Fugi pomiędzy płytkami, to inaczej specjalne zaprawy, które pozwalają na odpowiednie zabezpieczenie przestrzeni pomiędzy nimi. Mogą być wykonane z różnych materiałów, jedną z nich jest fuga epoksydowa. Jak ją wymienić, gdy ulegnie zniszczeniu? O czym pamiętać?
Czym charakteryzuje się fuga epoksydowa?
Fuga epoksydowa to jedna z metod stosowanych przy tworzeniu zapraw między płytkami i kafelkami. Nie jest tak popularna, jak fuga cementowa, głównie ze względu na wyższą cenę, ale powoli zaczyna się to zmieniać. Czym się charakteryzuje? Przede wszystkim jest o wiele trwalsza i wytrzymalsza. W odróżnieniu od cementowych wytrzymuje długie lata bez kruszenia się i odpadania.
Gdzie i kiedy stosuje się fugi epoksydowe?
Dużą zaletą fug epoksydowych jest fakt, iż mają one bardzo szerokie zastosowanie. Oczywiście coraz częściej używa się ich przede wszystkim w domach, w kuchniach i łazienkach, czyli miejscach wysoce narażonych na niekorzystne warunki, jak wilgoć i temperatura. Z powodzeniem są także stosowane w wielu miejscach użyteczności publicznej, jak laboratoria, węzły sanitarne, baseny oraz kuchnie i restauracje. Mogą z powodzeniem sprawdzić się także w takich miejscach jak garaże, kotłownie, ogrody zimowe, tarasy.
Zaprawy z fugi epoksydowej używa się przy dużych płytkach i spinie do 1,5 mm grubości. Można ją wykorzystać również przy układaniu płytek ze szkła oraz mozaiki.
Kiedy wymienia się fugę epoksydową?
Jeżeli chodzi o wytrzymałość, fuga epoksydowa bije na głowę fugę cementową, ale i ona po pewnym czasie może ulec zniszczeniu czy odkształceniu. Powodów tego jest wiele – osiadanie zanieczyszczeń, niewłaściwa pielęgnacja, wykonywana praca, czy nawet osiadanie budynku. Niestety od razu na wstępie należy powiedzieć, że sama wymiana fugi epoksydowej taka prosta nie jest.
Jakie narzędzia do usuwania i nakładania fug będą przydatne?
Zarówno usunięcie fugi epoksydowej, jak i jej ponowne nałożenie, nie jest takie proste i potrzebne będę do tego określone narzędzia, które nam pomogą. Warto mieć przy sobie rylec do fug (skrobak), śrubokręt z płaską końcówką, nakładki do wiertarki, szlifierkę do frezowania, nożyki, przycinaki oscylacyjne.
Jak wymienić fugę epoksydową?
Jeżeli chce się usunąć i wymienić fugę epoksydową na nową, trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość. Niestety sprawa nie jest taka łatwa. W pierwszej kolejności trzeba pozbyć się starej zaprawy, a przydać się może do tego szlifierka, albo inne narzędzie z odpowiednią końcówką. Niektórzy zalecają także zastosowanie opalarki elektrycznej, co ma pomóc uniknąć uszkodzeń płytek, choć i tu trzeba uważać. Wysoka temperatura sprawi, że spoina będzie miękka i łatwiej można ją zdjąć.
Gdy pozbędziemy się już fug, kolejnym krokiem jest oczyszczenie szczelin pomiędzy płytkami, najlepiej lekko wilgotną ściereczką. Na samym końcu nie pozostaje nam nic innego, jak tylko nałożyć nową fugę epoksydową, zgodnie z zaleceniami producenta. Konieczne będzie połączenie utwardzacza z wypełniaczem, a tak gotową mieszankę należy wykorzystać w miarę szybkim czasie. Nakłada się ją za pomocą pacy oraz szpachelki, następnie zmywa wodą oraz na końcu profiluje.