Rumieńce potrafią dodać uroku każdej z Nas. Jednak w momencie, gdy są wynikiem zbytniej nieśmiałości przestają być atutem, a „wstydzenie się” zaczyna być problemem. Skorzystaj z 6 porad, które podpowiedzą Ci jak walczyć z nieśmiałością.
1. Poznaj przyczyny
2. Uwierz w siebie
3. Ćwicz oddech
4. Oswajaj się z ludźmi
5. Nie zadręczaj się drobiazgami i myśl pozytywnie
6. Nagradzaj się
1. Poznaj przyczyny
Spróbuj skoncentrować się na przyczynach, które doprowadzają do tego, że jesteś osobą nieśmiałą. Przyjrzyj się dominującym uczuciom w momentach, kiedy czujesz, że zaczynasz się wstydzić. Poznając dogłębnie swój problem, będziesz mogła z nim skutecznie walczyć. Być może patrzysz na siebie zbyt krytycznym okiem i wmawiasz sobie, że wszyscy Cię obserwują. Nie przejmuj się. Jest tyle spraw, które zaprzątają umysły innych osób, że jak zadrżą Ci ręce, prawdopodobnie nikt tego nie zauważy.
2. Uwierz w siebie
Jedną z głównych przyczyn nieśmiałości jest brak wiary we własne siły. Wszyscy mamy przecież swoje wady i zalety, nie ma ludzi idealnych. Zamiast wciąż wyrzucać sobie, że nie jesteś perfekcyjna, skup się na swoich mocnych stronach. Kiedy poczujesz, że do Twojej twarzy napływa krew i za chwilę wyjdą Ci krępujące rumieńce, pomyśl o tym, co robisz dobrze. Innymi słowy powinnaś zacząć lubić siebie za to jaka jesteś.
3. Ćwicz oddech
Prawidłowy oddech w sytuacjach napięcia potrafi stać się prawdziwym sprzymierzeńcem. Najlepiej byłoby gdybyś zamknęła oczy i policzyła do dziesięciu głęboko oddychając. Wdychaj powietrze przez usta, wydychaj nosem. Jeśli nie masz możliwości zamknięcia oczu, skup się na samym oddechu. Wyciszysz się i zajmij uwagę czymś innym, niż swoja nieśmiałość.
4. Oswajaj się z ludźmi
Jeśli paraliżuje Cię myśl o poznaniu nowych ludzi, musisz nauczyć się z nią walczyć. Chroniczna nieśmiałość jest pierwszym krokiem do tego, by skończyć jako osoba samotna. Ćwicz kontakt z innymi osobami, na przykład przez podchodzenie i pytanie o godzinę, o drogę czy o numer autobusu. W ten sposób oswoisz nieśmiałość i sprawisz, że kontakty z innymi przestaną być dla ciebie katorgą.
5. Nie zadręczaj się drobiazgami i myśl pozytywnie
Osoby nieśmiałe mają tendencję do wyolbrzymiania zdarzeń i sytuacji, a w szczególności tego czy ktoś źle na nie popatrzył. Takie przewrażliwienie nie prowadzi do niczego dobrego, więc zacznij w końcu pozytywnie myśleć. Może osoba, która Ci się przyglądała nie miała niczego złego na myśli, tylko spodobał jej się Twój strój bądź Ty sama. Popatrz na pewne sytuacje nie jako na przytłaczające zdarzenia, ale jak na takie które miały w sobie też optymistyczne aspekty. Przestań skupiać się na drobiazgach. Po co mają Ci rujnować życie?
6. Nagradzaj się
Za każdą sytuację, w której przełamałaś swoją nieśmiałość zacznij się nagradzać. Kup sobie wymarzoną sukienkę, buty lub idź do kosmetyczki. Jeśli twierdzisz, że jesteś na to zbyt nieśmiała, przypomnij sobie sytuacje w których udowodniłaś, że tak nie jest.
Na pewno uda ci się zwalczyć nieśmiałość i sprawić, by lęk przed poznawaniem nowych ludzi przestał być tak paraliżujący. Naucz się żyć w zgodzie ze sobą, a przekonasz się że poznane osoby są do Ciebie przychylnie nastawione i nikt nie czyha aż się zaczerwienisz. Pomyśl, że nawet jeśli wystąpią Ci rumieńce, właśnie Tobie dodadzą one uroku!
Niektórym nieśmiałość przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu i niezbędna jest terapia z psychologiem. Aż ciężko mi to sobie wyobrazić.
Jak dziecko jest nieśmiałe to warto, żeby pomógł mu psycholog. mam na myśli taką chorobliwą nieśmiałość, której nie można się pozbyć.
Czasem nieśmiałość rzeczywiście staje się problemem, który przeszkadza w życiu. Ja ze swoją nieśmiałością walczyłam całe lata, ale z pozytywnym skutkiem. Trzeba po prostu się przełamać, wyjść do ludzi, przestać się ukrywać.