Często spotykanym produktem w wielu miejscach publicznych, jest podajnik na papier czy to toaletowy, czy w formie ręczników. Mało kto zwraca na niego uwagę, a jak się okazuje, można wyróżnić kilka typów tego urządzenia. Warto przyjrzeć się im bliżej.
Podajniki na papier – gdzie się przydają?
Podajniki na papier najczęściej spotkać można w wielu miejscach publicznych, jak restauracje, kina, centra handlowe, czy różnego rodzaju biura. Pełnią one dość istotną rolę, jako że umożliwiają łatwy, szybki i higieniczny dostęp do papieru, który przydaje się właśnie w toaletach. Nierzadko dostępne są też podajniki na ręczniki papierowe, które pomogą w osuszeniu rąk. Ich wybór jest wbrew pozorom całkiem duży. Mogą się od siebie różnić wieloma szczegółami, w tym: wielkością, kształtem, kolorem, typem materiału czy sposobem obsługi. Podajniki na papier od Silco Polska umożliwiają dopasowanie ich rodzaju do potrzeb. Warto jednak przyjrzeć się temu, jakie ich typy oferują sklepy.
Podajniki na papier ze względu na wielkość
Po pierwsze warto zwrócić uwagę na wielkość takiego podajnika. Wyróżnia się tutaj główny podział na cztery kategorie, czyli dla: małych rolek, rolek mini i midi jumbo oraz maxi. Różnić będą się od siebie nie tylko rozmiarami, ale i funkcjonalnością. Podajnik do małych rolek zazwyczaj jest bardzo kompaktowy i może on mieścić jedną lub dwie rolki. Najlepiej nadaje się do miejsc o niewielkich ruchu. Wersje mini jumbo przypominają okrąg, z którego wysuwa się papier ze spodu – świetnie sprawdza się do pomieszczeń o średnim natężeniu.
Szukając podajnika do przestrzeni o dużym ruchu, sprawdzi się ten wielkości midi jumbo. Jego średnica jest większa i najczęściej mieści tylko jedną rolkę papieru. Wysuwa się ją ze spodu lub czasem dostępne są wersję do wyciągana papieru z samego środka pojemnika przy wersjach na wkładkę. Podajniki maxi nie różnią się niczym do poprzednich poza wielkością i najczęściej można je spotkać w miejscach o bardzo dużym natężeniu ruchu.
Podajniki na papier ze względu na materiał wykonania
Wyróżnia się tutaj dwa najczęściej spotykane materiały, czyli podajniki wykonane z tworzywa sztucznego (plastiku) oraz z metalu (stali szlachetnej). Różnią się od siebie wytrzymałością, higienicznością czy wyglądem. Dozowniki plastikowe są stosunkowo tanie, za to mało wytrzymałe, a ich zaletą jest przede wszystkim łatwość utrzymania w czystości. W przypadku podajników metalowych, ich cena jest wyższa, za to lepiej się prezentują wizualnie i są znacznie odporniejsze na zniszczenie. Wymagają jednak dokładniejszego czyszczenia przy pomocy specjalistycznych środków.
Podajniki na papier ze względu na rodzaj papieru
Podajniki na papier mogą występować w dwóch podstawowych wersjach, czyli na rolkę oraz na składkę. Częściej spotykany jest ten pierwszy i wiąże się z tym, że pociągając koniec papieru, możliwe jest urwanie takiej jego części, jaka jest nam potrzebna. W przypadku papieru na składkę, mamy do czynienia z już z góry odmierzonymi listkami papieru, które wyciąga się pojedynczo. Częściej można spotkać je przy produktach, jakimi są ręczniki papierowe.
Podajniki na papier a sposób obsługi
W przypadku dozowników na papier toaletowy najczęściej można spotkać produkty manualne. To oznacza, że użytkownik sam musi pociągnąć za papier i urwać sobie konkretną jego ilość. W przypadku podajników na ręczniki papierowy mamy jeszcze do czynienia z dodatkowymi opcjami, czyli podajnik centralnego dozowania oraz automatyczny. Pozwala on na uzyskanie konkretnej ilości papieru, bez niepotrzebnego jego marnowania.
To tak trudno samodzielnie urwać potrzebną dla nas ilość papieru toaletowego? Że muszą powstawać specjalne maszyny, które za nas to robią? Litości…