W składzie flory bakteryjnej dróg rodnych zdrowej kobiety znajduje się aż 96% pałeczek kwasu mlekowego. Ich zadaniem jest zakwaszanie środowiska pochwy i hamowanie rozwoju szkodliwych grzybów i bakterii. Obecność pałeczek kwasu mlekowego w pochwie jest niezbędna, aby zapobiegać infekcjom intymnym. Stosownie antybiotyków, wahania hormonów czy niewłaściwe nawyki higieniczne mogą zaburzać delikatną równowagę flory bakteryjnej. Wówczas warto stosować specjalne probiotyki.
- Zaburzenia miesiączkowania a infekcje intymne
- Jak przechowywać preparaty probiotyczne?
- Kiedy warto stosować probiotyki?
Zaburzenia miesiączkowania a infekcje intymne
Zażycie doustnego probiotyku sprawia, że żywe kultury bakterii probiotycznych dostają się do organizmu. Początkowo kolonizują one jelita, a następnie pochwę. Kapsułki dopochwowe zawierające bakterie probiotyczne działają wyłącznie w okolicach intymnych, a ich efekt jest natychmiastowy. Od momentu aplikacji bakterie zaczynają aktywnie metabolizować znajdujące się w pochwie związki, dzięki czemu powstaje kwas mlekowy tworzący niekorzystne dla patogenów, kwaśne środowisko.
Jak przechowywać preparaty probiotyczne?
Produkty probiotyczne zawierają żywe pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus. Mogą one przetrwać w temperaturze pokojowej maksymalnie cztery tygodnie. Po tym czasie skuteczność preparatu jest wątpliwa. Probiotyk można kupić „na zapas”, ale wówczas zawsze trzeba go przechowywać w lodówce, chyba że na opakowaniu jest inna informacja. Dobrej jakości probiotyki zawsze wyposażone są w ulotkę, informującą o sposobie przechowywania.
Kiedy warto stosować probiotyki?
Probiotyki można stosować profilaktycznie, a w niektórych sytuacjach są wręcz niezbędne. Przede wszystkim trzeba je suplementować po kuracji antybiotykiem oraz w sytuacji długotrwałego stresu, który zmniejsza ilość bytujących w organizmie bakterii probiotycznych. Kapsułki lub globulki warto stosować po kąpieli w morzu lub w basenie, a także w czasie ciąży lub połogu, ponieważ wahania hormonów niekorzystnie wpływają na florę bakteryjną. Bakterie probiotyczne nie tylko zapobiegają infekcjom, ale także wzmacniają naturalne mechanizmy obronne układu płciowego, dlatego warto wspomóc się probiotykiem przy upławach i podrażnieniach miejsc intymnych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie www.lactovaginal.pl/.
Bo mało kto zadaje sobie w ogóle takie pytania, a powinien