Świąd, pieczenie, upławy, ból i dyskomfort podczas stosunku – wiele kobiet bardzo często zmaga się z tymi dolegliwościami. Nieprzyjemne i nieraz mocno dokuczliwe na co dzień objawy to sygnał ostrzegawczy świadczący o tym, że w pochwie może rozwijać się grzybicza infekcja.
Rozpoznanie
Grzybica pochwy zwana inaczej kandydozą jest jedną z najbardziej powszechnych infekcji kobiecych narządów intymnych. Szacuje się, że choruje na nią przynajmniej raz w życiu około 75 proc. kobiet w wieku rozrodczym, spośród których połowa miewa nawroty. Czym się objawia? Na błonach śluzowych, szczególnie przy wejściu do pochwy, daje się zauważyć wówczas białawe plamki, zaczerwienienie, a nierzadko również obrzęk, wraz z którymi pojawia się uporczywe swędzenie oraz bolesność pochwy podczas stosunku. Jeśli pojawiają się również upławy, nie zawsze są one oznaką stanu chorobowego. Warto wiedzieć, że zabarwienie i konsystencja wydzieliny pochwowej ulega zmianie w różnych fazach cyklu menstruacyjnego. Powodem do niepokoju są upławy w żółtym lub zielonym kolorze o charakterystycznym, rybim zapachu, co świadczy o rozwijającej się infekcji bakteryjnej. Jeśli upławy są gęste i białe, o konsystencji twarożku, bardzo możliwe, że mamy do czynienia z grzybicą pochwy. Szacuje się że u 5-55% kobiet przebieg infekcji grzybiczej może być bezobjawowy.
Co sprzyja grzybicy?
Przyczyną infekcji grzybiczej pochwy jest namnażanie się grzybów z rodzaju Candida, które następuje w wyniku zaburzenia flory bakteryjnej pochwy. W grupie największego ryzyka znajdują się młode kobiety, które wykazują dużą aktywność seksualną (17-34 lat). Grzybicy sprzyja wczesny wiek rozpoczęcia współżycia, odbywanie stosunków w czasie miesiączki, seks oralny lub analny, a nawet stosowanie lubrykantów. Duże znaczenie ma również higiena intymna, a więc stosowanie drażniących preparatów, kąpiele z użyciem myjek będących siedliskiem bakterii oraz korzystanie z publicznych toalet. Negatywny wpływ na zdrowie kobiecych narządów intymnych ma również nieodpowiednia bielizna, a więc ze sztucznych tkanin, które powodują wzrost temperatury i wilgotności oraz stosowanie wkładek zapachowych. Do rozwoju grzybicy pochwy przyczyniają się też zmiany hormonalne w organizmie kobiety, np. podczas ciąży czy połogu, a także zła dieta obfitująca w cukry, anemia oraz antybiotykoterapia.
Metody leczenia
Gdy zauważymy niepokojące objawy mogące świadczyć o grzybiczej infekcji pochwy, należy udać się do lekarza specjalisty, zamiast działać na własną rękę. Ginekolog po wykonaniu niezbędnych badań zaleci wówczas odpowiednie leki przeciwgrzybicze, dostępne w tabletkach, globulkach albo kremach, które stosuje się na ogół przez dwa tygodnie. Pamiętajmy, że w momencie postawienia diagnozy powinnyśmy poinformować o tym partnera; warto, by on także udał się do lekarza, co warunkuje skuteczność terapii oraz zapobieganie zawrotom. Panowie odbywający stosunki seksualne z zakażonymi partnerkami narażeni są na wystąpienie zapalenia cewki moczowej.
Najważniejsze: zapobieganie
Grzybica pochwy to powszechna dolegliwość, której, jak większości innych infekcji, można zapobiec. Warto pamiętać, by nie stosować dezodorantów intymnych ani zapachowych wkładek, do higieny intymnej używać specjalnych preparatów o pH zbliżonym do środowiska pochwy, dbać o regularne i dokładne mycie okolic intymnych, unikać gąbek i myjek podczas kąpieli oraz zachować ostrożność w czasie korzystania z publicznych toalet. A jeśli infekcja zdążyła się już pojawić, nie próbować leczyć się samej, ale zasięgnąć porady ginekologa, który zleci badania i wdroży właściwe leczenie.
Więcej informacji można znaleźć na:
https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-pochwy
https://www.121doc.com/pl/grzybica/grzybica-narzadow-plciowych
http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,grzybica-pochwy–drozdzyca–kandydoza—-objawy–leczenie,artykul,1664682.html.
Aj, raczej ten temat nie jest czymś, o czym rozmawia się otwarcie i chyba bardziej należy to do spraw bardzo wstydliwych, ale niewątpliwie trzeba o tym mówić i przestrzegać.