Wentylacja – jakie firmy potrzebują wentylacji?

Aby zapewnić optymalne warunki pracy, firmy muszą zadbać o odpowiedni system wentylacji. Ich właściciele często jednak nie zdają sobie sprawy z tego, jakie rozwiązania mają do wyboru. Dlatego warto sprawdzić jakiej wentylacji potrzebują firmy.

Jaka wentylacja w biurze?

Przepisy oraz normy w dokładny sposób określają jaki powinien być strumień objętości powietrza wentylacyjnego przypadający na jedną osobę przebywającą w pomieszczeniu o określonym charakterze. Np. w każdym pokoju, który służy do zbiorowego przebywania ludzi, wartość ta wynosi 20 m3/h dla każdej osoby. A gdy pomieszczenie jest dodatkowo klimatyzowane, wymagany strumień objętości powietrza zwiększa się do 30 m3/h.

Aby spełnić powyższe normy, praktycznie każda firma powinna zainwestować w odpowiedni dla niej system wentylacyjny, gdyż zwykłe nawiewniki w oknach często są niewystarczające, szczególnie w pomieszczeniach typu open space. I wentylacja, mimo że prosta w działaniu, wymaga jednak doświadczenia w montażu, dlatego najlepiej skontaktować się z firmą, która wykonywała już wcześniej tego typu projekty. Może to być np. http://taborklima.pl/wentylacja/.

Wentylacja grawitacyjna w firmie

Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań, także w budynkach użyteczności publicznej, jest wentylacja grawitacyjna, zwana też naturalną.

Jeśli jest odpowiednoi zaprojektowana, może zapewnić ciągłą wymianę powietrza na skutek różnicy temperatur na zewnątrz oraz wewnątrz budynku oraz dzięki działaniu wiatru na budynek.

W budynku muszą być zamontowane kominy oraz nawiewniki. Dzięki kominom oraz kanałom wentylacyjnym odprowadzane jest zanieczyszczone powietrze, natomiast nawiewniki doprowadzają świeże powietrze.

I choć jest to najtańsze i najprostsze rozwiązanie, aby taka wentylacja grawitacyjna była efektywna w budynku firmowym, musi być zaprojektowana oraz wykonana przez specjalistów – inaczej może nie spełniać koniecznych norm.

Wentylacja mechaniczna w budynkach biurowych

Obecnie coraz większą popularność zyskuje wentylacja mechaniczna, gdzie wymiana powietrza wymuszana jest przez działanie odpowiedniego urządzenia. Najczęściej jest to wentylator oraz rekuperator.

Dzięki wentylacji mechanicznej można mieć stałą kontrolę nad jakością wymiany powietrza, dodatkowo rekuperacja umożliwia odzyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza, co związane jest z dużymi oszczędnościami w okresie grzewczym. Taki system jest też najzdrowszy dla pracowników.

Co ważne, rekuperator powinien być zastosowany w pomieszczeniach, w których nie ma możliwości otwierania okien. Początkowo jest to jednak o wiele bardziej kosztowna inwestycja, jednak biorąc pod uwagę późniejsze obniżenie rachunków za ogrzewanie oraz łatwość w spełnieniu restrykcyjnych przepisów, jest to korzystne rozwiązanie.


Podsumowując, każda firma potrzebuje odpowiedniej wentylacji, dostosowanej do warunków budynku oraz do ilości pracowników. Dlatego najlepiej skontaktować się ze specjalistami wykonującymi projekty wentylacji, którzy zaproponują najkorzystniejszy system. Warto też od razu zastanowić się nad wentylacją mechaniczną, czyli rekuperacją, gdyż ta metoda pozwala na zapewnienie optymalnych warunków pracy w biurze.

Rating: 5.0/5. From 4 votes.
Please wait...

2 komentarze dla “Wentylacja – jakie firmy potrzebują wentylacji?

  1. wentylacje i klimatyzacje says:

    niby po prostu „wentylacja”, ale nie zdajemy sobie sprawy, że dotyczy nas na każdym kroku, zwłaszcza tych co siedzą w galeraich sklepowych, kinach biurach.. nie mylić z klimatyzacją :))

  2. Mulan says:

    No na pewno, wentylacja to podstawa, chyba jest nawet wpisana w standardy budownictwa.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *