Dobry lider to osoba, która sprawnie i dobrze kieruje działaniami grupy ludzi. Najczęściej jest to grupa pracowników, ale nie tylko. Lider stoi na czele zespołu, a co za tym idzie, wszystkie oczy się skierowane na niego i to on ma być także przykładem do naśladowania. To trudne zadanie i nie wszyscy się do tego nadają. Jakie cechy powinien mieć dobry lider?
• Pewność siebie to podstawa
• Panowanie nad emocjami
• Lider też się myli
• Prawidłowa komunikacja
• Cel i rozwój
Pewność siebie to podstawa
Lider to przewodnik zespołu i w związku z tym, znajduje się na pierwszym miejscu. Cała reszta podąża za nim i według jego wskazówek. Powinien więc być pewny swych decyzji i wytycznych, wiedzieć, co chce osiągnąć i jakimi sposobami. Musi także wiedzieć, czego może się spodziewać po podwładnych mu ludziach oraz to, czego może się po nich spodziewać. Ma to też odbicie psychologiczne ponieważ osoby stojące niżej, widząc pewność siebie swojego szefa, chętniej będą wykonywali swoje zadania, niż przy liderze który właściwie nie wie czego chce. Oczywiście pewność siebie nie równa się arogancji.
Panowanie nad emocjami
Przy różnego rodzaju zadaniach mogą panować różne napięcia oraz liczne, często bardzo gwałtowne nastroje i emocje. Lider to osoba, która w pełni kontroluje swoje uczucia i nie daje się wciągnąć w silne stany emocjonalne pod wpływem chwili i sytuacji. Potrafi on także panować nad nastrojami zespołu i kontrolować je, nawet w najbardziej stresujących warunkach. Brak kontroli może bardzo źle wpływać na pracę całości grupy i wykonywanie przez nich zadania.
Lider też się myli
Błędy są rzeczą ludzką i każdy może je popełnić, nawet lider. Jednak ukrywanie ich, albo zrzucanie odpowiedzialności za własne przewinienia na innych, nie jest dobrym rozwiązaniem i może skutecznie psuć ogólną atmosferę. Jeżeli już lider popełni błąd, który będzie miał wyraźne konsekwencję, powinien potrafić wziąć to na swoje barki, przyznać się i dążyć do naprawy sytuacji. Nieprzyznanie się będzie miało wpływ na morale zespołu.
Prawidłowa komunikacja
Chodzi tu o komunikowanie się z innymi ludźmi, członkami zespołu. Lider nie jest samotną wyspą. Nie może więc ignorować przekazów płynących w jego stronę. Powinien on umieć słuchać innych, by potem na tej podstawie móc wysuwać odpowiednie wnioski i dopiero potem samemu móc się wypowiedzieć w sposób jak najbardziej jasny i zrozumiały. Zespół działa wspólnie i wspólnie podejmuje decyzje, choć to lider ma ostatnie słowo. Właściwa komunikacja, to podstawa, jeżeli chce się osiągnąć właściwe cele.
Cel i rozwój
Lider powinien wiedzieć, co chce osiągnąć i jakimi kosztami oraz jak ma do tego dążyć. Co więcej, by dotrzeć do wyznaczonego celu musi wymagać zaangażowania nie tylko od innych, ale i od samego siebie. Ambicja oraz konkrety pozwalają także na właściwe kalkulowanie ryzyka przedsięwzięcia. Dobry lider jest także nastawiony na ciągły, niestający rozwój. O tego zależy powodzenie Naszych działań, szczególnie w przypadku, gdy mamy do czynienia z konkurencją. Zdobywanie nowych umiejętności jest potrzebne, by móc się mierzyć z nowymi wyzwaniami, co także pozwala na szybsze dostosowanie się do zmieniających się warunków.
Lider musi się cieszyć charyzmą i autorytetem. Wówczas jest w stanie dobrze poprowadzić swoją ekipę do zwycięstwa. Zgadzam się z tym, że musi się dobrze komunikować – to podstawa wszystkiego!