Korony porcelanowe – dla kogo? kiedy się zdecydować?

Każdy chciałby posiadać piękne, białe i równe zęby. Jednak czasami w wyniku zaniedbania, wypadku lub różnych chorób, stan naszego uzębienia staje się powodem do kompleksów. Co zrobić, żeby nie wstydzić się swojego uśmiechu?

Czym są korony zębowe?

Każdy ząb składa się z korzenia oraz korony, przy czym korona jest najbardziej widoczną częścią zęba, która jak wiadomo ulega zniszczeniu. Wtedy istnieje możliwość wszczepiania korony dentystycznej, która jest po prostu sztucznym zębem. Korony wytwarzane są z różnego rodzaju materiałów ale najbardziej popularne są korony porcelanowe. Ich kształt oraz odcień mogą być dowolnie dopasowywane do naturalnego uzębienia, dzięki czemu efekt jest bardzo estetyczny.

Pacjent ma do wyboru korony porcelanowe pełnoceramiczne, które najczęściej stosuje się na przednich zębach, korony porcelanowe na metalu (są tańsze, jednak aby je założyć, należy oszlifować zęba naturalnego), korony porcelanowe na ceramice, złocie (te ze względu na cenę są jednak rzadko stosowane) oraz cyrkonowe. Jednak bez względu na to, na co się zdecydujemy, korony porcelanowe to zabieg, który musi wykonać doświadczony dentysta (np. http://smigiel.net/zabiegi/korony-porcelanowe/). Robi się go głównie ze względów estetycznych, dlatego tak ważne jest, aby udać się do sprawdzonego specjalisty.

U kogo stosuje się korony porcelanowe?

Korony porcelanowe stosuje się najczęściej u osób, które posiadają ubytki w uzębieniu lub u których zęby są poważnie uszkodzone. W ten sposób leczy się również pacjentów, którzy cierpią na wrodzony brak szkliwa. Przy czym należy zaznaczyć, że korony można założyć zarówno na korzeń naturalny, jak i na implant. W pierwszym przypadku konieczne jest wcześniejsze leczenie kanałowe zęba, ponieważ musi on być martwy. Następnie zostaje przypiłowany w odpowiedni sposób, aby dało się umieścić na nim koronę. Ta metoda wykorzystywana jest także podczas leczenia ortodontycznego, ponieważ czasami wystarczy poprawa kilku zębów, aby zniwelować wadę zgryzu. Istnieje też możliwość założenia korony na implant zębowy, czyli sztuczny korzeń.

Tak naprawdę jedynym przeciwwskazaniem do zabiegu może być bardzo zły stan zęba. Korony nie można wykonać, jeśli nad dziąsłem znajduje się fragment zęba mniejszy niż 2-3 mm. A w przypadku osób z zaawansowaną próchnicą, takie leczenie jest bardzo utrudnione oraz trwa dłużej, ponieważ najpierw trzeba wydłużyć koronę kliniczną zęba, a dopiero po kilku miesiącach można wykonać koronę porcelanową.

Kiedy należy zdecydować się na korony zębowe?

Korony zębowe wykonuje się najczęściej w przypadku leczenia implantologicznego, podczas naprawy złamanego zęba lub w sytuacji występowania bardzo dużych ubytków. W ten sposób można również zabezpieczyć zęba stałego przed złamaniem, zakryć przebarwione lub mocno zniekształcone zęby oraz pokryć je po leczeniu kanałowym. Zabieg ten służy poprawie wyglądu naszego uzębienia, dlatego warto się na niego zdecydować.

Białe zęby i marchewka

Jak wygląda zabieg wstawiania koron porcelanowych?

Leczenie tą metodą odbywa się podczas kilku wizyt. Podczas pierwszej z nich oszlifowany zostaje ząb oraz pobierany jest wycisk, na podstawie którego wykonywana jest korona. Przy okazji dobiera się również jej kolor. Zazwyczaj po tym następuje druga wizyta, na której przymierza się podbudowę, natomiast na trzeciej mocuje się już zęba. W profesjonalnych i nowoczesnych gabinetach stomatologii estetycznej cały ten proces można być wykonany w ciągu dwóch wizyt.

Korony porcelanowe to jeden z najskuteczniejszych i najbardziej estetycznych sposobów na uzupełnienie ubytków w uzębieniu. I choć należy liczyć się z dość wysokimi kosztami leczenia, ze względu na nasze zdrowie oraz wygląd, warto zdecydować się na ten zabieg.

Rating: 5.0/5. From 4 votes.
Please wait...

2 komentarze dla “Korony porcelanowe – dla kogo? kiedy się zdecydować?

  1. Futures says:

    Warto dbać o zęby! Bo potem się cierpi i z portfela ubywa.

  2. ząbek says:

    Korony się nakłada, jak ząb się jeszcze trzyma, prawda? I na implant? Na razie mnie to nie dotyczy, ale w mojej rodzinie często są przypadku parodontozy… I jak mi powypadają zeby, to będzie to jedyne rozwiązanie 😐

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *