Jesteś weganką i obawiasz się, że Twoja dieta może mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu? Postęp w naukach o żywieniu świadczy o tym, że odpowiednio zbilansowana dieta pomoże Tobie i Twojemu dziecku zdrowo się odżywiać. Będąc w ciąży nie musisz rezygnować z własnych przekonań.
• Kwasy tłuszczowe Twoim sprzymierzeńcem
• Więcej żelaza w Twojej diecie
• Kwas foliowy dla Ciebie i dziecka
• Wapń dla zdrowych zębów i kości Twojego dziecka
• Białko bardzo ważne
• Przykładowa dieta dla weganek w ciąży
Kwasy tłuszczowe Twoim sprzymierzeńcem
Zawartość tłuszczu w ciążowej diecie wege nie powinna przekraczać 10% wartości kalorycznej diety. Spożywaj produkty bogate w kwasy omega-3, gdyż mają one wpływ na kształtowanie się mózgu i oczu płodu. Znajdziesz je w siemieniu lnianym, nasionach konopi, oleju lnianym, suplementach DHA i orzechach włoskich. Unikaj utwardzonego tłuszczu roślinnego, który zawierają ciasta, ciastka i inne produkty cukiernicze.
Więcej żelaza w Twojej diecie
Jako weganka masz większe zapotrzebowanie na żelazo, niż innego kobiety również będące w ciąży. Powodem tego jest mniejsze przyswajanie tego pierwiastka w diecie roślinnej. W drugiej połowie ciąży możesz zmagać się z niedokrwistością, jeśli nie dostarczysz odpowiednich dawek żelaza swojemu organizmowi. Źródłem tego pierwiastka są pestki dyni, nasiona słonecznika, suszone śliwki, morele, figi, groch, ciemne warzywa liściaste.
Kwas foliowy dla Ciebie i dziecka
Kwas foliowy jest niezbędny dla rozwoju układu nerwowego Twojego dziecka. Najwięcej znajduje się go w warzywach o zielonych liściach, pomarańczach, pełnoziarnistych zbożach, orzechach włoskich i migdałach. Aby utrzymać wysoki poziom kwasu foliowego musisz zacząć wspomagać się suplementami prenatalnymi, gdyż organizm ludzki nie jest w stanie go w całości przyswoić.
Wapń dla zdrowych zębów i kości Twojego dziecka
Wapń jest podstawowym budulcem kości i zębów Twojego dziecka. Znajdziesz go w nasionach słonecznika, drożdżach, tofu, suszonych owocach. Jedząc brokuły, kapustę, fasolkę, a także pijąc produkty sojowe jesteś w stanie uzupełnić jego niedobory.
Białko bardzo ważne
W II i III trymestrze ciąży wzrasta zapotrzebowanie na białko. Jego niedobory w okresie prenatalnym mogą spowodować to, że dziecko urodzi się ze zbyt małą masą. Białko uzupełnisz jedząc sery, mleko, jaja, jogurty, nasiona roślin strączkowych, przetworzone produkty sojowe.
Odżywcza dieta dla weganki w ciąży bazuje na odpowiednich proporcjach. Jeśli spożywasz nabiał i warzywa, prawdopodobnie w Twojej diecie niczego nie brakuje. Mając jednak pewne wątpliwości, co do wartości odżywczej spożywanych przez Ciebie produktów pochodzenia roślinnego, możesz poprosić o skomponowanie diety dietetyka.
Przykładowa dieta dla weganek w ciąży
Śniadanie -1/2 szklanka musli z mlekiem sojowym bogatym w wapń,
II śniadanie – 1/2 gotowanego warzywa lub szklanka sałaty, może być też 20 winogron lub 8 wiśni,
Obiad – 1/3 szklanki gotowanej fasoli, soczewicy, ciecierzycy, grochu, 30 gram chipsów ziemniaczanych,
Podwieczorek – szklanka owoców pokrojonych w kostkę,
Kolacja- 2 kromki chleba, szklanka gotowanego ryżu lub makaronu razowego,
Możesz wypić w ciągu dnia 3-4 herbatki ziołowe (słodzone),
nie wiem co tym sądzić, czy to wystarcza dla rozwijającego się płodu?
Więc można urodzić zdrowe dziecko, jedząc tylko rośliny? Czy wszystkożerne stworzenie, jaki jest człowiek, może mieć bez mięsa zapewnione wszystkie ważne składniki odżywcze?
Wiele kobiet nawet będąc w ciąży nie chce zrezygnować ze swoich przekonań. Dla mnie to jednak niezrozumiałe. Weganie bardzo wyjaławiają swój organizm, a co dopiero mówić o ciąży.