Katar to przypadłość, która w prawdzie nie należy do ciężkich chorób, jednak potrafi skutecznie uprzykrzyć życie i wiele osób pewnie jest zdania, że chorować mogą, byleby nie mieli zapchanego nosa. Problemy z oddychaniem, wiecznie cieknący nos i dodatkowo kiepskie samopoczucie zdecydowanie sytuują katar do najmniej lubianych przypadłości w czasie choroby. Czy ją jakieś skuteczne sposoby na żeby się go pozbyć?
1. Leczenie kataru
2. Odpoczynek i leczenie
3. Domowe sposoby na katar
4. Nie lekceważ innych objawów
1. Leczenie kataru
Mówi się, że nieleczony katar trwa tydzień, a leczony siedem dni. Wychodzi więc na to, że nie ważne, co byśmy zrobili i tak będziemy go mieć i będzie trzeba przeczekać te kilka dni, aż przejdzie sam. Ale nie, można temu zaradzić, a nawet jeżeli nie wyleczy się do po dwóch czy trzech dniach, to przynajmniej złagodzi się jego skutki i pozwoli zmniejszyć Nasze cierpienie. Bardzo łatwo złapać katar, wystarczy chora osoba, kilka kichnięć i rozprzestrzenienie się wirusów, by po jakimś czasie stwierdzić, że nie da się oddychać. Sposobów na pozbycie się kataru jest kilka, a przynajmniej są to sposoby, które mogą ten proces wspomóc.
2. Odpoczynek i leczenie
Przede wszystkim katar może być zaczątkiem czegoś większego i jest objawem walki organizmu z wirusem, najlepiej więc, jeżeli jest taka możliwość, pozostać w domu i wypoczywać, skorzystać z gorącej kąpieli i pić dużo ciepłych płynów, na przykład herbatę z cytryną i miodem. Dobrym rozwiązaniem są również krople do nosa, których celem jest zmniejszenie obrzęku i udrożnienie dróg oddechowych. Nie daje to długotrwałego efektu, w dodatku można je brać maksymalnie przez trzy dni, ale zdecydowanie zmniejszają one przykre dolegliwości. Warto również spożywać większą ilość witamin, jak witamina C, popularny Rutinoscorbin albo preparaty wapniowe na przykład Calcium C.
Domowe sposoby na katar
Jednym z najpopularniejszych sposobów walki z katarem są inhalacje, do których wykorzystywane są olejki aromatyzowana lub rumianek. Takie zabiegi działają przeciwzapalnie i pozwalają na odetkanie nosa. Należy pamiętać o jak najczęstszym piciu ciepłych płynów oraz jedzeniu gorących potraw, które działają rozszerzająco na zatoki i pomagają lepiej oddychać. Oprócz herbaty z cytryną, można również sięgnąć po grzane wino oraz dolać alkoholu do herbaty, jak i zacząć pić więcej napojów ziołowych. Dodatkowo można również pomyśleć o urozmaiceniu posiłków dodając czosnek do kanapek czy innych potraw oraz dorzucić natkę pietruszki. Nie można również zapomnieć o zbawiennych możliwościach cebuli. Można również zrobić domowej roboty krople do nosa, używając do tego roztworu soli z wodą.
Nie lekceważ innych objawów
Kataru nie powinno się lekceważyć, szczególnie gdy towarzyszy mu jeszcze gól gardła oraz inne dolegliwości, wtedy też należy przede wszystkim udać się do lekarza po leki. Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć, a do tego, jeżeli nie jest to nic poważnego, można poradzić sobie z tym samemu. Odpoczynek, odpowiednia dieta i rozwaga powinny pomóc w leczeniu i przetrwaniu tego nieprzyjemnego choróbska.
Kataru to raczej ciężko się pozbyć niestety :/