Co wiesz o zamocowaniach? Jakie znasz zamocowania?

Podczas budowy lub remontu każdy z nas, prędzej czy później, mówiąc bardzo ogólnikowo: musi coś do czegoś zamocować. Niezbędne są do tego zamocowania, których jest wiele różnych typów, w zależności od tego, przy jakich pracach są potrzebne. Poniżej omówione zostaną rodzaje, a także przykłady zamocowań. Sprawdź, czy znasz je wszystkie.

Czym są zamocowania?

Chcąc powiedzieć krótko, czym są zamocowania, warto po prostu zaznaczyć, że to elementy złączne. W zależności od tego, jakie elementy konstrukcji, instalacji, wyposażenia, czy nawet – dekoracji, chcemy przymocować, musimy mówić o zupełnie innych zamocowaniach. Każdy rodzaj i jego przykłady omówione zostaną w kolejnych akapitach.

Istotne w kwestii tego typu materiałów, czy raczej – akcesoriów budowlanych – jest to, jakiego producenta wybierzemy, by cieszyć się wysoką jakością i wytrzymałością. Warto stawiać na znane na całym świecie, a przez to doceniane marki. Dzięki temu ma się pewność, że oferowany przez nich asortyment jest dobrej jakości. Poza tym, dzięki doświadczeniu, są w stanie zaoferować sprawdzone, ale i innowacyjne produkty. Dobrze, gdy są to producenci zamocowań tacy jak koelnerpolska.pl/produkty/zamocowania, którzy są dystrybutorem wysokiej jakości zamocowań budowlanych, elementów złącznych, narzędzi ręcznych i elektronarzędzi.

Rodzaje zamocowań

Wśród zamocowań wymienić należy: kotwy wklejane, mechaniczne, zamocowania lekkie, izolacji fasadowych, termoizolacji dachów płaskich, należące do systemów biernej ochrony przeciwpożarowej, a także piany i uszczelniacze.

Każde z nich dzielą się na konkretne modele, różnią się miedzy sobą, dlatego aby móc je dobrze rozróżnić, by wiedzę uszeregować, warto je wszystkie omówić. Poniżej zostaną pokrótce scharakteryzowane, tak aby każdy mógł się o nich dowiedzieć coś więcej.

Kotwy wklejane

Pierwszym rodzajem zamocowań, z którym możemy się spotkać podczas budowy lub remontu, są kotwy wklejane. Przez wielu nazywane bywają chemicznymi lub żywicznymi. Do czego się ich używa? Mają bardzo szerokie zastosowanie. Nadają się do różnych podłoży. Zanim się jednak na nie zdecyduje, warto wiedzieć, że montowane są poprzez kotwienie.

Czym jest kotwienie? To technika mocowania, działająca na zasadzie adhezji, która łączy elementy kotwiące z substancją na bazie żywicy. Dzięki temu kotwy chemiczne nie wprowadzają niepotrzebnych naprężeń, a są skutecznie przymocowane do podłoża. Kotwy chemiczne stosowane są do mocowania, np. do prętów gwintowanych, tulei z gwintem wewnętrznym, czy prętów zbrojeniowych.

Dlaczego warto pomyśleć o kotwach wklejanych? Przede wszystkim z uwagi na to, że nie wywołują naprężeń w podłożach. Nawet jeśli materiał jest zniszczony, można w nim z powodzeniem kotwić. To technika dająca stabilne połączenie, ale także wzmocnienie podłoża – zabezpiecza szczeliny i pęknięcia, dzięki czemu woda i wilgoć nie ma na nie negatywnego wpływu. Co więcej, kotwy chemiczne pozwalają na wykonanie bardzo szczelnych mocowań, a także mają wysoką nośność.

Kolejnym walorem stosowania kotew żywicznych jest to, że są bardzo łatwe w montażu. Umieszczone są w kartridżu, ładunku foliowym lub szklanej ampułce. Ich nałożenie możliwe jest dzięki wyciskaczowi, zwanemu pistoletem i dyszy mieszającej żywicę z utwardzaczem. Zaś tuleja umożliwia osadzanie trzpieni mocujących w materiałach z pustkami. Warto wiedzieć, że kotwą chemiczną wypełnia się ¾ głębokości otworu. W tym umieszcza się ruchem obrotowym element mocujący, a nadmiar żywicy należy usunąć.

Kotwy mechaniczne

Kolejny rodzaje kotew to mechaniczne. Są to po prostu łączniki wykonane z metalu – stali, które sprawdzają się przy jedno- i wielopunktowych zamocowaniach konstrukcyjnych, ale i niekonstrukcyjnych. Przypominają zwykłe kołki rozporowe. Stosowane są do montażu elementów wymagających średniej, dużej lub najwyższej nośności. To bardzo wytrzymałe zamocowania.

Kupić można kotwy z rozporem kontrolowanym momentem dokręcającym, a także kotwy z rozporem kontrolowanym przemieszczeniem. Czym się różnią? Pierwsze montuje się na rozporze tulei lub opaski. Siła tarcia, która wytwarza się pomiędzy elementem rozprężnym a otworem sprawia, że kotwa jest ustabilizowana w podłożu. Wśród tego typu kotew wyróżnić można segmentowe, opaskowe, do najwyższych obciążeń i wkręcane, czyli wkręty do betonu.

Z kolei drugie – kotwy z rozporem kontrolowanym przemieszczeniem – posiadają tuleje kotwiące z gwintem wewnętrznym. Ten mechanizm opiera się na rozpieraniu po wbiciu stalowego klina w rozszerzalną tuleję. Ponadto w środku tulei jest gwint, który pozwala montować gwintowane pręty, ale też śruby i kołki do zakotwionego łącznika. Ten typ kotwy umożliwia płytkie osadzanie i pozwala uniknąć kolizji z prętami zbrojeniowymi w podłożu żelbetowym czy otworami w podłożach z pustkami. Warto wiedzieć, że tego typu kotwy sprawdzają się, gdy musimy je osadzić bardzo płytko.

zamocowania lekkie

Rodzaje zamocowań lekkich

Jeśli musimy zamontować lekkie lub średnie obciążenia, to możemy zastosować inne zamocowania. Nie ma potrzebny sięgania po kotwy chemiczne, czy mechaniczne. Tak zwane zamocowania lekkie to przede wszystkim mocowania ramowe, kołki metalowe, wbijane i rozporowe, a także specjalnie zaprojektowane do stosowania w płytach kartonowo-gipsowych.

Sprawdzają się do montażu okien i drzwi, wieszania szafek, podwieszania osprzętu elektrycznego, czy przy innych pracach wykończeniowych. Na uwagę zasługują również mocowania specjalne, takie jak te przydatne przy stopnicach schodów, ale i przy sanitariach, a nawet – odbojniki drzwiowe.

Warto wiedzieć, że dostępne są również kotwy do sufitów podwieszanych. Specjalne wieszaki, łączniki i klamry przydadzą się, jeśli zechce się obniżyć pomieszczenie.

Mocowania ramowe

Mocowania ramowe sprawdzają się przy montażu drzwi, okien, bram, poręcz, a także sufitów podwieszanych. Wiele z nich pozwala na bezrozporowe łączenie, dzięki któremu nie niszczy się materiałów. Kołki można wybrać oczywiście zarówno zwykle ramowe, jak i z długą, czy krótką strefą rozporu. Jeszcze inne będą do montażu ościeżnic.

Kołki metalowe

Jeśli staje przed nami konieczność mocowania w pełnych – zarówno spękanych, jak i niespękanych, twardych murach, na przykład w podłożach betonowych, to najlepszym wyjściem są kołki metalowe. Służą do prostych mocowań przelotowych. Nie wymagają użycia narzędzi osadzających.

Kołki wbijane

Każdy majsterkowicz z pewnością nieraz spotkał się z kołkami wbijanymi – to najprostsze z zamocowań. Wykonane są z wysokiej jakości nylonu. Do ich instalacji wystarczy młotek. To niedrogie i uniwersalne rozwiązanie. Do nich dostępna jest szeroka gama wkrętów z różnymi końcówkami, sprawia, że są niezastąpione przy budowie, remoncie i dekorowaniu wnętrz.

Kołki rozporowe

Kołki rozporowe są jednymi z najbardziej uniwersalnych zamocowań, tak więc wymagają osobnego omówienia. Ich zaletą bez wątpienia jest uniwersalność. Sprawdzają się zarówno w bardzo wyeksploatowanych otworach, jak i do umieszczania w nieznanych podłożach, czy w cienkich ściankach.

Ich działanie opiera się na kotwieniu wynikającemu z podziału kołka w górnej strefie, dzięki czemu rozpór jest maksymalny i wkręt dobrze się trzyma.

Warto wybierać takie kołki, które mają skrzydełka antyrotacyjne i kołnierz. Pierwsze zapobiegają obkręcaniu się koszulki w otworze podczas montażu. Drugie cechy budowy, chronią przed ślizganiem się kołka w otworze.

Kołki rozporowe mogą mieć różne wkręty. Zarówno uniwersalne, jak i ze specjalnym zakończeniem. Znaleźć można wykończone hakiem prostym, sufitowym, huśtawkowym. Lepiej stawiać na kołki, które nie tylko mają skrzydełka antyrotacyjne, ale i kołnierz.

Do czego użyjemy kołków rozporowych? Do wszystkiego! To najpopularniejsze zamocowania stosowane podczas wykańczania wnętrz. Sprawdzają się, gdy chcemy powiesić szafki, ale i ramki ze zdjęciami. Pozwalają na zawieszenie lekkich, ale i rzeczy narażonych na duże obciążenie, jak na przykład huśtawka sufitowa.

Zamocowania do płyt kartonowo-gipsowych

Jak wyżej wspomniano, kołki rozporowe są uniwersalne i sprawdzają się zarówno do każdej powierzchni, jak i do zawieszania różnego typu przedmiotów o różnych masach. Jednak są materiały, w których się nie sprawdzą. Zwłaszcza jeśli będą miały zamocować dość ciężką rzecz.

Chodzi przede wszystkim o konstrukcje wykonane z płyt kartonowo-gipsowych. Do nich lepiej wybrać specjalne zamocowania. Charakteryzują się tym, że kołki mają samorozkładający się w wolnej przestrzeni element, który się blokuje. Owszem sprawdzi się raczej przy lekkim obciążeniu, jednak będzie pewniejszą opcją niż zwykły kołek rozporowy – nawet ten ze skrzydełkami antyrotacyjnymi.

zamocowania fasadowe

Zamocowania izolacji fasadowych

Jeśli interesuje nas ocieplenie domu, to powinniśmy pomyśleć o specjalnych zamocowaniach fasadowych, które służą do kotwienia warstw termoizolacyjnych na elewacjach. Do czego się przydają? Specjalna zaprawa klejowa poprzez siły ścinające, tak jak i łączniki fasadowe, które wykorzystują siły wyrywające – ssące, oddziałują na system ociepleń. Dzięki temu uzyskana jest mechaniczna stabilizacja całego układu ocieplenia. To nie tylko gwarancja wytrzymałości, ale i estetyki oraz bezpieczeństwa, a nawet – trwałości liczonej w latach.

Wybierając wysokiej jakości zamocowania do izolacji fasadowych otrzymuje się pewność, że kotwienie jest bezpieczne, a przede wszystkim – jest najwyższej jakości – niezależnie od tego, na jakim podłożu się je stosuje. Warto wiedzieć, że najlepiej jest szukać takich zamocowań, które pozwolą na głęboki montaż łącznika bez użycia dodatkowych akcesoriów. To zabezpiecza przed nadmierną ingerencją w warstwę termoizolacji. Nikt przecież nie chce, by montaż uszkodził materiał.

Ponadto tylko w ofercie najlepszych marek znajdą się zamocowania, które sprawdzą się w przypadku montażu większości grubości warstw izolacji. Warto szukać takich, które pozwolą na zastosowanie nawet przy 420 milimetrach.

Kolejną istotna kwestią, tym razem z punktu widzenia oszczędności i obniżenia kosztów eksploatacji domu, jest poszukanie takich zamocowań, które zredukują przenikalność termiczną w punkcie kotwienia.

O jakich produktach piszemy, gdy charakteryzujemy zamocowania izolacji fasadowych? Przede wszystkim o kołkach fasadowych wkręcanych, wbijanych i talerzach fasadowych. Jednak żadne z nich nie wystarczą. Warto wiedzieć, że przydają się akcesoria fasadowe, siatki zbrojące, czy naroża i profile fasadowe.

Na uwagę zasługuje również system do ścian trójwarstwowych. Jeśli zależy nam na grubej izolacji, to musimy postawić na odpowiednio przygotowane zamocowania. Takie kotwy pozwolą na precyzyjny, wytrzymały montaż.

Zamocowania termoizolacji dachów płaskich

Kolejną pracą, która może okazać się konieczna do wykonania, gdy posiada się dom, jest położenie izolacji na dachu płaskim. Do tego również przydadzą się zamocowania. Wśród nich znaleźć można zarówno dociskowe elementy podkładkowe, takie jak na przykład tuleje teleskopowe, ale i podkładki, a także najróżniejsze wkręty, które stosowane są w celu mocowania do różnego rodzaju podłoża.

Wybór nie jest prosty, bowiem łączniki muszą mieć specjalną konstrukcję, która pozwoli na przenoszenie dużej, dynamicznej siły ssącej i rozkładać jej działanie tak, by nic nie stało się poszyciu dachowemu. Ponadto muszą ograniczać przenikalność termiczną. Nie mówiąc już o tym, jak ważna jest budowa zamocowań, której połączenie tulei i wkrętów będzie chroniło przed wodą i innymi agresywnymi czynnikami.

Zamocowania systemu biernej izolacji przeciwpożarowej

Jeszcze innym rodzajem zamocowań są te wchodzące w skład biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. To produkty, które stosuje się w obrębie przejść przez strefy ogniowe w budynkach. Znajdują się wśród nich zarówno opaski do rur, zaprawy, masy akrylowe i grafitowe, a także płyty z wełny mineralnej, które są niepalne i ogniochronne.

piany i uszczelniacze

Piany i uszczelniacze jako zamocowania

Innym rodzajem zamocować używanych w budownictwie, a także podczas różnych innych prac, są piany poliuretanowe, uszczelniacze i silikony. Mają one wiele zastosowań. Ich największym atutem jest to, że dają bardzo szybką możliwość obróbki. Właśnie dlatego sprawdzają się do osadzania stolarki okiennej i drzwiowej, robienia izolacji cieplnej, sieci wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania, a także podczas wykonywania wielu innych prac izolacyjnych, czy montażowych.

Jak widać z powyższego tekstu – można wyróżnić wiele rodzajów i przykładów zamocowań. Część z nich nadaje się do zastosowania uniwersalnego, jednak są i takie, które stworzono do specjalistycznych prac. To, jakie wybierzemy nie powinno więc być przypadkowe, zwłaszcza jeśli zależy nam na profesjonalnym łączeniu.

Rating: 4.7/5. From 3 votes.
Please wait...

jeden komentarz dla “Co wiesz o zamocowaniach? Jakie znasz zamocowania?

  1. mech says:

    Zamocowania w budownictwie są bardzo ważne, sam zwracam na to kolosalną uwagę i stawiam tylko na te najwyższej jakości, inaczej wszystko rozleciałoby się jak domek z kart.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *