Jak wyczyścić, jak wymienić fugi w łazience? Jakie fugi w łazience?

Kładąc kafelki w łazience, zarówno na ścianach jak i na podłodze, istotnym ich elementem są fugi, czyli specjalne spoiny, które je łączą. Dobiera się je zazwyczaj pod względem koloru płytek, ale po pewnym czasie mogą się one brudzić i niszczeć. Jak czyścić fugi? Jak je wymienić?

Jak dobiera się fugi?

Fugi pomiędzy płytkami pełnią bardzo ważną rolę spoiny, ale jednocześnie traktowane są także jako element dekoracyjny. Dlatego najczęściej dobiera się je w taki sposób, by pasowały zarówno do płytek, jak i ogólnej aranżacji pomieszczenia. Mogą występować w różnych kolorach oraz być wykonane z innych materiałów. Istotne jest, by dostosować je więc także ze względu na charakter pomieszczenia i to, na jakie warunki (np. zwiększoną wilgotność) będzie narażone podłoże.

Jakie są rodzaje fug?

Patrząc na to, co oferuje nam rynek, łatwo zauważyć, że mamy do dyspozycji kilka rodzajów fug. Spotkać można więc: fugę cementową, epoksydową i cementowo-epoksydową. Każda z nich cechuje się innymi właściwościami i używa się ich w innych warunkach.

Fuga cementowa należy do tych, które coraz trudniej można już spotkać i mało kto ich jej używa. Charakteryzuje się dużą elastycznością i szybkością wiązania, dodatkowo może być wykorzystywana przy wszystkich typach płytek ceramicznych, płytach betonowych i z kamienia naturalnego.

Fuga epoksydowa to rodzaj spoiwa, który od dłuższego czasu jest częściej spotykany, choć jednocześnie jest też droższa. Jest bardzo odporna, nie wchłania wody, ani innych substancji, przez co tak się nie brudzi. Jej właściwości będą oczywiście zależne od rodzaju spoiwa. Szczególnie zaleca się jej stosowanie przy płytkach ceramicznych i do mozaiki

Ostatni typ, czyli fugi epoksydowo-cementowe są zalecane do miejsc o wymagających warunkach, gdzie panuje wysoka wilgotność i wpływ innych szkodliwych czynników.

Jeżeli chodzi o kolorystykę fug, tutaj do wyboru mamy naprawdę szeroką paletę barw. Oprócz popularnych białych, czarnych czy brązowych, spotkać można także szare, zielone, niebieskie, żółte, a nawet czerwone.

Jak czyścić fugi w łazience?

Fugi po pewnym czasie siłą rzeczy zaczynają się brudzić, przez co nie wyglądają już tak estetycznie, zwłaszcza gdy są w jasnych kolorach. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych środków chemicznych i preparatów przeznaczonych bezpośrednio do mycia fug. Warto jednak dokładnie czytać etykiety, aby wiedzieć, jak je stosować oraz dla jakiego typu fug są przeznaczone. Warto też co jakiś czas je impregnować, aby spoina nie straciła na swoich właściwościach.

Jak wymienia się fugi w łazience?

Czy fugi między kafelkami w łazience da się w ogóle wymienić? Da się, choć nie jest to zajęcie proste i szybkie. Wiele też będzie zależało od ogólnego stanu fugi oraz jej rodzaju. Przy zaprawie trzeba się uzbroić w szpachelkę i długo i bardzo uważać, aby przy okazji nie zniszczyć płytek czy innych elementów wyposażenia łazienki. Jak nam się to uda, koniecznie będzie trzeba oczyścić wszystkie wolne przestrzenie, a dopiero potem zacząć nakładanie nowej fugi.

Ściąganie fugi elastycznej wygląda nieco inaczej. Jest ona izolacją, szczególnie przy brodzikach i wannie, a usuwa się je specjalnym nożem do spoin. I tu konieczne będzie oczyszczenie szczeliny, przelanie jej benzyną ekstrakcyjną, na brzegi okleić taśmą. Dopiero później nanosi się fugę z pomocą specjalnej wyciskarki, wygładzamy szpachelką i usuwamy od razu taśmę.

No votes yet.
Please wait...

jeden komentarz dla “Jak wyczyścić, jak wymienić fugi w łazience? Jakie fugi w łazience?

  1. Norbert says:

    O fugi trzeba dbać. Po położeniu – zaimpregnować. Nie używać mocnej chemii. Nie brudzić za bardzo. Regularnie czyścić – najlepiej parą.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *