Przyprawy i zioła były w dawnych czasach obiektami rywalizacji handlarzy z różnych zakątków świata, szczególnie Bliskiego i Dalekiego Wschodu. W dzisiejszych czasach są wykorzystywane niemal do każdej potrawy. Wiele z nich znalazło nawet parę, tworząc świetny związek jak np. pomidor z bazylią czy curry z kurczakiem. Dowiedz się, jak dobrze łączyć potrawy z daną przyprawą czy ziołami.
Pamiętasz książkę „Mistrzyni przypraw”? Główna bohaterka znała magiczną moc przypraw i ziół i wykorzystywała je, by leczyć złamane serca czy dodawać innym siły. Spróbuj poeksperymentować tak jak ona, a stworzysz niezwykłe połączenia smakowe.
Trochę pikanterii – papryka, imbir, curry
Papryka jest niedocenionym źródłem witaminy C. Zawiera jej więcej niż cytryna. Ponadto witamina ta nie ulega w niej zniszczeniu, tak jak w warzywach czy owocach. Według Azteków spożywanie papryki sprzyja zachowaniu ładnej cery, jak również ma wpływ na dłuższe życie. Dodając ją do potraw, wspomożesz proces trawienia i zmniejszysz ból głowy. Potrawy takie jak sałatki, pizza, kiełbaski oraz włoskie czy węgierskie przysmaki, świetnie smakują z jej dodatkiem.
Imbir jest przyprawą o cudownych właściwościach: ułatwia trawienie poprzez wydzielanie śliny i soku żołądkowego. Jest środkiem przeciw chorobie lokomocyjnej, działa przeciwwymiotnie po narkozie i chemioterapii. Dodając go do potraw, zwiększysz koncentrację i polepszysz krążenie krwi. Imbir dobrze komponuje się z daniami z kuchni azjatyckiej, ciastkami, puddingami, pasztetami, marynatami. Podnosi ich smak i nadaje im właściwości rozgrzewających.
Curry jest mieszanką przypraw pochodzącą z kuchni azjatyckiej. W jej skład wchodzi kurkuma (która nadaje jej żółty kolor), kolendra, imbir, czosnek, chilli, pieprz, cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, kminek. Dodając curry do kurczaka nadasz mu pikantny smak. Curry dobrze smakuje także z ryżem i warzywami.
Z ogrodu zielarza – szałwia, tymianek, oregano, bazylia, majeranek
Szałwiamoże pełnić funkcję naturalnego antybiotyku. Należy też do najważniejszych roślin leczniczych. Olejek z liści szałwii działa odkażająco, ściągająco i przeciwzapalnie. Z liści szałwii sporządza się napary, płyny do płukania jamy ustnej i płukanki do włosów. Dodając ją do mięs takich jak wieprzowina, gęsina czy kaczka nadasz im lekko sosnowy smak. Możesz nią także wzbogacić sosy do makaronów. Połączona z majerankiem i tymiankiem, tworzy bardzo aromatyczną mieszankę.
Tymianek, podobnie jak szałwia ma również właściwości odkażające. Stosuje się go częściej do tradycyjnych potraw niż do egzotycznych. Jeśli dodasz go do świeżych pomidorów, warzywnych zup, krokietów, grzybów i ziemniaków uzyskasz ich bogaty smak i aromat.
Oregano jest przyprawą, która w dużych ilościach może znieczulić język. Zwykle dodawane jest do limonkowo – oliwkowego sosu, którym polewa się potrawy rybne. Dodając oregano do jagnięciny, poprawisz jej smak i nadasz potrawie aromatu. Możesz dodać je także do niektórych rodzajów likieru i wódki.
Bazylia jest bardzo popularnym ziołem używanym w kuchni. Ma właściwości łagodzące, podkreśla zapach i smak potraw. Bazylia ułatwia przyswajanie składników odżywczych, zawartych w produktach. Ponadto jeśli dodasz ją do potraw zmniejszysz bezsenność, zlikwidujesz nadpobudliwość i podniesiesz nastrój. Bardzo dobrze smakuje z pomidorami, groszkiem, szpinakiem, baraniną, sosem do spaghetti.
Majeranek charakteryzuje się korzennym smakiem i aromatem. Zawarte w nim olejki eteryczne, garbniki i rutyna poprawiają trawienie i zapobiegają wzdęciom. Możesz nim zatem przyprawiać dania z drobiu, tłuste pieczenie, sosy, farsze. Majeranek podnosi smak barszczu, żurku i pasztetu.
Czasem trudno rozgraniczyć, co zalicza się do przypraw a co do ziół. Zioła są sproszkowanymi liśćmi roślin, natomiast przyprawy mogą być sproszkowanymi owocami. Zarówno zioła jak i przyprawy maja bogatą historię, którą przedstawiają programy telewizyjne, między innymi „Pieprz, chilli, sól”.
Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Please wait...
2 komentarze dla “Zaczarowana Kuchnia. Zioła i przyprawy nie tylko do potraw”
Kocham przyprawy. Mam ich na półkach setki! Uwielbiam tworzyć własne mieszanki i szukać nowych połączeń smakowych. Nie wyobrażam sobie, aby mogło ich w mojej kuchni zabraknąć!
Przyprawy, przyprawy, przyprawy! Nie wyobrażam sobie kuchni bez nich!
Kocham przyprawy. Mam ich na półkach setki! Uwielbiam tworzyć własne mieszanki i szukać nowych połączeń smakowych. Nie wyobrażam sobie, aby mogło ich w mojej kuchni zabraknąć!