatr, śnieg, nieprzyjemna atmosfera, ciągły chłód. Jeżeli nie jest się morsem, to ciągle odczuwalne zimno nie należy do najprzyjemniejszych. Co można zrobić, by przetrwać te parę miesięcy dzielące Nas od wiosny i nie zamarznąć?

Gorąca kąpiel

Ciepłe kąpiele pozwolą na rozgrzanie organizmu, w dodatku, jeżeli będzie się kąpać przy otwartych drzwiach, wilgotne i gorące powietrze przedostanie się także do reszty mieszkania i w ten sposób ociepli się nie tylko Nas, ale i całe otoczenie. Oczywiście taka możliwość jest dostępna tylko w przypadku, gdy mieszka się samemu bądź z drugą połówką.

Ubieranie się na cebulkę

Czasem o wiele łatwiej ubrać kolejną warstwę ubrań niż włączać ogrzewanie. Dzięki temu oszczędzimy nieco na ogrzewaniu. Dotyczy to zresztą zarówno przebywania w domu, jak i wychodząc z niego. Zakładając kilka warstw ubrań automatycznie dodajemy sobie ciepła, a w razie czego o wiele łatwiej jest potem je zdjąć.

Dłonie w rękawicach

Ciepłe posiłki

Rozgrzewać można się na kilka sposobów. Jednym z nich jest jedzenie i picie. Gorący rosół czy inna ciepła potrwa, natychmiastowo rozgrzeje Nas od środka przy niewielkim nakładzie własnym. Warto również często popijać ciepłe napoje. Kilka warstw ubrań, ciepły koc, gorąca herbata i można spokojnie przezimować. Dodatkową korzyścią jest ogrzanie pomieszczenia w trakcie gotowania czy pieczenia. Warto odpalić parę palników czy też zostawić uchylone drzwiczki piekarnika po pieczeniu.

Ćwiczenia

Jedną z podstaw wytwarzania ciepła jest ruch. W lato, gdy panują upały, najczęściej odczuwane jest również silne rozleniwienie i niechęć do robienia czegokolwiek. W zimie warto zacząć ćwiczyć nawet w domu, dzięki czemu nie tylko będzie można zachować odpowiednią sylwetkę oraz poprawić samopoczucie, jak również pomóc sobie w rozgrzaniu organizmu. Ruch to zdrowie. I ciepło.

Dogrzanie mieszkania

Zimno panujące w mieszkaniu może być uciążliwe, ale temu też można w jakiś sposób zaradzić. Warto pamiętać o uszczelnieniu framug okien i drzwi, aby zimno nie dostawało się do mieszkania przez szczeliny. Można również wsadzić za kaloryfer folię spożywczą lub specjalną folię izolacyjną, by w ten sposób odbijać więcej ciepła do wnętrza mieszkania. Dobrze jest rozsuwać żaluzje i firany w ciągu dnia, by wpadało jak najwięcej światła i ciepła, a na noc je zasuwać, by ciepło nie uciekało.

Zapalone świece

Domowe podgrzewacze

Można je stworzyć samemu, w dodatku niewielkim kosztem. Wystarczy zwykły podgrzewacz dostępny w każdym sklepie, dwie doniczki, odpowiednie ustawienie i wówczas ciepło, które wydobywa się z rozpalonego podgrzewacza, będzie rozprowadzone po całym pomieszczeniu. Ten sposób pozwoli na lepsze ogrzanie oraz pomoże w oszczędzaniu na tradycyjnym ogrzewaniu.

Przeciwdziałanie przeziębieniom

Żeby dodatkowo się zabezpieczyć warto pamiętać, zarówno o jedzeniu, jak i piciu ciepłych posiłków, a również spożywaniu dużej ilości owoców i warzyw, szczególnie tych, które zawierają w sobie witaminę C. Należy dbać o odporność swojego organizmu, wówczas zimno nie będzie nam straszne. Właściwa dieta to podstawą.

Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Please wait...

jeden komentarz dla “Nasza zima zła czyli jak nie dać się zimie?

  1. ciepłolubna says:

    W zimie zawsze stawiam przede wszystkim na dogrzewanie się, bo nie znoszę zimna. Naprawdę nie znoszę, a raczej moje ciało go nie znosi, pilnuję się wtedy bardzo, ubieram na cebulkę i jem więcej witamin

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *