By osiągnąć pożądaną sylwetkę najlepszym sposobem jest trening fizyczny. Jednak najskuteczniejsze efekty daje on tylko wtedy, gdy wraz z ćwiczeniami fizycznymi idzie w parzę w odpowiednią dietą. Dopiero połączenie tych dwóch rzeczy potrafi dać porządne rezultaty. Wiele osób jednak zastanawia się, jak powinni dobierać posiłki, by były one wsparciem dla treningu, a nie go niweczyły.
1. Pełnowartościowe posiłki
2. Posiłek przed treningiem
3. Posiłek po treningu
4. Odpowiednie zbilansowanie
1. Pełnowartościowe posiłki
To bardzo ważne, co jemy, o której porze i w jakich ilościach. Jest to szczególnie ważne, gdy ćwiczymy ponieważ dobrze dobrany posiłek, ma duży wpływ na Nasz organizm. Trzeba pamiętać o tym, że jedzenie powinno dostarczać Nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz minerałów, szczególnie tych których wyzbywamy się w trakcie wysiłku fizycznego i należy je wtedy uzupełniać. Dodatkowo dobór odpowiednich składników odpowiada także za rozwój poszczególnych partii ciała, dzięki czemu pomaga w czasie ćwiczeń na ich lepsze rozwinięcie. Bardzo ważne jest także to, kiedy trenujemy ponieważ duże znaczenie ma to, co jemy przed, a co po treningu. Ważne jest również to czy idziemy na siłownie zaraz po śniadaniu, czy jednak wybieramy późniejszą porę.
2. Posiłek przed treningiem
Zjedzenie czegoś przed treningiem jest bardzo ważne. Idąc z pustym żołądkiem, szybciej stracimy siły, a przez to będzie się wykonywać ćwiczenia niestarannie i znacznie krócej. Owszem, można ćwiczyć będąc na czczo, jest to zalecane głównie osobom, które chcą przede wszystkim zrzucić wagę. Z drugiej strony nie powinno się także ćwiczyć będąc objedzonym, bo to Nas spowalnia i robimy się ospali. Posiłek powinien być dobrze zbilansowany. Najlepiej gdy jest on lekki, niezbyt duży i obfity w węglowodany, które są odpowiedzialne za dostarczanie energii do organizmu, szczególnie gdy jest to trening do godzin popołudniowych. Można więc zjeść jakieś jogurty czy orzechy, owsiankę, kanapki z chleba razowego, razowe naleśniki, albo surówka warzywna z makaronem. W późniejszych godzinach można sięgnąć po kaszę gryczaną, pełnoziarnisty ugotowany makaron z sosem pomidorowym lub risotto z dodatkiem warzyw i ryb.
3. Posiłek po treningu
Jest on równie ważny, co przed. Wbrew pozorom, jedzenie po treningu wspomaga efekty ćwiczeń i pozwala na regenerację sił. Wówczas najlepiej jest zjeść jakieś mięso, w tym drobiowe albo wołowe, ryby także się wliczają. Ważne są również warzywa, o których nigdy nie powinno się zapominać. Ten posiłek powinien odbudować zużyty wcześniej zapas glikogenu. Wszystko oczywiście zależy również o intensywności wykonywanych ćwiczeń oraz ich częstotliwości. Mówi się, że posiłek taki powinno się spożyć maksymalnie do godziny po treningu. Powinien być przede wszystkim bogaty w białko i węglowodany. Warto więc zjeść owoce i warzywa, wafle ryżowe, kapkę z chudą wędliną, albo miodem czy dżemem, co oczywiście jest przekąską. Z głównym posiłków najlepiej jeść ryż z pieczoną piersią kurczaka, pieczone ziemniaki, naleśniki razowe albo razowe pierogi z owocami.
4. Odpowiednie zbilansowanie
Wszystko oczywiście zależeć będzie i od rodzaju ćwiczeń i od ich intensywności. To, co jemy powinno być dostosowane do wysiłku, jaki wkładamy w ćwiczenia. Nigdy jednak nie powinno się przejadać, więc nawet wieczorem najlepiej postawić na lekkie, ale pełnowartościowe jedzenie, bo to jest najważniejsze, niezależnie od tego, co się je przed i po treningu.
Warto, żeby specjalista ustalił nam dietę. Szczególnie kiedy celem jest zrzucenie kilogramów.