Co to są kredyty frankowe i dlaczego jest głośno o kredytach frankowych?

Jeszcze parę lat temu kredyty we frankach wydawały się być najkorzystniejszym rozwiązaniem – dzięki niskiemu kursowi walut wysokość spłacanych znajdowała się na atrakcyjnym poziomie. Wszystko jednak zmieniło się po czterech latach… Co to są kredyty frankowe i dlaczego jest teraz o nich głośno? Wyjaśniamy.

Co to są kredyty frankowe?

Kredyty frankowe są to zobowiązania, które zaciągane były w obcej walucie, a dokładniej we frankach szwajcarskich. W Polsce popularnością cieszyły się w latach 2004-2008, kiedy to niski kurs franka wynoszący ok. 2 zł zachęcał do ich wybrania.

Najczęściej sprzedawane były kredyty hipoteczne, które zostały szeroko reklamowane przez banki. Z biegiem czasu głośno zaczęto mówić też o praktykach stosowanych przez banki w celu zachęcenia do zaciągania kredytów frankowych – niektóre z tych metod zostały przedstawione na kpsi.pro/kredyty-frankowe. Co robiły banki? Przede wszystkim prowadziły szeroko zakrojoną kampanię marketingową mającą na celu sprzedaż tych produktów, co akurat nie powinno dziwić. To jednak nie wszystko

Istnieje podejrzenie, że banki manipulowały zdolnością kredytową. Co to oznacza? Klient często nie posiadał wystarczającej zdolności, aby przyznano mu kredyt denominowany w złotówkach, natomiast kredyt we frankach był dla niego dostępny. Wątpliwości budzą też niektóre zapisy w umowach.

W jakiej sytuacji są frankowicze?

Wkroczenie Polski do Unii Europejskiej, napływ inwestorów zagranicznych, którzy środki pozyskiwali w Szwajcarii oraz odpływ kapitału z tego kraju sprawił, że kurs franka zaczął gwałtownie rosnąć – po tzw. „czarnym czwartku” dochodził nawet do 5 zł. Co to oznaczało dla frankowiczów?

Raty znacząco wzrosły, a suma pozostałego kredytu często przekraczała wartość nieruchomości. Wiele ludzi, które przed laty zdecydowali się na kredyt we frankach, zbankrutowali lub byli zmuszeni do sprzedaży swoich domów/mieszkań w celu spłaty zobowiązania.

W kolejnych latach zaczęły pojawiać się obietnice ze strony rządu dotyczące poprawy ich sytuacji – planowano stworzenie specjalnych funduszy, które pomagałyby frankowiczom w trudnej sytuacji finansowej, miały też pojawić się przepisy na mocy których banki byłyby zmuszone do przewalutowania zadłużenia na warunkach korzystnych dla kredytobiorców. Do żadnych wiążących decyzji jednak nie doszło.

Jak spłacić kredyt we frankach?

Jak radzić sobie ze spłatą kredytu we frankach? Dobra wiadomość dla frankowiczów jest taka, że od kilku miesięcy można zaobserwować spadek kursu – w 2018 roku jego wartość nie przekroczyła 3,80 zł, czasami wynosił nawet 3,40 zł.

To, do czego zachęcają finansiści, to negocjowanie z bankiem w celu przewalutowania zobowiązania. W większości przypadkach jest to najkorzystniejsze rozwiązanie, przy czym wszelka zwłoka działa na Twoją niekorzyść.

Można też zgłosić się do kancelarii prawnej celem przeanalizowania umowy. Jak zostało to już wspomniane, niektóre banki stosowały niekorzystne dla klientów zapisy, na mocy których pobierały nienależnie świadczone kwoty – można starać się o ich zwrot. Jednak zasadność podjęcia takich działań należy ocenić indywidualnie, na podstawie konkretnej umowy.

No votes yet.
Please wait...

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *