Sprzedaż mieszkania to nie jest taka łatwa sprawa, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób myśli, że wystarczy wrzucić głoszenie na jakiś portal internetowy i potencjalni nabywcy zaczną walić drzwiami i oknami. Prawda jest taka, że najpierw trzeba wszystko dobrze przemyśleć i zaplanować. Podpowiemy Wam jak to zrobić.
- Przygotowania do sprzedaży mieszkania
- Niezbędne dokumenty do sprzedaży mieszkania
- Jak zaprezentować mieszkanie?
Przygotowania do sprzedaży mieszkania
Przede wszystkim należy podjąć decyzję, czy chcemy zająć się sprzedażą osobiście, czy zlecić to pośrednikowi. Jeśli zdecydujemy się na drugą opcję, to wiele problemów będziemy mieli z głowy, gdyż pośrednik zadba o potrzebne dokumenty, poinformuje nas co musimy przygotować oraz odpowiednio zaprezentuje lokal zainteresowanym. W sytuacji, gdy decydujemy się wziąć sprawę w swoje ręce, musimy przygotować się na każde pytanie, jakie może paść ze strony kupców, posiadać komplet dokumentów oraz (co najtrudniejsze) spojrzeć na swoje mieszkanie krytycznym okiem i naprawić wszelkie usterki, wyczyścić je oraz ustalić realną cenę. Zaletą tego wyboru jest to, że nie będziemy musieli nikomu płacić i więcej zarobimy na sprzedaży.
Niezbędne dokumenty do sprzedaży mieszkania
Aby w ogóle mogło dojść do sprzedaży naszego mieszkania, niezbędne są pewne dokumenty, które będą m. in. potwierdzać nasze prawo do danej nieruchomości. Potencjalny nabywca może również zażądać pisma poświadczającego, że lokal nie jest zadłużony. Oto najważniejsze dokumenty:
– Odpis z księgi wieczystej. Jedyna sytuacja, w której nie będziemy potrzebowali odpisu, występuje wtedy, gdy mieszkanie wchodzi w skład spółdzielni mieszkaniowej. Pismo to zawiera informacje o stanie prawnym nieruchomości, dane na temat lokalizacji, kim jest właściciel oraz o rodzaju nieruchomości.
- Zaświadczenie ze spółdzielni. Chodzi tutaj o potwierdzenie członkostwa właściciela w spółdzielni oraz przysługujących mu prawach własnościowych do lokalu.
- Zaświadczenie o o braku zaległości finansowych. Każdy nabywca chce mieć pewność, że mieszkanie, które kupuje nie jest zadłużone w spółdzielni i wszystkie opłaty są na bieżąco regulowane.
- Zaświadczenie o wymeldowaniu mieszkańców.
- Kopia aktu notarialnego. Jest to dokument potwierdzający wejście sprzedającego w posiadanie danej nieruchomości.
Ponadto warto dowiedzieć się, czy budynek, w którym znajduje się mieszkanie nie jest obciążony kredytem hipotecznym. Taka sytuacja może doprowadzić do tego, że nabywca będzie chciał pomniejszyć cenę mieszkania o kwotę zadłużenia. Należy też zorientować się jak wygląda sytuacja prawna gruntu, na którym znajduje się budynek.
Jak zaprezentować mieszkanie?
Przede wszystkim mieszkanie musi być czyste, schludne i odświeżone. Jeśli nie mieszkamy już w sprzedawanym przez nas lokalu, wtedy łatwiej jest zadbać o porządek i jego nienaganny wygląd. Gorzej, jeśli w dalszym ciągu z niego korzystamy, wtedy dobrze jest posprzątać wszelkie prywatne elementy wystroju, jak np. zdjęcia, plakaty, wszelkiej maści bibeloty. Należy również zapomnieć o wszelkich sentymentach i przygotować się na krytyczne uwagi i niemiłe dla nas pytania ze strony kupujących.
Dobrze jest wiedzieć takie rzeczy, sprzedaż mieszkania mimo wszystko nie jest aż tak prostą sprawą jak niektórym się wydaje.
Sprzedaż mieszkania wcale trudna nie jest, trzeba właśnie tylko przestrzegać tych kilku punktów i już.